• ilk üç kitabı okudum, filmlerinin çoğunu izledim.. sevmiyorum. gıcık. özellikle kitap ve film serisinin ilk üçünde.
    azkaban tutsağı filminde harry arkadaşlarına fred ve george'un verdiği çapulcu haritası'nı gösterir. hermoine embesili de hemen :
    bono mcgonogoll bunağına vorocokson doğol mo " diye malca bir soru sorar ve harry de haklı olarak siktiri çeker. ya niye veriyonuz, güzel harita amk , çocuk dışarı çıkamıyor sen götünü dışarıda sallaya sallaya gezerken. amacın ne idiot? yıllardır fred ve george kullanmış , bir zararı olmamış, harry 'e mi olacak amk?
    ateşoku olayında da aynı haltı yaptı , orada haklı idi ama yine de sinir bozucu bir kız. ron'a bunu kitlediler ya sinir oluyorum. ayrıca sihir bakanı olmasını da istemezdim.
  • -oldukça güç bir tılsım olan patronusu, corporeal formda yaratabilir. (bkz: su samuru)

-yine son derece ileri seviye tılsımlar olan genişletme büyülerini aktif şekilde kullanabilir. (bkz: tahmin edilemez uzatma büyüsü)

-henüz 2.sınıftayken çok özlü iksir yaparak, ileri seviye ustalık gerektiren iksirleri rahatlıkla yapabileceğini kanıtlamış, 5 yıl boyunca ona zorbalık yapan bir iksir hocasına sahip olmasına rağmen iksir sbd'sinden bir outstanding almayı başarmıştır.

-kendi sınıfında cisimlenmeyi başarmış ilk öğrencidir.

-eski rünleri okuyabilir.

-girdiği 10 sıradan büyücülük düzeyi sınavının dokuzundan en yüksek notu almıştır.

-karanlık sanatlara karşı savunma sınavından bir "beklenenin üstünde" almış olmasının yanı sıra, düello ve savunma büyüleri konusunda son derece başarılıdır. hatta basit ve zararsız uğursuzluk büyüleri yapabilecek kadar karanlık sanatlara da hakimdir.

-belirli bir bölgeyi koruma altına alabilecek, neredeyse kusursuz koruyucu tılsımlar yapabilir.

-henüz birinci sınıftayken en tehlikeli büyülü bitki türlerinden biri olan şeytan kapanından kendisi ve arkadaşlarını kurtarmayı başarmıştır.

-sihir bakanlığı ve hogwarts okulu, pek çok yetişkin büyücünün dahi geri dönülmez bir kazaya sebep olmadan kullanamayacağı zaman döndürücülerden birini kullanması için hermione granger'a henüz 13 yaşındayken emanet etmiştir.

-sözsüz ve asasız büyü yapmak konusunda son derece başarılıdır.

-çok tehlikeli sonuçlar doğurabilecek hafıza büyülerinin, kendi anne ve babasının üzerinde bunları uygulayacak kadar rahatlıkla altından kalkabilir.

-büyülü yaratıkların bakımı konusunda fazlasıyla yeteneklidir. basiliskin peşinde düştüğünde bir ayna kullanmayı akıl ederek kendi hayatını kurtarmış, karanlık sanatlara karşı savunma profesörlerinin bir kurtadam olduğunu rahatlıkla anlamış, bir hipogrifi kaçırarak ölümden kurtarmış ve bir deve zarar görmeden istediğini yaptırmayı başarmıştır. ayrıca bir yarı-kneazle sahibidir.

