şükela:  tümü | bugün
 • sinama tarihinin ilk ciplagidir kendisi. (bkz: samson and delilah) filmi ile cok sükse yapmistir zamaninda.
 • henüz avrupada olduğu zamanlarda çektiği ve olağanüstü bedenini cömertçe sergilediği filmin tüm kopyaları amerikalı sevgilisi tarafından toplanmaya çalışılmış oyuncu
 • film tarihinin ilk vamp kadınıdır.
 • dünyanın en ilginç kadın oyuncu biyografilerinden birine sahiptir kendisi. 1932 çek yapımı ecstasy filmindeki rolüyle bir filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncu olmuş, daha sonra avusturyalı silah tüccarı fritz mandl ile evlenmiş, kendisinin birşeyler anlayacağını düşünmeden silah sistemleri hakkındaki fikirlerini anlatan kocasını naziler'e silah sattığını öğrenince terk etmiş, amerika'ya gelerek, besteci george antheil ile fhss'nin (frequency hopped spread spectrum) radyo kontrollü torpidolarda kullanılması fikrinin patentini 1942 yılında almıştır. fikir ortaya çıktığında bir piyanonun tuşlarından etkilenerek 88 ayrı frekans kullanıldığını da belirtmek gerekir.

  (kaynak: cisco systems web sitesi)
 • muhteşem zekası,buluşları, sanatı ve deyişleriyle ölümsüz kadın.
  şu sözü de söylemiş olması oldukça düşündürücüdür: "any girl can be glamorous; all she has to do is stand still and and look stupid"
 • half-life 2'de isaac kleiner'ın evcil headcrabinin ismi. dr. kleiner bu yaramaz headcrabe "lamarr" diye hitap eder. oyunun bir yerinde mekandan ayrılmak üzereyken, lamarr ortadan kaybolur. acele edilmesi gerektiği için alyx* ısrarla lamarr'ı arayan dr. kleiner'a "yahu bırak onu şimdi. başka bir tane buluruz!" dediğinde, doktor buna "there is only one hedy!" diyerek cevap verir. böylece söz konusu lamarr'ın ismini hedy lamarr'dan aldığı da anlaşılmış olur.
  geriye ise, acaba kadın, isminin tüm zamanların en sükse yapmış oyunlarından birindeki abidik bir uzaylı yaratığa verildiğini görse ne derdi, diye düşünmek kalır.
 • gerçek ismi hedwig eva maria kiessler olan viyana doğumlu, tarifsiz güzellikteki oyuncu. ismini ilk kez mister no'nun bir macerasında görmüştüm. yakın bir arkadaşı, mister no'ya aşık olduğu evli bir kadını tanıtıyor ve gece eve döndüklerinde adamımıza onu nasıl bulduğunu soruyordu. mister no'nun cevabı şöyleydi:

  - beğenilmeyecek gibi değil ki!... hedy lamarr'ın ikiz kardeşi sanki... tanrı ikisini de korusun.

  ayrıca;

  (bkz: akrep burcu kadını)
  (bkz: akrep burcu ünlüleri/@calmind)
 • ya ben böyle kadınları gördükçe, ne bileyim, off, tarifsiz duygular, hayalkırıklıkları içindeyim sözlük. ne bileyim, türk kızları gitsin rus kızları gelsin gibi şeyler söylemek istemiyorum da, memleketimizin kızları 50'ler 60'lar kadınları kadar zarif olsalar, türk kızlarını rus kızlarına tercih etmeyi bırak, iskandinav kızlarına bile tercih etmem inanır mısın.

  şimdi niye bu kadar hoyrat ve uçarısın diye soruyor olabilirsiniz. çünkü bu kadın zerafetin vücut bulmuş, dile gelmiş, dona bürünmüş halidir.

  marilyn monroe, jean seberg, hady lamarr sebebim oldunuz şu genç yaşımda.
 • avrupa sinemasında ilk kez soyunan* ve zekası ile muhteşem bir icadın mucidi, bir ömür güzelliği dışında zekası ile de var olmaya çalışmış kadındır.

  avrupa sinemasındaki başarısından sonra, yahudi olan lamarr faşizmin yükselişe geçisi ve ilk kocasından kurtulmak ümidiyle amerika'ya göç eder ve bir hollywood yıldızı olmakta da gecikmez. ama tahtı marilyn monroe tarafından sarsılır.

  bu arada frekans atlamalı yaygın spektrum, diğer adı ile gizli haberleşme sistemini icad eder. bu icad ile radyo frekanslarının, (ses dalgalarının ) senkronize biçimde ve hızlıca değişimini organize etmeyi ve böylece torpidoların yerinin tespitini imkansız kılmayı başarmıştır. amerikan'ın japonya ile savaştığı yıllarda icadın patentini almış ama keşif amerikan hükümeti tarafından reddedilmiştir. aradan yıllar geçer ve cep telefonu ile internetin ortaya çıkması ile birlikte lamarr'ın bu icadı kullanılmak zorunda kalınır. bir başka değişle lamarr olmasaydı internet ve cep telefonu hala olmayabilirdi. büyük bir maddi sıkıntı içinde olan ve hollywood tarafından artık yüzüne bile bakılmayan lamarr, 70 li yaşlarının sonunda milyarder olur.

  lamarr icadını bir piyanistin yardımı ile geliştirmiştir. fikir tamamen kendisine ait olsa da, piyano tuşları ve düzeneği ile ses dalgası frekanslarının torpidoların tespitinin engellenebilmesi için düşünülmesi zaten kendi başına bir deha gerektirmektedir. ama lamarr'ın bu keşfinde annesinin bir piyanist ve ilk kocasının da bir silah tüccarı olmasının da etkisi vardır.

  lamarr şu sözünde sahibidir;

  “her kadın çekici olabilir; tek yapması gereken aptalca bakmasıdır”

  http://www.imdb.com/name/nm0001443/
hesabın var mı? giriş yap