• (bkz: shot put)
  • işlem gerçekleştirilmeden önce bi kaç tur spin atar sporcular.
    (bkz: baş döndüren sporlar)
  • (bkz: gülsüz atma)
  • (bkz: gulle)
  • küre şeklinde sert bir metalden yapılan güllenin omuz hizasından en uzak mesafeye atılmasını içeren atletizm spor dalıdır.

beton çember içerisinden atılır ve atış esnasında çemberin dışına temas etmek ya da atıştan sonra çemberi atış yapılan taraftan terk etmek atışın iptal olma nedenidir. sırtı dönük şekilde başlanıp 180 derece dönerek yapılan atış en doğru atış tekniği olarak kabul edilir. atışta başarılı olmak için kuvvetli olmanın yanı sıra bilek gücü gerekir. gülle, avucun tam olarak ortası ile değil, parmaklarla birleştiği bölgesi ile iterek atılır. dünya rekoru 23 metrenin üzerindedir.
  • başı sonu 2.5 saniye. 2.3'ü sporcunun kendi etrafında dönmesi, 0.2 bir "dob" sesiyle güllenin ayaklarının dibine düşmesi. heyecanlanmaya fırsat yok.
  • küre şeklindeki ağır bir objenin, yanak ve omuz arasına yerleştirildikten sonra, belirli bir istikamette en uzak noktaya atılmasının amaçlandığı atletizm dalı
  • sik gibi spor amk. yuvarlak, ağır bir cismi ileri atma işi. kolaysa sen at, demeyle alakası yok. seyir zevki de yok. mantığı ne la bunun ?
  • bu yarisma'da genelde sporcu desen, inanmak icin insanlarin "3 sahit" isteyecegi insanlar yarismaktadir.. yani böyle o 100 metredeki süpper vucutlar, yüzmedeki fitlik pek bulunmaz.. bildigin yarma insanlar..

hele ki soguk savas sirasinda, bir sekilde doping olaylarinin abarmis olmasindan midir nedir (mesela gülle atma dünya rekoru en son 76 yilinda falan kirilmis, o tarihten beri yanina bile yaklasilmiyor) mamayi yiyen ablalar, iyice bir yarma olmus, hatta bir ara dogu alman gülle atma bayan takiminin oyunculari favori ve sakallarla yarismislardir..

saka bir yana, biraz kilo vermelerini istiyorum ben bu arkadaslarin.. biraz kadin gibi olun, biraz sporcu gibi olun yahu.. hani "arkadaslar hep boyle olimpiyatta, dünya sampiyonasinda falan gorusuyoruz, bulusalim bişiler yapalim" ya deseler, sivilde bulussalar (ki muhtemelen havai gömlekleri giyecekler oyle gelecekler bulusmaya) ben bu bulusmanin "dünya tahsilatcilar, ve adam dövücüler birligi" nin yaptigi bir zirve oldugunu zannederim hemencecik..
hesabın var mı? giriş yap