şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---
  iş arkadasi ile evlenen,yııllar sonra dors tahmini gibi bir bayan cikmayinca*sasiran,cocukluk donemimin kahramani
  --- spoiler ---
 • (bkz: eto demerzel)
 • asimov hayranlari taifesinden bir 6. nesil yazar daha... (bkz: dors venabili) (bkz: reventlov)
 • muhtesem bir adamdir. hayati boyunca tek bir kadini sever, onun ne oldugunu bilerek, evlatlik aldigi sahane bir oglu ve gelecegi insa edecek yasam formunu kurmasinda esin kaynagi olan guzel bir torunu vardir. nasil bir adamdir ki herseyi gormustur, ve matematik ve tarih sayesinde.. cok cok uzun yillar sonrasinda sadece bir hayalet olarak kabul edildigini goremez bir tek.
  aslinda hari seldon (kanimca) asimov'dur.
  onun bilim ve edebiyat tutkusunu tasiyan, gelecegi goren, insa eden, hayal yansimasidir.
  r daneel oliwav'dan ve tabi ki elijah baley'den sonraki en sahane karakterdir.
 • vakif in ataturk u ulu bilge kisi.
 • asimov ve frank herbert'in benzerligini ortaya koyan bir karakterdir. zira frank herbert dune evreninde yarattigi muad'dib ve imparator tanri 3. leto, evet 3. 2.'si paul'un corrino evini devirdigi ve fremenlerini evrene yaydigi cihadinin baslangici olan savasta sardokarlar tarafindan katledilmistir, gibi tarihteki onemli kisilerin mitlestirilip zamanla uzerlerine yeni hikayeler kurulup sonunda insanlarin hafizasinda hayal urunu bir karakterin adi haline gelmesini cok guzel yaratmistir altilamasinda.

  asimov'un hari seldon, salvor hardin ve diger karakterleri de buna benzer. uzun, imparatorluk ve vakif imparatorlugu doneminde hari seldon once deli gozuyle bakilan bir bilim adami, sonra bir kahraman, ve sonra bir tanriya donusmustur. hangi sebep bize bu donusumun tekrarlanmayacagini soyleyebilir? asimov ve herbert bu karakterlerle insan dogasinin en temel odagina dokunmuslardir:
  hayatimizda olumlu bir tanriya ihtiyac duyariz, ki oldukten sonra daha da yucelestirebilelim ve tapinalim!
 • geleceği bilebilmek için psikotarihi geliştiren hari seldon, geleceği kontrol edebilmek için iki vakıf kurar. bu vakıflardan ilki ve herkes tarafından bilineni imparatorluğun* sınır boylarında yer alan bir gezegene yerleşir ve teknolojiye odaklanır. imparatorluğun zayıflamasıyla birlikte tecrit olan ilk vakıf, zaman içinde teknolojisini geliştirerek yeni bir imparatorluğun temellerini atacaktır. ikinci vakıf ise gizlidir ve nerede kurulduğu, hangi konuda uzmanlaştığı sonradan anlaşılacaktır.
 • guney asya depremi yardim kampanyasi için gösterdiği çabadan dolayı kendisini sonsuz takdir ettiğim yazar.
 • cesur bir entry'si sebebiyle takdir ettiğim eski yazar. gitmesine çok üzüldüm.
 • streeling üniversitesi matematik bölümü başkanı, galaksi imparatoru 1. cleon'un birinci bakanı, psikotarih'in kurucusu ve projenin yöneticisi, galaksi ansiklopedisi'nin sorumlu editörü, vakfın kurucusu.
hesabın var mı? giriş yap