• o sen misin? diye sorusuyla,
    kahin'e soru sorun bolumuyle,

akla tabii ki matrix i getirmistir.

where is the white rabbit, merak ettim simdi.
  • amnesya oyununun kopyası olan hede.
  • tarafımca "gazım" diye telaffuz edilen nickname. sahibinin bir de "kazım" adında bir bisikleti vardır.
  • sayfaların nasıl geçileceğini görmek için ipuçları bulunmaktadır.
    bunlar internet explorerde, view – source / görünüm – kaynak ile bulunabilir.
    bazı çözümler için de resim/müzik düzenleme programları gerekmektedir (audacity, photoshop gibi). bazıları içinse google’a bakmak yeterlidir.

“ben çözmekle uğraşmam, illa ben cevap anahtarı istiyorum diyenler” için, ilk 19 bölümün çözümü aşağıdaki gibidir.

uyari: bazı sorular ve cevapları kişiye özeldir. soruların cevabından ziyade çözüm taktiğine dikkat ediniz.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
    1. bölüm

mouse imleci yazının üzerinde gezdirilir ve gyzemok2.php sayfası görülür.
    adres satırına http://www.gyzem.com/gyzemok2.php yazılır ve 2. bölüme geçilir.

2. bölüm

belirtilen işlem yapılır (kaynak görüntüleme). kaynakta yazan sayfa (gyzemk3.php) adres çubuğuna yapıştılır. üçüncü bölüme geçilir.

3. bölüm

kim bu ….. vatanın uğruna olmaz ki feda?
    istiklal marşı’nın dizesidir bu. ‘cennet’ yazılır, sonraki bölüme geçilir.

4. bölüm

2=3
    3=2
    4=4
    bunlar harflerin yazılışındaki harf sayılarıdır.
    yani;
    iki= üç harfle yazılır.
    üç= iki harfle yazılır.
    buradan hareketle;
    7+9=16, onaltı eder. beş harflidir. ‘5’ yazılır, sonraki bölüme geçilir.

5. bölüm

music by ….. cassell
    klip izlenir, boşluğa ‘tim’ yazılır, geçilir.

6. bölüm

kodlar http://javascriptwindow.com/ adresine kopyalanır, çalıştırılır.
    sonuç 513tür.

7. bölüm

verilen müzik bir ses düzenleme programıyla tersine çevirilirse "çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane" denildiği anlaşılır.
    yani, cevap ‘nar’ dır.

8. bölüm

şekillerle gösterilen sayı 37dir. tx3 de 111 eder, cevap 111 dir.

9. bölüm

“ve lebisu fı kehfihim selase mietin sinıne vazdadu tis'a”
    kehf suresinin 25. ayetidir. meali:

25. onlar,mağaralarında üçyüz yıl kadar kaldılar ve dokuz yıl da buna ilave etmişlerdir.

üçyüz yıl+dokul yıl=üçyüz dokul yıl, yani cevap 309.

10. bölüm

“ekrandaki resimler 3 kanaldan oluşur. kırmızı, yeşil, mavi…”

buradaki resmi indirin. resim düzenleme programında renkleriyle oynayın. orada bir yazı gizli olduğunu göreceksiniz.
    o da şudur:
    http://www.gyzem.com/gyzemkt1.php

11. bölüm

1 ocak 2006

israil'de bir ingiliz kadını, 15 yıl önce ''ilk görüşte aşık olduğu'' yunusla evlendi.
    cevap: ringa

12. bölüm

klavyede her tuşun sola çekmesiyle oluşan sayılar…
    drldrm + pm = fpldsm
    ..
    ..
    .

drldrm= seksen
    (d; s’nın yanında, r; e’nin yanında, l; k’nın yanında…)
    cevap : drldrmfplıx

13. bölüm

burada ‘başla’ tuşuna basılır. yanan bölümün üzerine tıklanır. sonra program önce ilk bastığınızı, sonra kendi seçtiğini gösterecektir. amaç, bu şekilde, programın gösterdiği şekilde seriyi tamamlamaktır.

14. bölüm

bir hayvanı kesip öldürdüğünde içinden şunları geçir: "seni kesip öldürten..."

cevap: cibran

15. bölüm

çalan şarkı, barış manço’nun “anlıyorsun değil mi” şarkısıdır. burada “….. kazaklı” bölümü, şarkıdaki “siyah kazaklı” bölümünü kastetmektedir. cevap: ‘siyah’tır.

