• sanılanın aksine yaşadığı ortama dışkılamamaktadır bu hayvan. kafesin, yatağına en uzak noktasına yapar dışkısını. sen de yaşadığın evde biyere sıçmıyor musun olm. cami tuvaletine mi gidiyon evdeyken.
  • öncelikle kesinlikle kaptan su vermeyin içine düşüyorlar. kafesine asılan o uzun şeylerden alın. kafesini pamukla doldurmayın çok kaşınıyor. hem çişini yaptığında hemen emiyor ortam çok cıvık oluyor.

talaş kullanın kafesi için ama pet shop larda bildiginiz talaşı çok pahalıya satıyorlar. gidin bir atolyeden kasa kasa alın işte.

en cok sevdikleri şey fındık, fıstıktır ama çabuk bıkıyorlar. eğer kajun verirseniz ona sarılır ve bir daha bırakmaz. kafesnin içine kadifemsi birşey koyarsanız onu yuvasına taşır ve onunla uyur. kafesi hafif oynattığınızda hemen agzına sokuşturur.

sadece kuru gıda verirseniz hayvanın ömrü uzun sürmez. havuç, bezelye ve patates garnitürü verin. garnitür derken işte elinizde ne varsa.

yuvasından çıkarmanın en kolay yolu sıcak nefesinizle üflemektir. çok hoşlarına gider hemen dışarı şıkarlar. birde elektirikli süpürgenin sıcak hava veren arka bölümü hatta kafesini bilgisayarın fanının olduğu yerlere koyarsanız kafesin üzerine çıkıp alem yapar.

sürekli koşar bunlar özellikle geceleri gündüze oranla tur bindirir. başınız çok şiştiyse koştuğu o tekerleği hafif gevşetin. sabah tekrar sıkarsınız.

kafesin dışına çıkardığınızda dikkatli olun bir kaybolursa bir daha bulamazsınız. bu şekilde iki hamsterim telef oldu.

birde çok ses cıkarıyor diye koşu tekerleğini yağlarsanız hayvan çok koşarak çatlar. belli bir süre sonra tekerleğin sesine alışınca ne kadar koştugunu bu sese göre anlıyormuş. ben yağladım ve bir sabah bir baktım elleri ve ayakları titreyerek öldü.

yavrularına kesinlikle dokunmayın. kokunuz sinerse allah yarattı demiyor hemen yiyorlar.
  • kesinlikle fazla bağlanmayın..

hadi kafesinden kaçtın, ilk gördüğün kedinin üzerine üzerine gitmek de neyin nesi. bu nasıl bir hayat tarzıdır, nasıl bir intihar şeklidir.

suyun, garnitürün, kajununu ayrı verdik.. çoluk cocugun rızkına ortak oldun.. rakı servisi bile yaptık. olan mezeyi kemirdin döndün yattın.

ulan cinslerin tarlada, bahçede yaşam mücadelesi verirken sen kafeste yan gelip yatıyordun be! ,

bu hamsterları anlamıyorum..
  • ilgilenmek çok önemli. 2 defa kafesinden kaçmasına rağmen bizi gelip buldu evde. başka yere gitmiyor. anladık ki; hayvana yalnızlık koymuş.

kafes borularını yaşı küçükse tavsiye etmiyorum. borulara sıçıyolar gel de temizle.
    köşe tuvaleti mutlaka lazım. içine kedi kumu koyun. (kum derken şu beyaz içinde mavi granüller olandan)
    tuvalet kafesin temiz kalmasına da yarıyor.

beslenmesi, bakımı en kolay ev hayvanıdır. hastalık taşımaz. yaramazdırlar (bu onları sevimli de yapıyor)
    eline verin kajuyu. iki ayağının üstüne kalkıp yiyişini seyredin. tipini ziktiğiiim ağzı burnu gözü çok sevimlidir.

yumuşak gıdalar fazla vermeyin ishal oluyorlar. ondan sonra lan kafeste fare boku niye yok diyorsunuz. halbu ki arkadaş tutkal gibi zıçtığından farkedemiyorsunuz.

kemirgen eldiveni alın. tüylerini taramak için yararlı. hem hoşlarına da gidiyor. ben tararken kımıldamıyor bile. ne bir kaçma ne bir sinirlenme. hatta elimi kaldırdığımda. lan az daha aşağı biraz sol hah der gibi bakıyor.

iyi bakılırsa 2 yıl yaşıyor. bizimkinin adı çıtçıt. arkadaşı vardı pıtpıt. o sizlere ömür. onca yemek var kemirme taşı varken gidip kafesin demirini kemiriyor. mal mıdır nedir.
  • hamsterimi aldigim gunden bu yana kullandigim, ise yarayan tavsiyelerdir. iki aydir besledigim hamsterimde sunu gozledim: cok cabuk kilo alabiliyorlar ve bir yerleri kemirirken dudaklarini kanatabiliyorlar.

eger hayvancagazi cok kucukken almissaniz, evinize ilk getirdiginizde saldirgan olabiliyor. el uzatir uzatmaz viyakliyor ve hatta isirabiliyor (kanatiyor hergele); bunlar yeni bir ortama gelen yavru bir hayvan icin olagan davranislar, merak etmeyin, buyudukce sakinlesiyor ve kendini rahatlikla sevdiriyor; hatta sanirim hoslaniyor.

