şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1970 yilinda jean piaget ve claude levi-strauss'nin calismalari uzerine karsilastirmali bir makele yazarak, the theory of multiple intelligences'da ilk resmi adimini atmis kisi.
 • hayatini etkileyen insanlar arasinda jerome bruner, norman geschwind, nelson goodman, patricia graham, erik erikson ve anne-babasini saymistir.
 • çoklu zeka kuramını bulan yüce şahsiyettir. ona göre her insan bir değerdir ve tek yapmamız gereken hangi alanda zeki olduğumuzu bulmaktır. kuramında sekiz farklı zeka türünü deşifre etmiştir:

  1-sözel/dilsel : kelimelerin işlevlerine, anlamlarına duyarlılık
  2-mantıksal/matematiksel : sayısal ve mantıksal yapıları kavrama ve akıl yürütme
  3-uzamsal/görsel : görsel ve uzamsal dünyayı doğru olarak algılama
  4-fiziksel/bedensel : kişinin vücut herketlerini kontrol edebilmesi
  5-müziksel : ritm,ton vs. üretme ve değerlendirme
  6-sosyal : başkalarının harketlerini, güdülerini anlama
  7-bireysel : duygularının farkında olma , kendini anlayabilme
  8-doğa : doğaya duyarlılık
 • 1943 yılında doğan amerikalı bir psikologtur.
  (bkz: çoklu zeka kuramı)
 • "1. uluslararası yaşayan kuramcılar konferansı" kapsamında ülkemize gelecek olan psikologdur kendisi.
  yapılandırmacı eğitim sistemimizin önemli değerlerinden/gereklerinden biri olan çoklu zeka kuramının yaratıcısı olan bu kuramcıyla birebir etkileşimde bulunacak olmak, ülkemin eğitim bilimcileri için bir şanstır görüşündeyim.
 • çoklu zeka kuramıyla tanınan harvard'lı profesör. 'uluslararası yaşayan kuramcılar' konferansına katılmak için türkiye'ye, burdur mehmet akif ersoy üniversitesi'ne kadar geldi, büyük bir şaşkınlık ve heyecan yarattı. şurada da ufak bir röportajı var;

  http://www.ntvmsnbc.com/id/24968563/

  yalnız katıldığı programlarda kendisine sorulan sorular o kadar aptalca olabiliyor ki soruyu soran adına ben utanıyorum. sen harvard'dan dünyaca ünlü bir kuramcıyı getir sonra psikolojiye giriş kitaplarında bile açıklanmış sorular sor. umarım konferans da böyle geçmiyordur.
 • yapilan iq teslerinin kultur,egitim,cevre vb. gibi faktorleri goz onune almadan olcum yapiyo olmasindan dolayi bu testlerin dogrulukleri ciddi sekilde tarsiliyo oldugu donemde amerikali arastirmaci robert rozenthal bu yapilan iq teslerinin ogretmenler uzerinde olusturdugu onyargiyi ve bu onyarginin cocuklarinin gelisimi nasil etkiledigini uzerine yaptigi calismalarla acikca ortaya koydu(1963) (elin oglu neleri arastirmis biz o tarihte tubitak i yeni kuruyoduk) bu ahval ve seraitde gardner'ín getirdigi coklu zeka kurami amerikan egitim cevrelerinde buyuk ilgi gormus hatta bu kurami anlattigi kitabi 'frames of mind' yayinlanmasinin 2. yilinda butun indianapolis eyaletinin mufredatina girmistir.bugun se butun amerikan okullari ve bircok baska ulke coklu zeka kuramini degisik sekillerde kullanmaktadir.
 • coklu zeka kurami egitimciler tarafindan benimsenmis ve zeka turlerine dayali ogretim etkinlikleri uzerine farkli modeller ortaya cikmistir.
 • son çalışmalarında, sosyal medyanın çocuk ve gençler üzerindeki etkilerini konu edinen; yeni nesil için "app kuşağı" adlandırmasını ortaya koyan bilim adamıdır.
 • howard gardner (d. 1943, pensilvanya), hâlen harvard üniversitesi'nde çalışmalarına devam eden amerikalı psikologdur. çoklu zeka kuramını ortaya atan bilim adamıdır. 1981'de macarthur ödülü almıştır.

  standart psikometrik araçlarla ölçülebilen tek bir zeka olduğuna dair geleneksel kuramı şiddetle eleştiren gardner, ilk kez 1983 yılında her bireyin birbirinden farklı pek çok zekasının olduğu ve bunların herbirinin kendine özgü bir biçimde geliştiği ve çalıştığı tezini ortaya atmıştır. çoklu zeka kuramı, herhangi bir psikometrik aracın sonuçlarından yararlanmaz. zekanın biyopsikolojik bir potansiyel olduğunu ve kültürel değerlerden derinlemesine etkilendiğini savunur.

  zihin çerçeveleri: çoklu zeka kuramı adlı kitabında topladığı çalışmaları eğitim, sanat, bilişsel psikoloji ve tıp alanlarındaki görüş ve düşünüşleri yakından etkilemiş, bu alanlarda bir devrim yaratmıştır.

  harvard ve boston üniversitelerinde psikoloji profesörü olan howard gardner, tek zeka tipine karşı çıkarak insanların daha başarılı olduğu değişik alanlar bulunduğunu ve bu alanlarda zekaya dayalı büyük beceriler gösterebildiğini ifade ederek “çoklu zeka” (multiple intelligence) teorisini ortaya atmıştır.

  gardner'in ilk araştırmalarında yedi adet zeka tespit edilmiştir. bunlar sözel-dilsel zeka, mantıksal-matematiksel zeka, bedensel-kinestetik zeka, görsel-uzamsal zeka, müziksel-ritmik zeka, kişilerarası sosyal zeka ve içsel zekadır. daha sonra sekizinci zeka olan doğacı zeka da bunlara eklenmiştir. dokuzuncu zeka olduğu düşünülen varoluşsal zeka ise, halen araştırılmaktadır. bu zekaya biyolojik bir alan bulunamadığından, gardner, bu zekaya "yarım zeka" adını vermiştir ve bu zekayı listeye sonra ekleyebileceklerini belirtmiştir. her insanda bu zekaların tümü bulunur, ancak insanların yetenek ve yaratıcılıkları büyük farklılıklar gösterir. bir öğrencinin her zekasının ayrı ayrı güçlü yanları ve zayıflıkları işlenerek daha başarılı olması sağlanabilir. bu zeka türlerini bir sınıfın içinde entegre etmek, mevcut eğitim sistemini kökten değiştirmeyi gerektirir. gardner, psikometrik teori ve enformasyon işleme süreçleri hakkındaki kalıpları kırarak pek çok alandaki insan yetileri konusunda yeni bir kavram sunmuştur.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/howard_gardner