• uzun sure "neslimize" yerini "resmimize" olarak anladigim $arki
  • müthiş bir eski sezen aksu şarkısıdır.
    beste: onno tunç
    söz: aysel gürel

bende zincirlere sığmayan o deli sevdalardan
    kızgın çöllerde rastlanmayan büyülü rüyalardan
    kolay kolay taşınmayan dolu dizgin duygulardan
    yalanlardan dolanlardan daha güçlü bir yürek var

haydi gel benimle ol
    oturup yıldızlardan bakalım dünyadaki neslimize
    ordaki sevgililer özenip birer birer
    gün olur erişirler ikimize

uzanıp yüreğimin ateşiyle yeniden
    yıldızları tek tek yakacağım
    sarılıp güneşlere, sevgimize göklerden
    mavi mavi taçlar takacağım, ne olursun

haydi gel benimle ol

minik serçem söylerken bu şarkıyı "uzanıp yüreğimin ateşiyle yeniden" diye başlayan kısmı acciyip söylüyor. özel bir yer orası..:)
  • cok kucuk bir cocukken ve sen aglama'yi annemin her soyleyisinde agladigim zamanlar bu sarki ne zaman plaktan calmaya baslasa kendimi cok iyi hisseder, bu sarkinin da cok eglenceli bir sarki oldugunu dusunurdum. gozumde kocaman kocaman gozlukler bu sarki calmaya basladiginda salonda dans ederdim. sonra buyudum kocaman adam oldum ve simdi bu sarkiyi ne zaman yanlislikla dinlesem icimde kocaman gozluklu cocuk gulmeye basliyor ve "hadi simdi de dans etsene, bak o zamanlar ben nasil oynardim! buyumeye ugrastin al iste bu oldu" diye gicik veriyor.

susturamiyorum o cocugu ama bir gun yemin ediyorum kiracagim o kocaman gozluklerini buyuyunce sasi olacak.
  • rahmetli aysel gürel'in yazdığı şarkıları dinlerken bir kez daha mest etmiş ve keşke rahat rahat şarkı söyleyebileceğim bir yerde olsaydım da detone falan fark etmeksizin, en güzel haline erene kadar söylemeye devam etseydim dedirtmiştir.

'aşk'ın müzikal karşılığı gibi bir şarkı. onno tunç bu şarkıyı besteleyip aranje ederken bütün bir galaksiyi dolaşmış ve en güzel yıldızlara denk gelmiş olmalı.

''bende zincirlere sığmayan o deli sevdalardan
    kızgın çöllerde rastlanmayan büyülü rüyalardan
    kolay kolay taşınmayan dolu dizgin duygulardan
    yalanlardan dolanlardan daha güçlü bir yürek var

haydi gel benimle ol

haydi gel benimle ol

uzanıp yüreğimin ateşiyle yeniden
    yıldızları tek tek yakacağım
    sarılıp güneşlere, sevgimize göklerden
    mavi mavi taçlar takacağım ne olursun

haydi gel benimle ol
    gün olur erişirler ikimize''

spotify
    youtube
  • beste ve düzenlemesindeki inişler çıkışlar, müthiş dinamizm, ince ince nakışlar, basın, arp, keman ve zillerin kullanımı adamı zevkten deli eder.

bu nasıl bir yaratıcılıktır, nasıl bir ilhamdır…ruhun şad olsun onno abi.

(bkz: onno tunç)

edit: duzgun bir sistemde yaylilara ve basa ayri bir kulak kabartin; bu cilgin adami erken kaybettigimize cok uzuleceksiniz.
  • ancak aysel gürel gibi aykiri bir insanin sanina yarasir sözleri olan türkiye'de müzik adina yapilmis islerin yüz aklarindan.

sezen aksu kuskusuz muazzam berrak bir yorum ile okumustur bu eseri. lakin bu parcayi eserlestiren, ölümsüzlestiren, tabiri yerindeyse cilgin attirran, ilahlastiran onno tunc'un bestesi olmustur. bu nasil bir müzikal altyapidir. senfonik girisler, bas tonlar kelimelerle ifade edilmesi ve alginlanmasi güc. ancak iyi bir kulaga müzikal anlamda orgazm yasatir. hamurun harci gürel ve aksu üzerinden, fakat bu malzemeleri pisiren usta, kuskusuz onna tunc'tur.

yaklasik alti sene evvel onno tunc sarkilari adinda kahrolasi bir derlemede, emre altug yorumu ile inanilmaz rezil, tipki ücüncü sinif bir pavyon müzisyeni donanimi ile müzikal yapisi katledilmeye calisilmistir. cok sükür ki, var olan asil yorumu dinleme sansimiz bulunuyor. onno tunc sarkilari derleme albümdeki o bas tonlar, efektler, kenar mahalle diskotegi müzigine dönüstürmüstür parcayi. iyi malzemelerle usta ellerde pisirilmis bir müzik, cahil ve para müptelasi ellerde kirletilmeye calisilmistir. ha burada emra altug'nun kendisinin yorumuna yönelik bir yazi degildir bu. bu o parcada kullanilan samplelar ile yapilan müzik icindir.
  • şöyle bir yoruma denk geldim bu şarkının altında:

"bu şarkıyı ona atmıştım çünkü ben her gün mutlaka dinlerim. 2 dakika sonra güzelmiş dedi. sevmeyin böylelerini şarkı 4.28 dakika."

müthiş*
  • sezen aksu nun sultans of swing i parça
  • bas partisyonları süper yazılmış, zamanına göre mükemmel düzenlemesiyle, sezen aksu klasiklerinden sadece birisi olan, enfes sezuş parçası. 1984 tarihli, sen ağlama albümündendir.
  • bugün dinlerken ağladığım şarkıdır.. bir neden aramadan.. safça ağladım.. belki de uzun zaman sonra ilk defa tam anlamıyla çocukluğuma döndüm..
    (bkz: sözün bittiği yer)
hesabın var mı? giriş yap