• (bkz: cehalet)
  • genelde yaptığım şey. burada yazarlar başka yazarların göremediği şeyleri görüp yazıyorlar veya aynı olaya farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyorlar. doğuştan default gelmesi gereken "şüphecilik" özelliğini bir anlamda diğer yazarlara kazandırıyorlar. böylece haberlerde tutarsız noktalar ve düşünülmemiş senaryolar minimize edilerek haber olması gereken hali alıyor.
    uzun sürüyor ama etkili bir yöntem.
  • yorucu da bir iş aslında.

zira bir sürü çöp entry/başlığın arasından bir şeyleri takip etmeniz gerekiyor, ayıklamak ise çoğu zaman can sıkıcı bir hale varabiliyor.

ancak farklı bakış açılarını görmek, haberleri daha detaylı takip etmek için güzel ve verimli bir yöntem hala. zamanında bir entarimde her kitabın bir düşüncenin aynası olduğundan bahsetmiştim; burada da her entry bir düşüncenin ürünü ve sözlük de bu bağlamda binlerce kitabı içeren bir oluşum.
  • son zamanlarda sıkça yaptığımı fark ettim bunu.

akşam haberlerini, topunun mide bulandırıcı yalakalığından ve gereksiz agresifliğinden dolayı izlemiyorum.
    o saatleri, kedilerin mamasıdır, oyunudur. belki başka bir ücra kanalda boks yapan kangurudur ya da yüzyılın terapisi jetgiller dir vs. geçiriyorum.

kitap okuyorum, çizim yapıyorum, bol bol çay içip güzelleşiyorum. anneannem derin uykularından birinde değilse şayet, onla azap dolu dedikodu günahına bile giriyorum.

sonra sözlüğe giriyorum; sırasıyla takıntılı bir ben, badileri, beğenilenleri, gündemi ve bugünde öne çıkanları okuyorum. bazen linkten linke koşarken kendimi derya denizde bulsam da bir yerde duruyorum.

bugüne dönüp baktığımda kaçırdığım, atladığım bir olay var mıydı diye, yoktu. gezi yi bile ilk buradan okudum da gittim. bütün gün televizyon karşısında tedavi gören arkadaşlarımdan daha çok bilgim ve en önemlisi daha çok bakış açım var.

ya bir de hepsi neyse de; burada bazen öyle ince ayarlar, öyle komiklikli şakalar oluyor ki... tüm iletişim araçları birleşsin arkadaş neye yarar...
  • sokağa indiğinizde sik gibi kalmaktır. lan milletin bir boktan haberi yok amk kemal kılıçdaroğlu gibi elimde belgeler var modunda dolaşıyorum.

napcaz bee kamil?
  • yıllardır yaptığım eylem. herşeyden ilk sizin haberiniz olur sizin için naftalin kokan haber sözlükten haberi olmayan insanlar için daha tazedir. olaya yüzlerce bakış açısı da bonus olarak hediye olur.
  • eksi sozlukten gundem takip ettiginiz zaman "aha tayip bitti dahafa belini dogrultamaz" dersiniz ama bir otobüse veya kalabalik bir grubun icine girdiğiniz zaman " nedeyim lan ben, neresi burası" yanilgisi içine düşebilirsiniz. keske tüm türkiye gundemi eksiden takip etse.
  • doktorun verdiği ilacı bile "bi de ekşi'den bakayım" diyerek içime sindirme aracı olarak kullandığım kaynak.

elbette ki, son günlerde gündemi doğru takip edebildiğimiz yegane haber kaynağımız..
  • sokakta insanlarla konuşarak, gözlem yaparak ve karşıt yayın organlarını da takip ederek kombine edildiğinde faydalı olabiliyor. lakin sadece buradan takip edince de olmuyor.
  • yazar olmadan önce de sıklıkla yaptığım eylem. yazar olunca devamlı yaptığım eylem haline geldi.
    internete bağlandığımda ilk adres tabiki ekşi...
hesabın var mı? giriş yap