-ileri düzey biçim değiştirme konusunda yetkindir. havaya biçim değiştirme uygulayarak nesneler yaratabilir.
  • harry potter serisi bittiğinde aklımda tek soru kaldı. hermione, neden her cümlesini "değil mi?" ile bitiren kıt akıllı ron'a vardı. zekasıyla herkesi tokatlayan, muggle'ların yüz akı bu kızın ron'la ne işi olabildi. hermione'nin antitezi olan bir tipin bu kızla sevgili olup evlenmesinin bir açıklaması olabilir: ron'u, anası kadir gecesi doğurmuş.

harry potter'la evlenip çocuk yapsa, gen diziliminden otomatikman sihir bakanı çıkartabilecek kudrete sahip bu kızın acınası seçimini çözemiyorum. çok defa harry'nin totosunu kurtardığında, ondan hiç mi etkilenmedi? peki sırlar odası'na ilerledikleri geçitte, iksirlerle ilgili soruyu hermione çözünce sonraki seviyeye geçen harry, ona hiç şans vermeyi düşünmedi mi? bence düşünmeliydi. çünkü o an orada hermione olmasaydı, 7 kitaplık koskoca seri 2. kitapta bitecek ve sırlar odası hiç açılmayacaktı. yani kitap başına 1 büyük olay çözme ortalaması tutturan harry, sadece ilk kitaptaki felsefe taşı vakasını çözerek kariyerini 0.5 ortalamayla sonlandıracaktı.

aslında aklıma bir komplo teorisi geliyor. son kitapta; ron, harry ve hermione avare avare dağ bayır konakladıklarında ron hepsine rest çekip gitmişti. bu ikisiyse uzun bir süre kızlı erkekli aynı çadırda kalmıştı. kesin o arada... neyse. bugün de gıybete doymayayım bari.
  • kadın mutlu olmak için kendinden üstün (ekonomik ya da akademik) bir erkekle evlenmelidir klişesini aştığı için saygı duyduğum fictional karakter.

ron'la birlikte olma sebebi j.k. rowling tarafından açıklanmıştır. joanne hanım kendisini hermione olarak görür. ron'da aşık olduğu çocukluk arkadaşıdır. bu aşk kitaplarda gerçekleşir. emma watson'la yaptığı röportajda da belirtmişlerdir ki bizim gibi "uptight" kızlar rahat, komik erkeklere düşüyor."

ayrıca "kralımızsın weasley!"
  • "whitout hermione, harry potter would have died in book 1"
  • harry potter serisinin en önemli karakterlerinden.

artı ve eksileriyle-ki hiç şüphesiz artıları ağır basar-özel ve çok değerli bir karakter. bir feminist ikonu mu? bilmiyorum, kadın hakları ve eşitliğe değer veriyorum ancak feminist olduğumu sanmadığım gibi bir ideoloji olarak feminizme hakim değilim. ancak feminist ikonu olacaksa-ya da feminizmi geçelim-modern kadın için emsal teşkil eden bir figür olacaksa, bu onun bir karakter olarak yaratıldığı şekliyle olmalı, eksileriyle. evvela 2000'lerde filmlerle sokulduğu, kitaplardaki gerçek hermione'yi yansıtmayan hollywood'un ekmeğini yemeyi amaçladığı güçlü kadın-mary sue-figürü haliyle değil. 2010'larla başlayan netflix devri kaygılarıyla şekillenmiş cursed child aptallığındaki harry'nin hikayedeki dengi, sihir bakanı, ron'u evinin erkeği çocuklarının babası yapan fantastik zırvalık hiç değil.

