• zaman kavramının nasıl anlaşıldığına bağlı olarak, başarılı ya da başarısız olabilecek düşünce, niyet ve eylem manzûmesi.

excel'de tablolar yapıp o tablolara bir aydan fazla uyabilenlerin ellerinden öpesim gelir! ben yapamadım, yapamıyorum. yani, tamamiyle aynı dertten muzdaribiz!

akıl ve mantık diyo ki, 'olm senin bu gidişin gidiş değil. bi şeyler yapmalısın, kendine bi çeki düzen vermelisin, yoksa yarraa yan basacan!' oturuyon ve özene bezene yapıyon o tabloları. bi hafta mutlusun! sonra işler tavsamaya başlıyo.

akılsızlık ve mantıksızlık, 'sikerim lan ben böyle disiplini!' diyip darbe yapıyo ve iktidara yeniden el koyuyo.

akıl ve mantık bu defa suçluluk ve değersizlik hissetmeye başlıyo, sürekli iktidarda olamadığı için.

''kendimi upgrade etme yönündeki başarısız çabalarım''

bu lafı sevdim!

john abimiz demiş ya, ''hayat, biz planlar yaparken geçip giden şeydir'' diye,

işte o hesap, aklı ve akılsızlığı ortada bi yerde buluşturmamız lâzım.

benim keşfettiğim en iy çözüm şu oldu: aklın, kendi kendini suçlamaktan, değersiz hissetmekten arındırılması. aklın kendi kendini beraat ettirmesi.

kendi kendine, sürekli olarak, 'hayat geçip gidiyo lan, hiçbi bok yapmadın, hiçbi bok yapmadın, hiçbi bok yapmadın!!!'
    diyip duracaana, zaman kavramını, gâvurun annadığı biçimde annamak ve kendini ona uyarlamak. tamam, kabul, boktan bi laf bu! bi şey annaşılmıyo. ama bi dakka! şindi annıycaanız!

misal kilo vermek: 6 ay sonra 12 kilo vermiş olacaam gibi bir hedef gerçekçi değil, sağlıklı da değil. akıl gendi gendine diycek ki, gel aga sen bu işi 6 aya kasma, 3 seneye yay!

misal yabancı dil: seneye bu zamannar, bülbül kimin şakımak istiyom! yerine, gel aga sen bu işi 1 seneye kasma, zaten gerçekçi değil, 5 sene sonra, toefl'dan 110 çekecem yap onu!

misal milat: 1 ocak 2014'ten itibaren şunnarı şunnarı yapmazsam siksinner beni! yerine, 2014 - 2020 döneminde şunnarı şunnarı yapmayı hedefliyor ve o yönde ilerliyorum.

oha! demeden önce bi müsaade et sayın abim! ister inan ister inanma, zaman ve kendini upgrade etme kavramlarını bu şekilde ele alırsan,

1. iç huzuruna kavuşuyon, aklın, kafanı her dakka didiklemiyo
    2. bu iç huzuru, kendini upgrade etme çabalarına olumlu yönde yansıyo ve o gitmek istediğin yönde çabalar gösteriyon
    3. inanmıycan ama, o çabalardan da sonuç alıyon ''iy ki kasmamışım da zamana yaymışım lan! af-ferim bana!'' diyon

aforizma başlığı altına iki laf yazmışım. çok çok ama çok önemli onlar!

(bkz: aforizma/@compadrito)

o abiler bu konuda ilk konuşan abiler değil tabii. onlardan önce (bkz: festina lente) demiş abinin biri. eminim ondan önce de başka bi çinni, hintli filan abi bi şey demiştir.

işin bütün sırrı bu!

sikip durma her dakka beynini! bu dediklerimi yap, bana teşekkür edecen.

ekşi duyuru'ya şöyle bir soru sorulmuştu:

hayatı boşa geçirmek
    hayatımın çok boş geçtiğini hissediyorum. doğru dürüst hiç gezmedim. bıtakın değişik ülkeler görmeyi, kendi ülkemin bile çok az yerini gördüm.
    bir hobim vs. yok. asosyal biriyim. evden işe işten eve bir hayatım var. inanılmaz sıkıldım. haftasonu bir yere gitmek istesem arkadaşlarıma söylüyorum hepsi mırın kırın ediyor. yani biraz zorunlu asosyal oldum. arkadaşım çok ama gezen tozan yok, hepsi üşengeç ve tembel. uyuyalım, yatalım derdinde. ben de onlara yalvarmaktan bıktım. e mecbur eve tıkıldım ben de.
    24 yaşındayım. 24 yıl boyunca hiçbir şey yapmadım, hiçbir şey. yapmam, yaşamam, okumam, gitmem, görmem, izlemem gereken bir sürü şey var ve ben hiçbirini yapamayacağımdan, bomboş bi şekilde yaşayıp öleceğimden korkuyorum. hayata yetişememekten korkuyorum. var mı sizde de böyle bir korku? çok mu yersiz? haksız mıyım? napmalıyım?

papillon7'yi göreve davet etmiştim cevap vermesi için ve şu cevâbı yazdı:

estağfurullah compadrito hocam, ne demek. sizden bunu duymak gerçekten gururumu okşadı.

içinde korku olmasın, compadrito hocamın da dediği gibi, millet sana uymuyorsa sen kendine uyacaksın ve durumu kontrol altına alacaksın.

