şükela:  tümü | bugün soru sor
 • harita sinifina mensup tsk personelinin gorev yaptigi, ankara'da bulunan, her turlu askeri harita, bunlar icin gerekli olcumler vb. yapmakla sorumlu olan komutanlik.
 • kurulus kanunu geregi, ulkemizin savunma ve kalkinma amacli tum haritacilik ihtiyaclarina basariyla cevap veren, tc milli savunma bakanligi'na bagli, koklu bir kurulustur. bunyesinde bir adet haritacilik muzesi de bulunmaktadir.
  resmi (askeri de denebilir, kanaatimce) web sitesi (http://www.hgk.mil.tr/)'dir.
 • ankara cebeci'de bulunan komutanlik. sivillere de iş yapar. siz de detayli bir harita yayinlayacaksaniz izin almaniz gereken kurum.
 • kıbrıs, hatay ve benzer hassas milli meselelerin yanı sıra, "imparatorluk coğrafyası"nda bulunan ama türkiye sınırları dışında kalmış türkçe yer adlarının türkçe kalması ile de görevli olan komutanlık.

  nitekim, nüfuz sahibi olmak adına bu pek de önemli bir vazifedir gerçekten de.
 • (bkz: google maps)

  dunyanin her tarafindan insanin evindeki bilgisayardan yapabilecegi uydu goruntulerini "milli istihbarat sirri" yapmi$ bir kurum. siz istediginiz kadar detayli harita yapimini filan burokrasiye donu$turun, elin adami uzaydan takir takir fotografini cekiyor...

  edit: mevzubahis olan, icinde google maps'tekiler kadar uydu goruntusu olan fakat ustunde "agir hapis cezasi..." vs yazan bir cd'dir.
 • güftesi hrt. astsb.kd. bşçvş. hüseyin çelikcan, bestesi bando astsb. kd. bşçvş. ünal diraz a ait harita marşı denen bir de marşları varmış. (bkz: ben bugün bunu gördüm)

  eşek kadar adamların aşağıda sözleri bulunan marşı coşkuyla söyleyip gaza geldiklerini hayal etmeye çalışıyorum, gözümün önüne absürd olmayan bir görüntü gelmiyor, gelemiyor. dünyada haritacılar için bile marş yazıp besteleyebilen ultra motive insanların yaşaması iyi mi kötü mü emin olamıyorum.

  barışta kalkınmanın harcını karan eldir,
  savaşta zafere yol, destanlara temeldir,
  yamaçlarımda yaprak, vadilerimde yeldir,

  sanat arkadaşıdır, ilim başının tâcı,
  yurt için, millet için çalışır haritacı.

  düşman emellerini, çarpışmadan ezer o
  kıyı demez, köy demez, bozkır demez gezer o
  kalemiyle vatanın tapusunu çizer o

  sanat arkadaşıdır, ilim başının tâcı,
  yurt için, millet için çalışır haritacı.

  her dağımda imzası, her ovamda izi var
  bozulmayan mayası, değişmeyen özü var
  gönlü enginlerdedir, yücelerde gözü var

  sanat arkadaşıdır, ilim başının tâcı,
  yurt için, millet için çalışır haritacı.

  yaylalarımın suyu, alnında ter olmuştur,
  yerinde bir komutan, yerinde er olmuştur.
  emek elinde nasır, gözünde fer olmuştur,

  sanat arkadaşıdır, ilim başının tâcı,
  yurt için, millet için çalışır haritacı...

  dinlemek isteyenler için adres; http://www.hgk.mil.tr/ustbanner/mars/track04.zip
 • komutanlığını 08.2005'den beri tümgeneral necdet soyer* yapmaktadır.
 • milli menfaatlere uygun haritaları kullanımımıza sunmuşlar saolsunlar, hem de ücretsiz! ama arkasına 10 tane kartallı bilmemneli armayı gömmüşler, şaşı bak şaşır olmuş resmen. kullanamıyoruz istediğimiz gibi, mağduruz.

  "çeşitli ülkeler ve ticari firmalar tarafından üretilerek internet sitelerinde ücretsiz kullanıma sunulan haritalarda, kasten veya bilinçsizce yapılan tanımlamalar nedeniyle, milli menfaatlerimize aykırı hususlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. bunun önüne geçilebilmesi için milli menfaatlerimize uygun çeşitli tür ve ölçekte haritalar, kullanımın yaygınlaştırılması amacıyla, yerli ve yabancı kullanıcıların kolayca erişebilecekleri şekilde internet ortamında ücretsiz olarak sunulmaktadır."

  http://www.hgk.mil.tr/…atalogu/tematik/aciklama.htm
 • 327. kısa dönem olarak askerliğimi yaptığım ankara cebeci de bulunan, elimi sallasam albaya çarpıldığım nöbet tutma derdi olmasa en rahat askerlik yapılacak yerlerdendir.yeter ki fazla göz önünde olup sağda solda dolaşmayın.
  yemek şirketinin değişmesiyle de sanırım 50 günde verdiğim 9 kiloyu geri almama sebep olacak yer.
 • mahkemelerce memleket haritası ve hava fotoğrafları istendiğinde 3 aydan evvel göndermeyen yer. parası neyse veriyoruz yine de bekliyoruz.