• amk tam 1 yıllık üyelik aldık, herifler legalleşmeye karar verdi sldkfjlsdkjsdlk sülalesini sikiym.
  • olağan bir döngünün olağan bir kurbanıdır aslında. yeni açılan tüm dosya paylaşım siteleri, ilk başlarda kendilerini tanınır ve tercih edilir siteler arasına sokabilmek için türlü soytarılıklar yapar, cazip kampanyalarla göz boyar ve uploader'ları kendine çekebilmek adına didinir dururlar. uploader'ları çekebilmiş bir site de doğal olarak çatır çatır premium satmaya başlayacaktır. yani her şey uploaderlar'da başlar ve biter. ama sanal alemde yaygınlığınız arttıkça tehlikeler de boy göstermeye başlar. dikkat çekersiniz ve davalarla boğuşmak zorunda kalırsınız. davalar altından kalkılamayacak seviyeye geldiğinde de dosya ve kullanıcıların ipini çekmeye girişirsiniz. bu da uploaderlar'ı kaçıracak, millet link bulmakta zorluk çekecek ve böylelikle devriniz sona ermiş olacaktır. dün rapidshare bugün hotfile. yani bu bir döngüdür ve bu şekilde devam edip gidecektir.

bu döngüde piyasa hakimiyeti sürekli el değiştirir. şimdilerde parlayan yeni yıldız fileserve'dir. bir müddet de böyle devam edecektir. ama bir yere kadar. sonunda o da aynı akıbete uğrayacak ve ondan da başka bir site bayrağı devralacaktır. bu gerçeğin bilincinde olarak hiçbir paylaşım sitesinden uzun süreli premium almamak gerekir. ideali bir aydır, olmadı en fazla üç ay. aksi takdirde canınız yanar, pişman olabilirsiniz.
  • bu sitede telif hakları nedeniyle silinmemiş herhangi bir link bulan varsa bana atsın, içeriği her ne olursa olsun indireceğim. o kadar çıldırttı beni amk.
  • rapid'in gerizekalı politikalarından sonra aklını çalıştırsaydı zirveye oturabilirdi. ilk zamanlar biraz popüler gibi görünüp sonradan bokunu çıkarmıştır. an itibariyle sağlam hotfile linki bulmak gömü bulmaktan daha zorlaşmıştır. bir de ne ayaksa bu sabah hiç bi download linki çalışmamaktadır.
  • benim için `bu dosya ya telif hakkı iddiası nedeniyle veya yükleyen kişi tarafından silinmiştir` yazısıyla özdeşleşmiş olan dosya paylaşım sitesidir.
  • saçmalamanın sınırlarını zorlayan site. bir zamanlar rapid düşüşteyken zirveye oturabilecekken her şeyin içine sıçmıştır. hangi linke tıklasam "telif hakkı dolayısıyla silinmiştir" diyor. biraz daha zorlasa telifi upload edene ait dosyalarıda silecek herhalde. amk gerizekalıları.

uzun zaman sonra gelen edit: ulan adam olurlar diye bekledik hala mal mal işler yapıyorlar, premiumu olan adama saniyede 150 kb verirsen batarsın
  • rapidshare'ın bu kadar hızlı bir biçimde çökmesi beklenmediğinden kanımca bu adamlar altyapı yatırımlarını tam tamamlamadan yeni kral oldular. uploaderlara iyi para verdiler, her türlü linkleri serverlarında kısa sürede toplayabildiler ama altyapı yetmedi, kısa vadede bu kadar büyüme beklemiyorlardı . benim yorumlamam bu kadar.
  • öncelikle (bkz: #18125787)

yaklaşık 22 gündür premium olarak kullandığım hosting sitesi. bu 22 günde benim gözümde olumlu ve olumsuz yönleri şöyle oldu:

artı tarafları:
    - kota sorunu yok. yani herhangi bir şekilde size günlük bir kısıtlama getirmemekte. bu yönü internet hızı yüksek olanlar için gerçekten bir nimet. ama net hızınınız benim ki gibi düşükse -ki benim net hızım 512kbps- o zaman pekte büyük bir önem taşımıyor.

