• beni, odanın içinde, barok dönem civelekleri gibi bi oraya bi buraya, kendi kendime tango yaptıran şarkıdır. hüzünlüyüm o ayrı.*
  • yazan ve yöneten mehmet eryılmaz'dır.
  • tam adı "hazan mevsimi: bir panayır hikayesi" olan ve ahu sıla bayer'in patlama yapacağına inandığım film.

http://www.hazanmevsimifilm.com/ sitesinden alıntıdır:

bu, birbirine umutsuzca aşık olmuş iki insanın bir panayırda geçen hikayesidir.
    panayırın yakınındaki inşaatta çalışan kemal ile, bulduğu her panayırda çalışan gezgin şarkıcı nurşen’in hikayesi.

ikisi de bir yerde kök salamayan, rüzgar nereden eserse oraya savrulan insanlar.her ne kadar renkli ve eğlenceli bir hayat olduğu sanılsa da, panayırda çalışmak hiç de göründüğü gibi değil.

panayırlar, ortaçağdan kalma pek çok zenaat gibi, yok olmaya yüz tutmuş kültür miraslarımızdan biridir. bu yok oluş, panayır sistemi içinde ezilen insanların arasında şiddet dolu ve dengesiz ilişkiler yaratmaktadır.

“hazan mevsimi - bir panayır hikayesi” kendi tarzındaki yerel dili çok iyi kullanan ve titizlikle kaleme alınmış bir modern çağ peri masalıdır.panayırın görsel tanımlamalarının çarpıcılığının yanında, bu küçük insan grubunun arasındaki patlayıcı ilişkiler müşfik ve insancıl bir yaklaşımla yorumlanmıştır.

film, alt okumalarında, umutsuzca birbirine aşık olan bu iki insanın,çektikleri ızdırap ve acının kökeninde, aslında dağılan ve çözülen ilişkilerin, yok olan kültürel ve insani değerlerin yarattığı karmaşanın olduğunu hissettirmekte.
    ama yine de finalde insanlığın geleceğinden umudunu kesmemektedir.

2008 şubatta gösterime girecek sanırım.

edit: 29 şubat 2008'de vizyona girecekmiş.
  • insanın içine işleyen müziklere sahip, harbi bir aşkın hikayesini anlatan peri masalı, hüzünlü bir aşk hikayesi, film gibi film.
  • bir panayır hikayesi olanında fatih al, cemal karakterini canlandırmaktadır.
  • mevsim hazan, aylardan kasım. yapraklar solgun. doğa yorgun, kalpler kırık, zaman vefasız, kelimeler suskun…

görsel
  • ağaçların yapraklarının tonları beni benden alıp götürüyor.

hazan1

hazan2

hazan3

hazan4

hazan5

hazan6

hazan7

hazan8

hazan9

hazan10
  • şarkının tam ortasındaki vokal sevgili aslı omağa ait. bilmeyen tanımayanlar fotosunu görünce şaşıracaktır eminim. yüzyıllardır bayılarak dinlerim (bkz: stendhal sendromu) ve soprano da dahil her bir nefesini ezbere bilirim; ama kim olduğunu öğrenince ufak capta bir sürpriz yasamadım da değil.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…20uz_g&usqp=cau

ardında da devasa bir özgeçmiş var.
  • hemen her şeyin özgürce denendiği 90'lar türkçe pop'tan modern bir tango.

https://www.youtube.com/…b_channel=sonymusictürkiye
  • demet sağıroğlu'nun pek güzel şarkısı. ancak sözlerini hatırlamaya çalışınca araya garip şeyler giriyor:

bu kadar mıydı yarım mıydı?
    nasıl bitti şimdi dağ gibi bulaşık? (höööö?)

.....

eller şahit yalan yeminlere
    eller hassas dokunur özenle. ( nasıl yani??)

cif veya prilin bu işte parmağı var sanki ama hatırlayamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap