şükela:  tümü | bugün
 • kast, mizansen ve oyunculuk oldukça iyi.

  esas oğlan dizideki tüm karakterlere "o vakit sikecekmiş" gibi bakıyor.
  hakim amca'nın kendisiyle konuşurken, bir eliyle arkasını kollaması boşuna değil.

  !...
 • oyuncuları döneme uygun konuşturmaya çalışırken bokunu çıkarmış dizi. anladık dikkatlisiniz, dizi de güzele benziyor ama arkadaş her iki cümleden birinin içine o vakit sokmuşlar. duydukça midem bulandı. fazla samimiyetsiz olmuş.
 • dönem dizilerini severim, o şapkalara eldivenlere filan bayılırım keşke tüm kotlar yok olsa ve biz tekrar belden oturtmalı elbiseler giysek, sonbahar yaprağı sarısı tomris giritlioğlu atmosferine de bayılır, içinde olmak isterim. fakaat.. ana karakterde niçin zeka geriliğinden muzdarip bir kız var anlayamadım.

  - nihat bey diziyi izlediniz mi?
  + 9 kez izledim.
  - konusu ne?
  + zekası gelişmeyen kızın dramı galiba..
 • leyla karakteri asiri derecede sevimsiz, antipatik - itici kisacasi. simariklik bu kadar abartilmamali, ziyadesiyle cirkin olmus ve güzelim diziden sogutmaya yetiyor insani. dadiya da bir daha ask tanimlari yaptirmasalar ve "leyla üsütüceksiiiin, leyla sen adami delirtirsin, leyla hadi ac agzini" seklinde replikler vermeseler kalite biraz daha artar kanaatindeyim.
  "ay cok masum bir ask hikayesi olacak" diye romantizmden aglayarak reklamini yaptilar atv ekranlarinda dizi baslamadan bes dakika önce.
  masum ask hikayesinin pacasindan bok akiyor su an. bu kadar güzel ve en ince ayrintisina kadar düsünülmüs bir diziye böyle aptal bir ask hikayesi sokmuslar ya, türkler hakkaten bu dalda bir adet "yaziklar olsun" oscar'ini hak ediyorlar.
  kusura bakmayin sevgili yayinda ve yapimda emegi gecen herkes, ama ilk yirmi dakikasi insanin burnunun diregini sizlatan, aglamaktan beter eden bir dizinin daha sonraki dakikalarinda, sizin bu dandirik ask hikayeleri sevdaniz yüzünden "yapmayin allaskina, ya bi yürüyün gidin ya, cocuk mu kandiriyorsunuz?" isyanlari yükselirse ayni dizinin izlendigi salonlardan, 'o vakit' salakca bir hata yapmissinizdir. ve yaptiniz da. evet.
 • hatırla sevgili karakterleri bolca kullanıldığı için olsa gerek her an bir yerden yasemin, necdet, ahmet gelecekmiş gibi bir hisse kapıldım ve bu hissi sevmedim zira bir hatırla sevgili değil. lakin gideri var, gayet izlenir olmuş, izlerim o vakit.
 • a. kadir'in en güzel şiirlerinden bir tanesi. yazmak isterim.

  birden bakınca
  herkese benzer şekli şemailin,
  bir kafa, iki kol, iki ayak
  ve bir gövdeden müteşekkilsin.
  bir de yüreğin var ama gübeş renginde!

  ne bulutlarla dostluğun var,
  ne yıldızlarla konuşmuşluğun,
  ne de girdiğin var aynalardan içeri.
  kendi kendini nasıl seyreder insan, unutmuşsun,
  görünce muazzam büyüklüğünü yeryüzünün ve toprağın bereketini.

  yeryüzü büyüklüğüne büyüktür, evet,
  ekmeği, yumurtası, tereyağı, üzümü,
  balı, inciri, karpuzu,
  ---hulâsa bütün zevkler----
  bir çocuk türküsü gibi fışkırıyor topraktan.
  nasıl hayran kalmaz onlara,
  hepsinden mahrum bırakılmış
  ve bir dost bakışından gayrı
  verecek şeyi olmayan insan!

  gece yarısını vurur saatler.
  sen makina başındasın,
  ben masa başında.
  uzaktayız birbirimizden demek.
  halbuki aynı şeylerdir düşündüğümüz:
  bütün şarkılardan güzel
  bir parça peynir,
  bir salkım üzüm
  bir dilim ekmek
  yaşamak her şeye rağmen en önde!

