şükela:  tümü | bugün
 • bakan albayrak tarafından ekim ayında meclise geleceği belirtilen, komisyonculuğu kaldırmaya yönelik yasa.
  edit: kaynak
 • domates tarladan işçilerle toplatılıyor genelde burada parayı alan taraf ödüyor
  -işçi parası
  domates bir yerden bir yere taşınıyor (vergi de var)
  -nakliye masrafı
  hal'de depolanıyor, satın alan pazarcılara veresiye veriliyor vs
  -hal kirası ve işletme giderleri, vergiler
  pazarcı satışa çıkabilmesi için pazarda yer sahibi olmalı ya da kiralamalı oraya gidebilmek için araç sahibi olmalı (benzin vs)
  -belediyeye ödenen paralar, vergiler vs
  -poşet masrafı (poşette de ihtal bir şeyler var)
  her grubun kar etmesi ve vergileri ödeyip hayatını sürdürebilmesi için katlanarak artan fiyat ve sonuç!

  70kr nasıl 5tl oluyor? böyle böyle..
 • geçmişte haller, belediyelerin uhdesindeydi. eski yasada belediyeler hal yerlerini yap- işlet - devret modeliyle gerçek ve tüzel kişilere devredebiliyordu. yeni taslakta haller anonim şirketler tarafından kurulacak, yani özel sektör eliyle.
 • tanzim satışların yapılmasının altındaki en büyük gerçeklerden biri. soğan depolarına yapılan “baskınların”, pazarlara maliye müfettişi yollayacağını söyleyip bunu haber bültenlerinde paylaşmaların, fiyatların yüksekliğini 16-17 yıldır uyguladıkları politikalarda değilde aracılarda, marketlerde arayıp onlara terör benzetmesi yapmanın ve tüm bunlarla bağlantılı olarak en son tanzim çadırları kurmanın temelinde yatan şey bu diyebiliriz.

  şubat başlarında ticaret bakanı ruhsar pekcan bu yasayı gündeme getirmişti. bkz

  tanzim satışlar gündeme girdikten 1-2 gün sonra ''çocuktan al haberi'' misali abdulkadir selvi bunu kendi köşesinde yumurtladı. söz konu yazısı için bkz.

  aynı şekilde bugün binali yıldırım'da yakın zaman içerisinde hal yasasının gündeme geleceğini söyledi bkz

  evet, iktidar cenahı burada genel olarak şu çerçeveyi bize propaganda ediyor :

  - fiyatlar üzerinden türkiye üzerinde oyun oynanmaya çalışılıyor.
  - komisyoncular araya giriyor ve haksız kazanç elde ediyor
  - ürünün üretiminden pazara, yani halka ulaşana kadar geçen süreçte organizasyon sıkıntısı var, bunu engelleyip kayıpları azaltacağız.
  - profesyonelleşmek ve daha ucuza, daha iyi ve kaliteli ürün üretmek.

  kısmen kulağa hoş geliyor. nitekim tanzim satış ve ürünlerdeki fiyat pahalılığı gündeme geldiğinden bu yana medya tarafından sürekli ''bakın işte, esas suçlu aracılardır, stokçulardır ve hatta yeterli üretim yapmayanlardır'' şeklinde bir propaganda olduğu görülebilir. ancak altını biraz kazıdığımız zaman, yine geçmişte olduğu gibi bunun altında da sermayeye alan açmak, tarımı tamamiyle şirketlerin kontrolüne vermek olduğu görülür.

  peki bu yasa neyi getirecek? buna dair okuduğum kadarıyla şunlar gözüme çarptı :

  - haller şirketleştirilecek ve/veya gıda tekelleri bu işlere girecek.
  - hazine toprakları şirketlere kiralanacak,
  - küçük çiftçiler, köylüler, üreticiler sözleşmeli üretici olacak ve gıda tekellerine bağlı olarak çalışacak. ancak burada toprağa ne ekileceğine, ne kadar ve nasıl ekileceğine, ne zaman ilaçlanacağı gibi birçok teknik detaya dahi şirket karışabilecek. bir nevi küçük çiftçi ve köylü sömürge olacak.
  - ülke genelinde 175 e yakın hal var. sayılarının 30 lara kadar düşmesi öngörülüyor.
  - yap-işlet devret modeliyle yapılabileceği ifade ediliyor

  öngörülen yasa ile ilgili metinler henüz taslak halinde. bununla ilgili bir komisyon kurulacağı söyleniyor ve bazı değişiklikler olması mümkün. ancak tablo genel hatlarıyla bu.

  burada önemli olan şey halkın ucuza meyve sebze tüketmesi tabiki. ancak devletin geçmişte yap-işlet-devret ile halkı uğrattığı milyarlarca lira zararı düşününce, bu uygulamanın işe yarayıp yaramayacağını dair kara bir tablo beliriyor önümde. akp’nin 16-17 yıllık rant politikalarının bir devamı olarak görmek en tutarlısı gibi geliyor.
 • zaman su gibi akıp geçmiş. 2 sene önce bu masalı dinliyorduk. şu an uçmuş olan sebze meyve fiyatları gündem bile olmuyor. seçim yok diye herhalde.
 • bakan albayrak tarafından 2018 ekim ayında meclise geleceği belirtilen yasa.
  2018 - haber
 • lafta kalmış icraat.
 • lafta kalmış icraat, nasıl taksicilerin hatrina uberi yasakladılarsa, halcilerin hatrına halleri elleyemezler, halk pahalıya yemiş çiftçi neredeyse maaliyetine satmış kime ne ?
 • taslağı aslen nihat ergün tarafından 2007'de hazırlanmış, ama o günden bugüne 15 yıllık aralıksız akape iktidarının bir türlü çıkarmayı beceremediği kanun.
 • gıdadaki fahiş fiyatlarının önlenmesi için çalışmaların gündeme gelmesi ile birlikte, iki yıldan fazla süredir üzerinde çalışılan hal yasası. için sona gelindiği öğrenildi.

  buna göre, öncelikle fiyatları etkileyen tekelleşmenin ortadan kaldırılması planlanıyor. bu kapsamda, ankara, istanbul ve izmir başta olmak üzere büyükşehirlerde yeni hallerin açılması sağlanacak. belediyeler bunu sağlayamazsa ticaret bakanlığı devreye girecek.

  ürünün tarladan raflara kadar takibini yapacak bir sistem oluşturulacak.

  soğuk zincir ile tarladan sofraya kadar oluşan yüzde 30-35'lik ürün kaybı önlenecek.

  fiyatların artmasına neden olan etkenlerden hal esnafının birbirine ürün satması engellenecek.

  üretici birliklerini ürünleri doğrudan hallere taşımasına olanak sağlayacak şekilde güçlendirecek bir düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtildi.

hesabın var mı? giriş yap