kafesinin belli bolgelerini kemirmeyi seviyorsa, kemirdigi yere dikkat edin sivri bir uc falan olmasin; ben etmemistim, bir gun eve geldigimde agzi kaniyordu zavallinin (ama o halde bile israrla kemiriyordu), anam anam agziiim diyip oturup aglamiyor hayvan, muhtemelen ne oldugunu bile anlamiyor. bu husus cok onemli.

ayrica bir anda findiga fistiga bogmayin hayvani. seviyor diye bir paket karisik cerezi verirseniz, aklinca kimse yemesin/calmasin diye hemen yiyiyor hepsini. bir haftada sismanladigini goruyorsunuz kucucuk seyin, sonra bir hafta diyet yaptirmak zorunda kaliyorsunuz. hayvan akilli tabi, bir hafta boyunca kajuyla, antep fistigiyla, findikla beslenince, obur hafta kuru kuru bugday yemiyor. ister istemez tek tuk findik falan vermek zorunda kaliyorsunuz bitap dusmesin diye.

bir de eger atraksiyon olur diye boru falan aldiysaniz, bunu hayvan kucukken kullanmayin derim. borular genelde renkli oluyor, en koyu renkli bolgesini secip yuva yapiyor kendine, aclik ya da suzuzluk dayanilmaz hale gelinceye kadar da cikmiyor icinden.

bu kadar yazinca zahmetli bir ismis gibi gelebilir hamster beslemek, ama degil. cok eglenceli ve sevimli hayvanlar...
  • bulunduğu kafesi uyuduğunuz odaya koymayın. erkenden uyuyan bu obsesif mahluklar gece 3 suları uçan adam sabri gibi aniden dellenip tekerlek çevirmeye başlıyor. öyle ki kafesi salona koyalım dedik öğrenci evindeyken, bi gece salonda yatırdığımız bir misafirimiz nerden geldiğini anlayamadığı bir tıkırtıdan dolayı uyuyamadığını söyledi. ha bir de tadım'ın tuzlu çekirdeğinden yedirmeyin. biz 3 ay hayvanı sadece bununla besledik, survivor taner gibi oradan oraya çılgınca zıplamar hasıl oldu,sivilcelendi haspam. bir de tatile giderken metalci arkadaşların evine emanet bırakmayın, beyaz tüylü hamster'ı sapsarı geri aldım. flash tv'deki sarı bıyığa benziyodu lan aldığımda. gerçi hayvanı biraz da biz obsesif yaptık. kafesin üstüne marul koyup, yavruyu tırmanmaya çalışırken defalarca su dolu tabağa düşürmeler, kolileri kesip yapıştırıcıyla içinden çıkılası zor dehlizlerle dolu labirent yapıp içine salıp izlemeler.. ne boş işlerle uğraşıyomuşuz ya..
  • tekerleğine muhakkak dinamo bağlayın.
    allahsız hayvan geceleri bir koşardı ki temiz bir kaç saatlik elektrik ihtiyacını karşılar o derece.

edit : imla
  • yararlı tavsiyelerdir. burada zaten pek çok güzel öneri paylaşılmış ben de kendi tecrübelerimden birkaç tane ekleyeyim. bu hayvancıkların bazen vücutlarının belli bölgelerinde tüy dökülmeleri olabiliyor. bu durumda sunları yaparsanız faydası olacaktır:

- kafesini sık aralıklarla temizleyin. (en fazla 3-4 gün bekleyin.)
    - bazı talaşlar çok fazla kasınmalarına neden olabiliyor bu durumda zavallıcık kasıya kasıya sinirden tüylerini yolabiliyor. bu durumda kullandıgınız talas markasını değiştirirseniz faydası olacaktır.
    -beslenme bozuklukları nedeniyle olabilir.çok fazla sulu yiyecekler (meyve ya da marul,salatalık gibi sebzeler) veya çok tuzlu besinler böbrek sorunlarına neden olup,tüy dökülmesi ile kendini gösterebilir. protein agırlıklı beslerseniz iyileşmegösterecektir. özellikle yogurt ve peynire bayılıyorlar.

arada bir hiçkıra biliyorlar, vikleme seslerini duyup benim gibi hemen panik yapmayın :) bu durumda benim bildigim yapacak pek bir şey yok; sakince geçmesini bekleyeceksiniz. sadece stres oldukça bu hıçkırma olayı tetiklenebiliyor.

bunların dısında kafesini temizlerken elinizin altında dolaşmaması için ya da zavallıcık gezsin oynasın diye hasmsterlar için satılan plastik toplardan alabilirsiniz. yalnız biraz büyüdükten sonra (en azından benimkinde öyle oldu.) topla gezinmekten hoşlanmıyor,içine koydugunuz zaman sadece ordan kurtulmaya odaklanıyor. böyle bir durumda da garibanı içinde durmaya zorlayıp boşyere sıkıntıya sokmayın.

ve son olarak hamsterların çok narin hayvancıklar oldugunu lütfen aklınızda tutun. sevmek ve oynamak gibi iyi niyetlerle de olsa fazla bunaltmayın, çok kolay strese girebiliyorlar ve genel olarak problemlerinin çogu stresten kaynaklanıyor.
  • eski tahta döşemeli bir evde yaşıyorsanız, kafesten kaçarsa hemen bulun. benim gibi yatağın altında oynuyor zahar, iki ceviz atayım da oyalansın haftasonu çıkartırım diye beklemeyin. kaçış tünelini açmış oluyor.
hesabın var mı? giriş yap