- jdownloader, idm gibi çok sık kullanılan download programlarında sıkıntı yaşatmıyor. en azından jdownloader kullanıcısı olarak hiç bir sıkıntı yaşamadım diyebilirim.

- diğer hosting sitelerine göre biraz daha uygun ücrete abone olunabiliyor. öyle 3-5'in derdinde değilseniz diğer hostingleri de düşünebilirsiniz pek tabi, ama sonuçta bu bir hosting firmasıdır, verdiğim paraya bile acıyorum diyorsanız alınabilir.

- özellikle ülkemizde yetkili satıcıları yani reseller'ları çok fazla. paypal'a, kredi kartına, sanal karta ihtiyacınız olmadan bu kişilerden güvenli bir şekilde üyelik satın alabiliyorsunuz. hatta bende bunlardan birinden normal kendi sitesindeki belirlenen bir fiyatın altında da almadım değil. örneğin sitesinde 6 aylık abonelik ücreti yaklaşık 55 lira iken ben reseller vasıtasıyla 50'ye alabiliyorum. rapidshare'daki resellerin belirledikleri fiyatları gördükçe bu rakamlar gayet mantıklı duruyor. ayrıca 5 lira 5 lira'dır.

- upload yapanlar için gelir kaynağı niteliğinde. her pazartesi paypal hesabına göz atmak yeterli. pek bir yamuğu da olmuyormuş. ama ben diyenlerin yalancısıyım, bu upload konusunda.

- henüz denememiş olsamda; sanırım 6 aylık ve 1 yıllık premium hesap satın almalarında paypal'a hiç bulaşmadan direk kredi kartıyla satın alınması iyi bir durum. sırf bu paypal'dı sanal kartlardı bunlar yüzünden rapidshare'dan üyelik satın alamadığımı bilirim.

eksi tarafları:
    - birçok kimse tarafından rapidshare'ın alternatifi olarak görülmekte fakat şu an için kesinlikle alternatifi konumunda değil. belki bir kaç yıl içinde olabilir ama şu an için konuşursak kesinlikle hayır.

- bazı sunucuları inanılmaz yavaş. mesela 6.5gb'lık bir filmin 36 part'lık link'lerini jdownloader'a yüklüyorsunuz, dışarı çıkıp eve geldiğinizde ortalardaki 1-2part'ın 10kb/s ile indiğini hatta bazen inemediğini görebilirsiniz. diğer part'ı 250kb/s ile indirirken bir sonraki part'ı 10kb/s ile indirmesi insanı uyuz etmiyor değil. (bu duruma hızımı 2 günlüğüne 2mbps ye artırdığım zaman çokça şahit oldum)

- link'leri çok ama çok zor bulunuyor. rapidshare bir okyanus ise bu ancak onun yanında zar zor göl olabiliyor. belki premium üye olmadan link'leri göze çokça batsa da, nedendir bir an da link arama derdine düşüyorsunuz. özellikle eski filmleri, konserleri, dizileri indirmek istediğinizde link bulma derdi çok büyük, ki genelde bulamıyorsunuz da. ama ben lost'u takip ediyorum, yeni filmleri indiriyorum diyorsanız sıkıntı yaşamazsınız.

- rapidshare gibi kotası olmadığı için dosya boyutları çok büyük olabiliyor. misal bir konserin 6.5gb'lık dosyasını hotfile'da buluyorken 2.1gb'lık dosyasını rapidshare'da bulunabiliyor. tabi bunda dediğim gibi kota sorunu en büyük etken. üstelik iki görüntüde 720p kalitesinde. ha görüntü kalitesinde illa bir fark vardır ama sonuçta 2.1gb'lık hotfile link'i olabilecekken yok.

şimdilik böyle aklıma geldikçe eklerim.
  • yeni kral dedik de yavaşmış lan bu. acilen rapidshare'in uploader yararına değişiklikler yapması ya da bunların altyapılarını güçlendirmesi gerekiyor.
  • ömrümde gördüğüm en boktan captcha'ya sahip site. yakında diferansiyel denklem çözdürecekler bedava download yapmak isteyenlere...ben bile zar zor okuyorum, image processing ile yakın bir zamanda aşılabilmesi pek kolay görünmüyor.
hesabın var mı? giriş yap