şükela:  tümü | bugün
 • akp’nin başvurusu üzerine, hdp’nin sandık kurulu başkanları ve üyeleri tek tek iptal ediliyor. nusaybin’de 24 kişinin sandık başkanlığı iptal edilirken, batman ve siirt'te 140 kişinin “saygın kişilik olmadıkları” gerekçesiyle sandık başkanlıkları iptal edildi. 16 nisan’da yapılacak “anayasa değişikliği” referandumu öncesi bölge illerinde halkların demokratik partisi’nin (hdp) sandık kurulu başkanlıkları tek tek iptal ettiriliyor. listelerin açıklanmasının ardından batman merkezde sandık başkanlığı kurulu için seçilen 200’den fazla kişinin eğitim-bir-sen ve çeşitli kamu kuruluşlara üye memur oldukları ortaya çıktı. hdp batman il örgütü tarafından 200’den fazla kişinin tespit edildiğini ve bunun üzerine seçim kuruluna itirazda bulundu. ysk tarafından yapılan itiraz reddedildi.

  hdp’den yapılan açıklamada, “batman’da akp il örgütleri tarafından sandık başkanlığı kurulu için belirlenen listelerde seçilmiş 200’den fazla kişinin batman eğitim-bir-sen ve çeşitli kamu kuruluşlarına üye memur olduklarını tespit ettik” denildi.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…k_iptal_ediliyor.html (25 mart)

  referanduma 4 gün kala sandık başkanlıklarının iptal edilmesine dikkat çeken hdp ysk üyesi mehmet tirkayi, "1979 yılından beri siyasi partiler sandık kurulu başkanlıklarını belirliyor. ilk kez bu seçimde sandık kurulu başkanlıkları iptal edildi. bu da hdp'den duyulan rahatsızlığı gösteriyor" dedi.

  referanduma az bir zaman kala, sandık taşıma, sandık kurulu başkanlıkların iptal edilmesine ilişkin kararlar artmaya başladı. halkların demokratik partisi (hdp) yüksek seçim kurulu (ysk) üyesi avukat mehmet tiryaki, şimdiye kadar il ve ilçe seçim kurullarının aldığı karar sonucu 35 bin seçmenin oy kullanacağı sandıkların taşındığını söyledi. bir birine yakın olan ve seçmen sayıları da az olan köylerdeki sandık taşıma işlemlerini problem etmediklerini ancak, en son batman'da çok sayıda sandığın taşındığını hatırlattı. batman'da jandarma ve emniyetin başvuruları üzerine önce ilçe seçim kurulunun bunu reddettiğini ancak daha sonra batman il seçim kurulunun bu başvuruyu kabul ettiğini söyledi. konuyu ysk'ya taşıdıklarını ancak, ysk'nın da bu sandıkların taşınmasının "bir birlerine yakın mesafede oldukları" gerekçesiyle problem etmediğini söyledi.

  http://inadinahaber.org/…a-4-gun-kala-iptal-edildi/ (12 nisan)

  sandık kurulu başkanlıklarının iptal edilmesine tepki gösteren tiryaki, en az birkaç yüz sandık kurulu başkanlığının değişik gerekçelerle iptal edildiğini söyledi. kimi yerlerden hdp'den yeni sandık kurulu başkanlıklarının bildirilmesinin istendiğini ancak bazı yerlerde de kendilerinin yeni sandık kurulu başkanı önermelerine rağmen bunların kabul edilmediğini söyleyen tiryaki, "ilk defa hdp sandık kurulu başkanı olarak üye veriyor. akp bundan rahatsız oluyor. 1979 yılından beri siyasi partiler sandık kurulu başkanlığı veriyor ve şimdiye kadar bunların hiç biri iptal edilmedi. ama şimdi o tarihten beri ilk kez 2017 yılında sandık kurulu başkanlıkları bu kadar tartışılma konusu yapıldı. bununda bir tek nedeni var. hdp'nin sağladığı başarı ve bu konuda sandık kurulu başkanlığı veriyor olmasıdır. geçmişte sandık kurulu başkanı olmadan da sandıklara sahip çıktık bugünde sahip çıkacağız" dedi.
 • geçen sene, referandum öncesinden bir haber.
  bugün daha bir anlamlı haber.