önceliği hobilerini keşfetmeye ayır. dene ve yanıl. tekrar dene, tekrar yanıl. çok sevdiğin şeyi/şeyleri illa ki bulacaksın. ya yapıp beğenmezsem diye de sorma. inan bana beğenmemen bile senin yararına. ileri de içinde kuşku kalmayacak. ben bunu yaptım ve beğenmedim diyeceksin. ama yapmaz da önyargıyla yaklaşırsan için içini yer, bir sonuca varamazsın.

hobilerini belirleyince geriye icraat safhası kalıyor. ki en zevkli kısım burası. zaten hobin olan bir şeyi yapacağından, severek yapacaksın. (mesela bisiklet sürmek, mesela koşmak vs.)

asosyal olman inan bana bir şeyi değiştirmiyor. ne zaman? mutlu olduğun zaman. şahsen benim hayatım bu doğrultuda ilerliyor. arkadaş sayımı sıfıra yaklaştırdığımdan beri her şeyimi tek başıma yapar oldum. ki bu 3 senelik bir zaman dilimi. o yüzden sana tavsiyem asla çekinme, asla erinme, asla sonraya bırakma. bir yerden başlamadan olmuyor bu işler, bunu bil.

bir de şu var; gerçekten okumayı sevmiyorsan okuma. gezmeyi sevmiyorsan gezme. zaten hepi topu 60 sene daha yaşayacaksın, bu kadar kısa vaktimiz varken neden sevmediğimiz şeylerle zaman kaybedelim. okumayan entelektüel olamaz vs. zırvalara aldırma. sen mutlu olduktan sonra ne önemi var entelektüelliğin. sevmiyorsan gitmeyiver tiyatroya, bir şey kaybetmezsin. sevdiklerini yaptıktan sonra hiçbir şeyin önemi yok. zira onlar kalıyor akılda. ne demiş şair; "..baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş..." o yüzden önemseme sevmediğin şeyleri. yapamayıp üzüldüğün şeyleri düşün sen sadece. gitmeyi seviyorsan ve gidemiyorsan, gitmeyi öğren. zaman ayır. böl-parçala-didin. yap. inan bana bir idea uğrunda savaşmak bile seni mutluluğa eriştirecek. yeter ki sen ne istediğini bil.

eklemedir, koca konak ekleme:
    zengin bi herife sormuşlar, başarınızın sırrını neye borçlusunuz diye,

''her akşam, ertesi gün yapmam gereken 3 şeyi belirlerim ve ertesi gün o 3 şeyi mutlaka yaparım'' demiş.

belirleyeceğiniz şeyler ''doğru'' şeyler olsun, hadi hergün 3'ünü yapamayın da, bazı günler 2'sini yapın.

sadece bunu yapsanız bile, müthiş bir ilerleme kaydedersiniz. inanmıyosanız, 1 ay deneyin.
  • bunu basarmak icin bir harekete gecenler vardir, bir de dusunenler.
    ilk kategori basarili olur ya da olmaz, ama bir ihtimal vardir.
    ikinci kategori dusunerek hayat duzene girmeyecegi icin hic bir zaman basarili olamaz.
  • genelde yeni bir iş, yeni ev, farklı bir semt, yeni biz kız arkadaş, mali duruma göre, yeni bir araba, yeni hobiler diye uzayıp giden kümeye dahil olma isteğidir. tıpkı bu pazartesi rejime ya da spora başlıyorum deyip, hep ertelemek gibidir. hayatini, * duzene soktuktan bir sure sonra yeni bir duzen aramak insanın doyumsuzluğunun ispatıdır.
  • erkeklerin bundan anladigi evlenmektir. kene gibi bir kurulu/ duzenli hayata yapisip kendilerini upgrade etmek.
  • hep isteyip de yapılamayan şey bazılarımızın hayatında.. tezdi, staj raporuydu, kurstu, kpss' ydi, ıvırdı zıvırdı derken güzelim mayıs ayının tadına huzuruna varmak varken sürekli arayışlar koşuşturmalar.. yok yeter valla sıkıldım; düşündükçe yokolma hissiyatım artıyor, böyle bir şey olsa bir süreliğine çekip gitsem, döndüğümde her şey rayına oturmuş olsa bana sadece son düzenlemeleri yapmak kalsa.. sorumluluktan kaçmak mı ki, kendini güçsüz hissetmek mi.. ya da umutlardan umutsuzluğa gidilen anlar mı.. umut veren ne kaldı ki; yaşama sevinci aşılayan, gülümseten şöyle içten mutluluk veren bir anlık da olsa.. yine kötümserim evet; her şeye karşı, hayata karşı olumsuzum, isyanlardayım her düzene ve düzensizliğe; olanı bozan, rayından çıkaran, benim yerime alınan kararları bana yaşatan herkese kızgınım.. alayına isyan ölümüne gider yeter be durdurun dünyayı inecek var!!
  • annemin, benim başaramadığımı düşündüğü eylem. ne olduğu, nasıl olduğu konusunda her geçen yıl şüphem artmakla birlikte, sadece bazen...mesela akşamdan kıyafetlerimi hazırlayıp, sabah telaşsız, bakımlı evden çıktığımda..."hıh şimdi oldu galiba" diyerek, başardığımı sandığım oluyor.
  • marie kondo
  • pek zordur. hele bir ton, dugum atilmasi gereken uclar acikta bingil bingil sallaniyorsa. hayatinizla omlet yaptiktan sonra onu geri yumurta haline sokmak pek kolay olmayacaktir. bil hassa tavanin kenarindan disari sarkmis yanip, kizarmis kisimlar insani cileden cikarabilir.
  • kesinlikle yapmak istediğim eylem. hayatımı düzenler düşünsün.
    (bkz: şimdi onlar düşünsün)
  • kesinlikle herhangi bir spor yada egzersiz yapma ile birlikte daha kolay olan durum.
hesabın var mı? giriş yap