• başlık altındaki entry'lerden bir tanesi; "seyahat etmek için alınacak kod. yani akıllı telefonu olmayan yok sayılacak."

diğeri; "hayat eve sığar uygulamasını kullanmayı zorunlu kılıyorsa hiç de hoş değil. ben belki o uygulamayı kullanmak istemiyorum, belki akıllı telefonum yok. burda saymayacağım pek çok nedenden dolayı uygulamayı kullanmak istemeyebilirim."

halbuki ilk entry'deki linke tıklandığı anda çıkan bilgiden bir kısım:
    "veya aralarında boşluk olacak şekilde hes, t.c. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve kodun geçerli olacağı gün sayısını yazıp (örnek: hes 12345678901 5376 30) 2023’e sms yollayarak edinebileceğiniz"

gerçekten okumayı hiç sevmeyen bir milletiz.
  • şimdi bende bir hes kodu var diyelim,
    devlet dairesine girerken adam hes kodunu soruyor sen de okuyorsun, o da geç diyor giriyorsun içeri.
    şimdi sorum şu:
    benim sana söylediğim ve senin kontrol ettiğin hes kodunun benim olduğunu nereden doğru check ediyorsun. anamın hes kodunu versem yine girerim.
    teknik olarak hem hes kodu hem kimlik kontrolü yapman lazım, ama bizde laf olsun torba dolsun mu diyeyim, kimse la biz ne yapıyoruz demediği için mi bilemiyorum,
    gereksiz gereksiz işler yapılıyor.
    yapacaksan düzgün yap, ya da hiç yapma kardeş bir yararı yok zaten vakit kaybı.
  • faydaları elbette ki olacak ama ciddi bir takip ve fişleme aracı olarak da kullanılabilir.

sms numarasının 2023 olması... pandemiden bile nemalanmaya çalışıyorsunuz. her fırsatı siyasi propagandanız için kullanıyorsunuz. mide bulandırıcı hale geldi.
  • genele bakarsak modern donem fislenmesidir.
    kim, nereye, nasil gidiyor, kimlerle seyahat ediyor, nerelerde bulunuyor gibi bilgiler devlet eliyle kayda geciyor.
    haricen bu kodu almak icin yuklenen aplikasyonla kimbilir daha ne bilgilere erisilebiliyordur.
    konum, mikrofon, mesaj icerikleri, telefonda kayitli icerikler falan.
    covid-19 ile hayatimiza yavasca entegre ettiler.
    ee bu illet daha surecek diyor bilim insanlari...
    nerden baksan 2-3sene...
    bir bakmisiz bu uygulama kullanimi zorunlu hale gelmis gunluk yasam icinde...
    iyi niyetli insanlar tarafindan yonetilmedigimiz icin insan iyi seyler dusunemiyor.
  • sesini kes kodu

anladığınız zaman geç olmasın.
  • e-nabız diye bir şey varken, internetten de buna kayıt olabiliyorken, hayat eve sığar'ın sürüsüne bereket izin taleplerini görüp hafiften tırstığım durum. "bill gates herkese çip dakacaymış" he canım bill gates. bu uygulamanın çipten ne farkı var?
  • bir boka yaramayan, tamamen göz boyamak için çıkarılmış ve kaldırılmış uygulama.

başkasının barkoduyla gez toz kimlik eşleştirmesi yok bir şey yok nasılsa. hele avm'lerde falan sıralar oluyordu bu saçmalık için tam fiyasko.
  • alnıma bir numara yapıştırdılar resmen,
    nerdeymişim nereye gitmişim, bununla geziyoruz.
    risksizim diye her yere girebiliyorum zaten.
    risksiz olduğuma kim karar verdi bilmiyorum, marttan beri her gün dışarı çıkıyorum (yanlış anlamayın ben de istedim #evdekal yapmak ama, istediğim halde ne ücretli iznimden kullanabildim, ne de istediğim halde ücretsiz izin verdiler), toplu taşıma kullanıyorum (valla bunda da benim suçum yok), bir kişi de de sonuç olarak bana test yapmadı.
    çok merak ediyorum beni hangi algoritma risksiz olarak atadı. bence çok riskliyim, ailem bile benimle görüşmek istemiyor bu yüzden. sorsalar söylerdim.
  • hiçbir halta derman olmayan koddur. hastaysanız ve test yaptırmadıysanız risksiz grupta görünüyorsunuz.
    ülkedeki çoğu hasta “ya beni karantinaya almasınlar.” diye test yaptırmıyor. haliyle entrydeki ilk cümleyi küfürlü şekilde tekrarlatıyor.
  • pcr testim pozitif gelmesine rağmen beni risksiz gösteren muhteşem uygulama.

(bkz: you had only one job)
hesabın var mı? giriş yap