şükela:  tümü | bugün soru sor
 • leyla ile mecnun'un 22. bölümünde leyla öldükten sonra mecnun rüyasında çölde yürürken bu şarkı öyle bir çalar ki... müthiş ötesi bir şarkı, burak aksak'ın bizi fanatik ferdi tayfur fanı yaptığı şarkılardan yalnızca biri.
 • 1986 çıkışlı ferdi tayfur albümü. odebs müzik iken 1985'te ferdifon ismini alan müzik şirketinden çıkan ilk ferdi tayfur albümüdür ayrıca.

  a1 haram oldu
  a2 senin için
  a3 bizim sokaklar
  a4 iki hasret
  a5 canımın içi
  b1 yabancınmıyım
  b2 gittinde sevgilim
  b3 bilemezsin sen
  b4 aşkı bana anlatma
  b5 ben olaydım

  özellikle senin için, bizim sokaklar, yabancınmıyım ve bilemezsin sen ferdi tayfur'un 80'lerin sonu ile başlayıp prangalar albümünde zirve yapan batılı enstrumanlara yönelişinin en güzel örnekleridir.
 • başrolde ferdi tayfur'un oynadığı 1985 yapımı türk filmidir.

  diğer bazı oyuncular; deniz akbulut , fatoş sezer, hüseyin peyda

  --- spoiler ---

  filmde ayrıca fantastik bir sahne vardır, hollywood'daki "katil fareler " tarzı yapımlardan ilham almış olacaklar ki kızın babasını yatakta uyurken fareler yemektedir.

  --- spoiler ---
 • 1986 çıkışlı olmasına rağmen benim çok geç yakaladığım ferdi tayfur şarkısı bir kaç sene önce yakalasaydım fena eskitirdim. hayatı ferdi tayfur şarkıları tadında yaşayanlar için ilgili link.
 • hayatıma şu dudak hareketini katmıştır:

  http://www.youtube.com/…ailpage&v=ka25rhg7r-8#t=91s
 • burak aksak'ın sayesinde hastası olduğum şarkı. leyla ile mecnun dizini daha evvel 2 kez bitirmiş olmama rağmen 3. seyredişimde farkedebildim haram oldu'yu. melodisinde inanılmaz bir karamsarlık var, tükenmişlik var ve insanı özellikle gün batımından sonra çok fena bağlıyor kendine. sözleri de basit ama oldukça nihilist.

  "eğlenip gülen sensin /olanlarsa bana oldu" dizeleriyle, kekilli'nin " yar istanbul'da zevkine dalmış/ unut diye haber salmış / ben nasıl yanmayım dağlar" dizeleri arasında hissi paralellik olduğunu fark ettim.

  arabeske savaş açan, kaliteli arabesk bir parçanın insana garibanlığını nasıl hissettirdiğini anla(ya)mayan/anlayamayacak fazıl say'a cidden acıyorum. iyi ki varsın ferdi baba, iyi ki fanatiğisin ferdi tayfur'un burak aksak!