şükela:  tümü | bugün
 • 'aşık kadının erkeği için yapamayacağı şey yoktur'un amiyane ve şiirsel bir jargon kullanılarak söylenmiş hali. halbuki düz haline bakınız, magazin forever'a çıkmış banu alkan açıklaması gibi değil mi? hiç havalı değil. hatta kıroca. işte dil böyle cazibeli bir araç. kullanabilene.
 • ilk okunulduğunda bende daha farklı çağrışımlar yarattı bu cümle.. bi kere bence bu dönüşüm aşkın sonunda ve kadın sevgilisine hala aşıksa olur. çünkü sevdiği adam için herşeyi yapabilecek ya da yapan bir kadın orospu olarak adlandırılmaz, böyle bir benzetme de yapılamaz. olan şudur; kadın aşıktır, adam bırakır, gider. kadının içi o kadar doludur ki acıyla, hiçbirşey unutturamaz acısını, geçirmez yarasını. acı zamanla hınca dönüşür. sonra kadın adama ya da çoğu zaman kendine, " önüme gelen herkesle yatacağım, görürsün sen" gibi cümleler kurmaya başlar. bazısı yapar, çoğunda sadece niyet olarak kalır. ama bunu o kadar çok düşünürler ki, hani belki de herkesle yatsa daha iyi olacaktır bunları düşünmek yerine .. bunun adama acı vereceğini düşünür. adamın umrunda değildir aslında. ve olan yine, her zaman ki gibi kadına olur.. işte aşklar böyle yaratır orospu-larını..
 • "bir orospuyken azize, bir azizeyken bir orospu olursun. ve ancak asikken anlarsin arada bir fark olmadigini..."

  diye ahmet altan tarafindan da tanimlanmistir zamaninda.
 • "her orospu bir aşk yaratır" muhtemelindeki sözdür.
  (bkz: mel)
  (bkz: emel)
  (bkz: temel)
  (bkz: muhtemel)
 • çok güzel bir saptama(ymış).
  tabi bunu direkt olarak kadınlar için düşünmemek lazım. aynı şey erkekler için de geçerlidir kanımca.
  hunharca yaşanan bir aşktan sonra kişiden geriye -bir de hüzünlü bitmişse eğer daha da feci- toz, toprak ve enkaz kalır.
  o kasvetli, naçar enkaz yeni mimarını bekler, çaresizce. yeniden ayağa kalkacağı -kaldırılacağı- günü bekler.
  her gelen yeni bir şey dener üzerinde. özellikle izin verir oynamalarına, kurcalamalarına.
  umudu vardır çünkü. buna kendisi de inanmaz ama, ayakta durabilmek için birazcık umuda ihtiyacı vardır.
  her yeni mimar değişik bir bina yapar ondan. ama o binalar ayakta durmaz, duramaz. er geç yıkılırlar.
  çünkü o enkazın derinliklerinde, taa en dibinde yatan ve onun aslı olan "temel" bambaşkadır ve diğerlerinin yaptıklarına uymaz.
  her çöküşte biraz daha dağılır parçaları sağa sola. biraz daha un ufak olur tuğlaları. gitgide azalır umutları.
  en sonunda da; kimsenin uğramadığı, içinde tinercilerin bile barınmak istemediği, bahçe duvarlarına köpeklerin işemeye tenezzül etmediği, çırılçıplak, sevimsiz, korkunç, aksi, ihtiyar, yalnız bir viraneye dönüşür.
  kan ağlayarak son nefesini verirken, yüzünde son bir tebessümün doğmasını sağlayan birşey vardır içinde.
  barındırdığı temel..
  hala oradadır, bütün mevcudiyeti hala onun üstündedir, ne o temelini, ne de temeli onu bırakmamıştır.

  okuduğumuzu anladık mı?
  kadının orospusu bir yere kadar ama, erkeğin orospusu dünyanın sonu demektir. o yüzden dikkatli olunmalıdır. derim.
  (bkz: kendimden biliyorum)
  not: cins ayrımcılığı yaptığımı zannedenin ağzına barack obama girsin!
 • elif safak'tan her bakire sokaklardaki bir orospunun sebebidir lafzi ile her ask bir orospu yaratir mottosunu topluyoruz. ortak paydalari parantezin disina alip sadelestirmeleri gerceklestirince ne kaliyor:
  her bakire bir askin sebebidir

  boylece ne tumden gelen ne de tume varan sahane bir ispat ile yazar cizer takiminin aslinda kollektif bir ruhla topluma her sevgilim bi kere versin ama karim bakire olsun mesajini gizlice yaymaya calistigini ortaya cikarmis oluyoruz.

  heyt be! bir de matematik ne ise yarar ki derler.
 • ... aramaya inanıp hangi başlığa yazayım diye bir müddet gezindim.. lakin eski zamanların bu mottosunun şimdi yerinde yeller esmekte ( arada nihavend makamından sosyal tespitler de var okuyucu hemen uyandırayım).. bulduğum başlıkardan hiç biri yazacaklarıma ne kefil ne de veli olamadı. içerikle örtüşecek başlık bulamayınca ben de kendime bir başlık açayım dedim, oda yine kadim zamanlardan kalma sol frame'in anası temalı sosyal serzenişleri kulağıma getirdi, elim gitmedi. bende karşıma ilk çıkan başlığa yumuldum derinden. ha biraz ağırmı oldu, hakikaten oldu. hem de fazlasıyla.. ama hele bir anlatacaklarımı dinle de sonra belki de aşk gerçekten bir orospu yaratır dersin...

  derler ki nerden bakarsan öyle görürsün.sen ordan bakarken aşkı için orospuluk bile yapan kadını görürsün, ben ise sen uyurken sevgilinin tüm eşyalarını karıştırıp tüm anılarını tüm hatıralarını toplayıp çöpe atan bir kadın görürüm ( görmeyi bırak yaşamışlığım bile var)..

  normal bir zamanda olsa yıllardır biriktirdiğin, atmaya kıyamadığın, bir dönem senin hayatında olmuş ama şimdi görüş-e-mediğin arkadaşlarından sana kalan eşyaları hatıraları değerleri, sana geçmişi ufak bir gülümseyişle hatırlatan resimleri toplayıp atan insana verilecek cevap en kibar manasyla orospu çocuğu gösterilecek tepki en hafifinden kafaya tekme olacaktır..

  velev ki bu hareketi yapan sevgilin ise, velev ki savunmasını 'aşkımdan sevgimden attım, seni çok kıskandım' şeklinde vermişse, ve tüm bunları aşka bağlıyorsa, bil ki okuyucu yapabileceğin hiç bir şey yoktur ; her aşk bir orospu yaratır demekten başka
 • aslen orospuyu yaratan aşk değil orospu çocuğudur. erkeği dişisi de yoktur üstelik. hele sıkıldım vesaire eften püften nedenlerle biten bir aşktan sonra yaratmışsa, orospu çocugunun önde gidenidir.
 • kötümser bakış açısına göre haklı bir tespit lakin objektif olunca da haklı değil denmez, öyle ki; aşk beraberinde fazla ilgi ve kendi hiçliğini/kendini yok saymayı da getirir. bu karşıdakinin kişiliğini yahut konumunu şişirir/yüceltir. bu da bizim argo tabirle orospulaşmanın gerçekleşmesine neden olur. bu sebeple aşk, nefret ile beslenir..esasında...