şükela:  tümü | bugün
 • alper canıgüzün tatlı rüyalar isimli eserinde de adı geçen müzik adamı.
 • 2003 yilinda dogumunun ikiyüzüncü yildönümü (bicentennial) kutlanmaktadir. berlioz, roméo et juliette (romeo ve juliet) baslikli yedi bölümlü bir dramatik senfoni de (op.17) bestelemistir.
 • öylesine de kanlı kalem bir eleştirmenmiş ki, bir gün bir operayı izlemeye gitmiş ve ara esnasında orkestra çukuruna eğilerek "bu eseri çalmayıp derhal burayı terk ederseniz size para vereceğim" demiş. çok agresif yazıları var, beğenmediği bir eserden hiç lafını esirgemezmiş. şimdilerde tam ihtiyaç duyduğumuz kişilerden...
  bir alıntı:
  "berlioz demek aşırı bir düş gücü, ele alınan şeylerde kocamanlık, parlak renkler demektir. öyle geniş bir imgedir ki bu, garipliğinin ve hasta yönünün sınırı yoktur. salt kocaman olmak için kocaman olma merakı, kimsenin düşünmediği gibi kümeler üstüne kümeler; biçimin ve çizginin dışına taşan, göz kamaştırıcı renk" kısa dünya musikisi tarihi, curt sachs, çev. ilhan usmanbaş. devlet konservatuvarı yayınları serisi, istanbul 1965. s.219
 • (bkz: #5475041)
 • 1803-1869 yılları arasında yaşamıştır.
 • çok iyi bir fransız besteci...
 • fantastik senfonisini çok beğendiğim fransız besteci. üflemelileri konuşturmuştur. zamanımızın türkiye'sinde sonradan görme bütün ahalinin alışveriş yapmaya gittiği italya'da kavga etmelerini gördükçe, kendisinin harold in italy bestesi gelir aklıma.
 • saçları orkestra şefliğinden birkaç adım ötede olan müzik dehâsı. normal insanlarda, yaşlandıkça saçların azalmasını bekleriz değil mi? fakat bu garip şahsiyetin saçları, zaman geçtikçe uzamanın ötesinde sayısal olarak da artmış anlaşılan:
  http://en.wikipedia.org/…ki/image:berlioz_young.jpg
  http://en.wikipedia.org/…i/image:berlioz_in1868.jpg
  aslında, isimsel bazda, saç bakım seti olarak rahat iş yapılabilir: "hector" marka şampuan ve "berlioz" marka saç bakım kremi. evet, iyi fikir.
 • buyuk shakespeare hayrani, eserlerinin buyuk bolumunu shakespeare'in eserlerinden esinlenerek ya da onlari uyarlayarak bestelemis olan fransiz romatik donem bestecisi. dogustan romatik demenin abarti ollmayacagi berlioz, gelecekte esi olacak ingiliz tiyatro oyuncusu harriet smithson'u "hamlet" ve "romeo and juliet" oyunlarinda seyrettiginde hem oyuncuya asik olmus hem de oyun yazarina hayran olmustur. harriet talihsiz bir kaza sonucu sakatlanip sagligini ve kariyerini kaybettiginde, berlioz, ona atfen "la mort d'ophélie" adli balladini bestelemistir bir dostu olan sair ernest legouvé'un ayni adli siiryle. hayattayken kendi ulkesinde kiymeti bilinmemis ancak yurt disinda buyuk basari kazanmistir. besteciligi kadar yazarlikta da ustadir.berlioz'un hatiralar'indan (mémoires) bir alinti:

  "laquelle des deux puissances peut élever l’homme aux plus sublimes hauteurs, l’amour ou la musique ?... c’est un grand problème. pourtant il me semble qu’on devrait dire ceci : l’amour ne peut pas donner une idée de la musique, la musique peut en donner une de l’amour... pourquoi séparer l’un de l’autre ? ce sont les deux ailes de l’âme."

  ne demis efendim?

  "iki gucten hangisi, ask mi yoksa muzik mi insanoglunu en yuce yukseklere cikarabilir? bu buyuk bir soru. ama bana oyle geliyor ki soyle cevaplanabilir: ask muzik hakkinda bir fikir vermez, muzik ise ask hakkinda bir fikir verebilir. neden bu ikisini birbirinden ayiralim ki? onlar ruhun iki kanadidir"

  (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=a4f6vcybokc)
 • (bkz: les troyens)
hesabın var mı? giriş yap