  1942-istanbul
 • yakında buralar entry dolmadan söyleyeyim;
  sevdim ben bu diziyi...
 • her şey'in bitişik yazıldığında göz estetiğini bozduğunu düşünmüşümdür hep, ş harfinin büyük yazılımı 'biz de biliyoruz ayrı yazıldığını' bitişik yazılımının da dediğim kaygıdan kaynaklandığını düşündüğüm dönem dizisi... ilk bölümü, yaşasaydı recep'i oynayacak olan onur bayraktar'ın anısına ithaf edilmiş...
 • ilk bölümden konunun yarısını işlemiş dizidir. sonraki bölümde de babasının suçsuzluğu kanıtlanır, biter.

  --- spoiler ---
  baş roldeki adamın kim olduğunu kız hariç herkes öğrendi, kızla tanıştılar, kızın hakimin kızı olduğunu anladı, kızın en yakın arkadaşının evine gitti, kızın evine gitti, aynı sokağa taşındı, kızla neredeyse sokağın ortasında (yıl 1940 ama) öpüştü, bu arada dizinin asıl konusu olan "babasının masumiyetini kanıtlama" adına yolun yarısını gitti dosyayı hakimden alarak, dosyada sanıkların yarısına da gelindi. hatta bence kadını da kocası öldürdü bak. kocasının şimdi evlendiği kadın da parası için tamamen, çok belli. ikisinin de oğulları yarın öbür gün bi' kavga edicekler.
  --- spoiler ---
  şimdiden ilk bölüme 2 milyon harcanmış, kaliteli bir yapıma benziyor gerçekten.
 • ilk bölüm itibarıyle esas oğlanı karizmatik göstermek ve merkeze koymak adına küçük mantık hatalarına göz yuman dizi. yine de atmosferi güzel olmuş.

  --- spoiler ---

  kızla ilgilenen diğer adam hatunla başbaşa yemek yerken esas oğlan mekana gelip masada kumara oturdu diye garsonlar seferber olarak kareye adam bulma adına başbaşa yemek yiyen çiftin masasına gelip adama "oyuna oturmak istermisiniz" diye soruyorlar. böylece kızın ilgisi esas oğlanın olduğu masaya kayıyor. sonra ikisi de baş başa çıktıkları akşam yemeğinde konuşmadan mal mal o kumar oynanan masayı izliyorlar.

  şimdi ben sevdiğim ama henüz açılmadığım hatunla yemek yerken tırtın birinin kumar masasında adam eksik diye garson bana gelip kumar masasına oturmak isteyip istemediğimi soracak. ne alâ memleket. garsonu kumar fişi yapar o masaya geri yollarım. vegas mı lan burası. anadolu'da bir yerlerdeki şehir kulübü işte. ayrıca poker oynamak için dört kişinin tamamlanması gerekliliği de ayrı bir güzellik. okey mi bu?

  buna ilaveten esas oğlanın babası gerçekte suçsuz ya da suçlu olsa da olsa resmi olarak idam edilmiş bir katil ve küçücük bir yerde bu durum anında gündem olup şımarık kızın adama bakışında negatif etki oluşturacak bir duruma dönüşmüyor. kızın tripleri istemem yan cebime koy tarzında olduğundan adam kıza aklını alacak kadar yaklaşıp ilgisini çekiyor. kız bunu bilmiş olsa bu yakınlaşmaya meydan vermezdi. şu saatten sonra öğrense de tensel çekim başladığından kız artık önyargı sınırını aşmış durumda. yani küçük mantık hataları yapmak adına esas oğlana biraz fazla çalışılmış.

  --- spoiler ---