• bir hicivden koca imparatorluğun çöküşü hakkında çıkarım yapılmasına neden olan türk sinemasının en renkli filmi.

-her yetiştirdiği büyüttüğü evladunu gözünün yaşına bakmadan katliden kimdur?
    -kimdü?
    -zamandur.

burada greek mitolojisine bir atıf var gibi. kronos malumunuz zamandır ve evlatlarını yer. zeus'u annesi kaçırdığı için yiyemedi.

fakat eleştiriye çok açık bir film olmuş. gerçeklere hafiften değinme kaygısı olduğu çok açık. daha doğrusu değinilmek istenen şeyler aynı zaman dilimine toplanmaya çalışılmış. haliyle biraz zorlama olduğunu hissettiriyor. göçebelikten yerleşikliğe geçerkenki karmaşa, ahi teşkilatları ve siyaset, hanedandaki rum gelinlerin yaşadığı inanç karmaşası ve sinsilik, en çok eğreti duran ise bacıların eyvallahsızlığı ve roma teşkilatından kalan bir yapı gibi gösterilmesi... fakat önemli bir hata var. karagöz esasında çingenedir. efendim hayır türk'tür karagöz filan gibi şeylere gerek yok çünkü değildir. türk olup olmamasının bi önemi de yoktur. bir çok yabancı kültür öğesinin imparatorluk çoğrafyasında zaman içinde türkleşmesi gibi karagöz karakteri de türkleşmiştir. fakat artık bize has bişeydir. ayrıntılı bilgi isteyenler ismail altınöz'ün çingeneler kitabına bakabilir. değinmek istediğim asıl konu şu ki, yörük ve türkmen kavramları birbirinden faklıdır, çingeneliğin ise bunlarla hiç bir bağı yoktur. filmde hepsi iç içe geçmiş. sanırım şöyle bir mantık kurulmuş; efendim karagöz bir çingeneyse, e çingeleler göçebe yaşarlar o halde yörük gibiler, hem de paganlar bizim kam'lar gibidir, e o zaman hem türkmen, hem çingene yaparız olur biter... ama olmaz azizim.

pır, eki, uç diye sayarken arkadan gelen ezan sesi de berbat olmuş. orada iptidai bir ezan sesi koymaya çalışmışlar ne de olsa islam'ı yeni kabul ettik ya. halbuki ezan o zamanın türkülerindeki makamlar gibi söylenmeliydi. hüseyni olabilirdi belki bilmiyorum. tavrı da uydurursun hafiften ne olacak. her ayrıntıya dikkat ederken müzik niye önemsenmez anlamıyorum.

velhasıl eleştirilecek çok şey olsa da film harika olmuş. evet yeni izledim.
  • üzülerek söylüyorum daha yeni izledim.. islamiyet denen ateşten boktan gömleği giyerek güzelim görenekleri bir kenara atıp nasıl araplaştığımızı güzel anlatıyor.. evet film kurgu ennihayetinde ama fazla gerçek barındırıyor.
  • kendileri en sevdiğim türk filmidir.
  • geekyapar'da ct ile (bkz: ceren sungur) konuşmuşlar filmi, zaten bayılarak izlediğim bir filmdi çok güzel de özetlemişler 55 dakikada. özellikle ceren tarihçi olmasından ve senaristleri ile olan tanışıklığından dolayı çok güzel ince detaylar veriyor filmle alakalı, bu filmi seviyorum ben diyene tavsiye edeceğim bir muhabbet. ahanda buraya linki koyuyorum. link
  • senaryo, dekor, dil, müzik, kostüm ve karakterlere ayrı ayrı hayran kaldığım film.

filmin yönetmeni (bkz: ezel akay) eşrefoğlu süleyman, senaristi (bkz: levent kazak) hacı dimitri, görüntü yönetmeni (bkz: hayk kirakosyan) ise papaz yorgo karakterine can vermiştir.
  • şu an boşanma aşamasında olduğum öküz kocamla ilk kez baş başa film izlemek için bir araya geldiğimizde ısrarla izlemek istediği film
  • pır: hertürlü meslek birliğinin ben ta... (ahiler)
    eki: hertürlü din-mezhep-cemaat üzerinden ayrımcılığın ben ta... (ahilerin sadece müslüman kabul etmesi, pervanenin eretnaya alevi mi sünni mi diye sorması, papazın senin dinin sayılmaz semavi değil demesi)
    uç: devlet malını çalanın ben ta... (cami inşaatında kim neyi denkgetirirse götürmesi)
    dürt: devlet içindeki hainlerin ben ta... (pervane,eretna, nilüfer hatun vd)
    baş:eleştiri ve muhalefeti susturmaya kalkanların ben ta... (filmin sonu, hacivat ve karagözün kellelerinin vurulması)

edit: iş bu entari spoiler içermez. film çok güzeldir.
  • tvde ve sinemada karadeniz, g.doğu ağzına alışmış mal sürüsü tarafından, film dönemin türkçesiyle çekilmiş olduğu için rağbet görmemiş harika bir sinema filmi.

şimdi tarihi filmlerde alâ, lakin kelimelerini kullanınca dönemin dilini aktarıyoruz diye kaptırıyorlar millete.

mesela keşke diriliş, muhteşem yüzyıl gibi yapımları bu ekip çekmiş olsaydı.
  • medyascope'taki kültür&tarih sohbetleri'nin dünkü bölümünde, yönetmen ve senaristiyle birlikte hakkında konuşulmuş olan değerli film.

programda, filmi sevenler için bir de müjde verdiler: filmle ilgili şu ve şu floodları yapmış olan burçin aydoğdu, bir kitap hazırlığı içerisindeymiş. ezel akay ve levent kazak'ın da yardımları olacakmış içerikle ilgili.

edit: "bir aksilik olmazsa 2019'a yetiştirileceği" bilgisi ilk elden geldi. iletmiş olayım.
  • ciasal islam virüsünün tarihini hicvederek anlatan filmdir. bugünlere nerelerden nasıl geldiğimizin cevabını da çok güzel verir.
hesabın var mı? giriş yap