16. bölüm

"hayat bir büyük bilmece, zor değil cidden kolaydır" ..evlerin en zayıfı..

cevap: ankebut

17. bölüm

cevap: alp er tunga

18. bölüm

yavuz sultan selim'in dedesinin şiir yazarken kullandığı mahlası
    cevap: avni

19. bölüm

eserin adı: 444555999232
    bu sayı cep telefonuna rakamları tek (444>4 gibi) yazıldığında karşılığı ‘ilyada’ olur. ilyada’yı homeros yazmıştır.
    cevap : homeros’tur.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
  • tarih girisini site sayfasinda gg_aa_yyyy seklinde yapin dedigi halde aslen gg/aa/yyyy seklinde yapmaniz gerekmektedir.
  • forumlarda deli gibi yarışılan oyun sitesi, hatta forumlar arası yarış moduna dönmüş durumda, en fazla 38'e geleni okudum, millet kafayı sıyırmış.
  • 20-30. bölüm cevapları:

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---
    bölüm 20
    soru : “usta bir gyzemci misin?”
    lecter
    van helsing
    nixon
    picasso
    cevap : hopkins

bölüm 21
    soru : bir gyzemci bazen olaylara farklı açıyla bakmasını bilir
    cevap : 3d

bölüm 22
    soru : herşeyi duyabilir miyiz?
    çözüm : dosya indirilir, audacity gibi bir ses programı ile dosya normalize ve daha sonra reverse (ters) şekilde dönüştürülür. çıkan ses 228 'dir. cevaba yazılır ve geçilir.
    cevap : 228

bölüm 23
    soru : belleğin derinliklerine açılan bir gyzem kapısı
    çözüm : resim dosyası kaydedilir, xnview gibi bir program ile dosya açılır. image/extract channel green ile bir sayı bulunur.

bölüm 24
    soru : köpeklerin üzerinde deneyler yaptılar ve yeni türler yarattılar
    cevap : daisy
    http://www.gyzem.com/daisy.php

bölüm 25
    soru : türkçe'de yazılışı ile okunuşu farklı olan tek kelime hangisidir?
    cevap : farklı

bölüm 26
    soru : tetraplaza'da 90. kattaki bir ofiste, mavi kapaklı defter
    çözüm : http://www.tetraplaza.com/ adresine gidilir, kulanin sağ alt kısmındaki g harfine basılır, asansörün düğmesine basılır, asansörün iç kısmındaki yere basılır, çıkan kısımda sağ alt köşedeki g harfine basılarak gyzem kullanıcı adı ve şifreniz yazılır, daha sonra soru ekranındaki erişim kodunuzun ilk kısmını (12345-67890 kodun 12345 kısmını) ve daha sonra diğer kısmını (67890) girersiniz. çıkmak istediğiniz 90. katı tuşlayıp, mavi defteri açarsınız.
    cevap : 30

bölüm 27
    soru : kaosta gizli düzen
    çözüm : en alt satırdaki son beş rakam cevap olur

bölüm 28
    soru : tetraplaza'da 91. kat
    çözüm : bölüm 26 'nın çözümündeki gibi tetraplaza'ya gidilir. oradaki çıkan soru
    kombine araştırma sorusu
    $a=(commodore-64 bilgisayarlarda sys komutu yanına yazıldığında ve bilgisayarı kapatıp açan adres no.)
    $b=("herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir." madde numarası.)
    $c=(eurovision'da "bana bana" adlı şarkıyla kazandığımız sıralamamız.)
    cevap: php'de şu komutun çıktısıdır:
    echo base64_encode("$a/$b/$c").

a, b, c sırasıyla
    64738, 17, 21 olur.

cevap : njq3mzgvmtcvmje=

bölüm 29
    soru : k.k
    çözüm : taylan biraderlerin bir filmindeki ailenin soyadı
    cevap : bektan

bölüm 30
    soru : çılgın yüzbaşı
    cevap : faruk
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

darkhardware forumundan alıntıdır.
  • 38. aşamasına tam 20 bölümlük süper sıkıcı bir oyun (kutulu mutulu) koyarak çok büyük bir stratejik hata yapmışlar. öyle bir şey oynamak istesem internet'te milyonlarcası var, değil mi?
  • 26. bölümde asansöre tuşladığınız kodları kabul etmeyebiliyor (sanırım bir problem var). defalarca kez çeşitli şekillerde denedikten sonra sabır taşınız çatlayıp da cevabı başka yerden alınca, doğal olarak size ceza veriyor sayın (!) kahin. boş vakti olanlar için ideal bir oyun *.
    bir de özrümüzü bir yere yazıp ona da yollarsak bizi affedermiş, aman kahin ben ettim sen etme falan fişman.
  • geri dönmüştür.
hesabın var mı? giriş yap