kimdir hermione? harry potter'ın en yakın 2 arkadaşından biri. zeki. hırslı. belli bir yaştan(kitaptan) sonra anlayışlı, empati nedir bilen, pozitif, fedakar, genelde alçakgönüllü ve başarılı bir karakter. peki ne değil? emma watson kadar güzel bir kız değil. filmlerde gösterildiği kadar sakin, soğukkanlı, cool bir tip değil. mecbur kalıp harekete geçtiğinde yeterince başarılı, ama hareket insanı değil, planlama insanı, bunu tercih ediyor, bu yüzden seherbaz değil hukukçu oluyor. lider değil, 7. kitapta harry ölüm yadigarları fikriyle kendini kaybettiğinde gruba kitapta açıkça belirtildiği üzere ron liderlik ediyor, hermione planlayan-danışılan beyin rolünü sürdürüyor, liderlikten ziyade eğticiliğe meraklı, pratikten çok teoriye, aksi seçenekleri beceremeyeceği için değil, tarzı, tercihi olmadığı için. duygusal, kitap başına en az 5-10 arası defa ağlıyor, ancak 8 filmde toplam 5 defa ağladığını gördük mü bilmiyorum, yapımcıların aklındaki güçlü kadın figürüne uymamış sanırım. bazen itici derecede hırslı, büyüdükçe öncelikleri elbette düzeliyor ama 16-17 yaşında bir kızken bile derste soru cevaplamak için zıp zıp zıplamaktan kendini alamıyor. harry iksir'de kendisinden başarılı olunca içten içe çatlıyor. mantığına oturtamadığı herhangi bir teoriyi (malfoy-ölüm yiyen ve ölüm yadigarları gibi) inatla reddediyor ve hatta konunun yakasını da bırakmıyor, etrafındakileri kendi yoluna sokmaya en başından beri pek meraklı. "ben demiştim" demeye bayılıyor, öyle ki harry karakteri kız kardeşi gibi sevdiği bu arkadaşa bazen hiç katlanamıyor, bunu kitaplarda açıkça okuyoruz. harry'nin şahit olduğumuz iki karşı cins ilişkisinde de, harry bir kez olsun en yakın kadın arkadaşına akıl danışmıyor, sırf onun bilmiş tavırlarından irrite olduğu için. ron ise onunla uğraşmayı, didişmeyi, atışmayı göze alıyor, muhtemelen kendisine hissettiği çekimden ötürü. öte yandan hermione karakterinin kişisel zayıflıkları ron'u da vuruyor, hermione ron'a seri boyunca biri sihir yolu biri de fiziksel olmak üzere 2 defa saldırıda bulunuyor, muhakkak ron'un ergenlik kaynaklı aptallıkları sinir bozucu, fakat bu şiddetin meşruiyetinin de doğru düzgün sorgulandığını görmedim. tersi olsaydı, düşünemiyorum bile, zaten rowling böyle bir şeyi yazıp basmayı hayal bile edemezdi.

neden uzun uzun bu karakterin hata ve eksiklerinden bahsettim? ne olduğu, kim olduğu değiştirildi bu karakterin, oysa hatalarıyla yeterince güzel ve özel. onu bir mary sue olarak pazarlamak, hatalarından arındırmak, bu uğurda başta ron olmak üzere diğer karakterleri yemek, okuyarak büyüdüğümüz seriye ihanet. neyin ne olduğunu çarpıttılar, daha iyi pazarlama, daha çok para uğruna bozdular, şaşırtıcı değil. ama serinin hayranları olarak, en azından kitapları okumuş insanlar neyin ne olduğunu unutmazsa hoşuma giderdi. 2 alfa 1 yancı haline sokulan üçlünün alfalarından biri değil hermione. birbirini tamamlayan 3 arkadaştan biri. bu haliyle de yeterince özel.
  • hem fiziksel olarak hem de kişilik özellikleri olarak kendisine benzeyen bir manita bulmak çok büyük hayalim. tam olarak kafamdaki ideal sevgili profili hermione granger'dır. çok şanslı adamsın be ron.
  • çocukluk hayalim.kendi halinde düzgün,sadık,çalışkan hani en tembel adamı bile adam edecek olgunlukta.öyle popülerlik vs kovalamaz.her daim sevdiklerine yardımcı olur
    bir de çok güzeldir be
    çocukluğuna geri döndüm ah hermione ah...
  • rowling seni nasıl woodla shiplemez gram aklım almıyor bu kadar mı benzerlik olur, bu kadar mı yakışır iki insan!? ah be wood harcandın yakışıklım
  • kendisi profil fotoğrafımdan da anlaşılacağı üzere en sevdiğim büyücüdür. hatta edward scissorhands'den sonra en sevdiğim film kahramanıdır.
hesabın var mı? giriş yap