şükela:  tümü | bugün
  • heinrich rickert (25 mayis 1863 – 25 temmuz 1936) alman filozof. gdansk'ta (polonya) dogmus, heidelberg'de olmustur. windelband'in ogrencisidir. max weber'in antipozitivizm dusuncesini, dolayisiyla sosyolojiyi temellendirisinde en buyuk etkiyi o yapmistir. pozitivistler gercek bilgiyi deney ve gozlemlere dayandirdiklari icin, kultur ogelerinin toplumsal yasamdaki rollerini anlayamamislardir. rickert'e gore auguste comte, babasi oldugu sosyoloji bilimini, pozitivizm uzerine insa ederek cok buyuk bir hata yapmistir.

    wilhelm dilthey ile birlikte, sosyal bilimler - fen bilimleri ayrimini aciklayan ilk filozoftur diyebiliriz.
  • yeni-kantçı düşünür olarak bilinir.

    (bkz: neo-kantians)
  • windelbandt'ın idiografik- nomotetik bilimler ayrımına karşıt olarak kültürel bilimler-doğa bilimleri olarak ayırır. doğa bilimlerini "yasacı" olarak görür. kültürel bilimler ise genelleştirici ve tekilleştirici olarak ayrılır. kültür bilimlerinde genelliğe de değerler aracılığıyla ulaşılabilir. burada da kurulacak nedensellik doğa bilimlerindeki gibi iki olgu arasındaki genel bağıntıları kavramaya yönelik değildir. değerlerin yönlendirdiği insan eylemleri arasında kurulan bir nedenselliktir. bunu da ancak "anlama edimi" ile halledebiliriz.
    yine rickert'e göre tarihi bu genelleştirici bilimlerden biri değil, ancak genelgeçer değerler altında ele alındığında yardımcı, destekleyici olabilir.
hesabın var mı? giriş yap