• (bkz: usual suspects)
    malum be$linin silah yuklu bir kamyonu kacirmakla suclandiklari icin polis tarafindan yanyana dizildikten sonra seslerini tanimak amaciyla sirayla soylettirildikleri cumle, filmin en unlu sahnesi. mcmanus ve fenster'in cumleyi soyleyi$i elli kere izlenebilir ve ellisinde de ayni $ekilde guldurur. (ellibirincisi konusunda soz veremiyorum.) hatta burada diger elemanlarin gulu$lerinin rol olmadigini du$unuyorum.
  • içinde fucking geçmeyen cümle. (bkz: fenster)
  • polisin kagida yazdigi cumlede "fucking" gayet gecmektedir, lakin cumlenin mcmanus versiyonu "give me the fucking keys you fucking cocksucker motherfucker üüeeegğeğeğ", fenster versiyonu "hand me the keys you cocksucker" ve (in english please uyarisi uzerine) "hand me the fucking keys you cocksucker what the fuck" dir. (bkz: oyle diyorsan oyle olsun)
  • verbal da burda hiç bi seyden haberi olmayan izleyiciye: "du bak, ezigim ama agır abi karizması yapıcam, çok eglenceli oluyo" der.
  • line up sahnesinin cekimindeki gulusmeler, aslinda filmde gulmeleri gerektigi icin degil, o sahne cekimi sirasinda iclerinden birinin ( kim oldugunu soylemiyorlar ya da anlamamislar ) osurmasi ile ilgili, sabah baslayan cekimler defalarca tekrarlaniyor ama nafile ( kamera arkasinda bryan singer'in bile guldugu gozukuyor ) , sonra ogle yemeginde genc yonetmen hepsine bir firca cekiyor.

todd hockney'i canlandiran "kevin pollak" in anlatmasina gore ogleden sonraki cekimlerde daha fazla guluyorlar ve cristopher mcquarrie'a ( yazari ) telefon aciliyor ve soruluyor, o da 5 suclunun izleyiciye sempatik gelmesinin dogu olacagini soyluyor ve sahne gercek gulusmelerle cekiliyor..
  • ing. "anahtarlari uzatir misin hayatim?"
  • bu diyaloğun geçtiği sahne antidepresan etkiye sahiptir allahıma.
  • arac anahtari istemenin en karizmatik sekli.
  • fenster'in acayip güzel söyleyemediği cümle. ağzının içinde gevelese bile karizma adam, ne dediği anlaşılmasa da, sürekli konuşmasını istediğim başka bir karakter yoktur.
hesabın var mı? giriş yap