• ping iki host arasındaki bağlantının ne kadar sürede gerçekleştiğini görmek için kullanılan araçtır.
    burada kastedilen gecikme için:
    (bkz: lag)
  • yillardir cozemedigim durum. ulen bundan 20 yil once yapilan programda adam tv den izliyo sonra telefonun tusuna basiyo, bizim hugo hopidik hopidik gidiyo.
    ulen ben online bi oyun oynarken bile fiber internetimde ping olurken bu elemanlar nasil 20 sene once pingsiz oynuyordu, canli yayinda delay yok mu abicim? yillarca niye insanlara madem televizyonunuzun sesini kısın dediler?
    ayrica atari tabancasinin nasil calistigini ogrendigim gibi bunun da mantikli bi aciklamasinin oldugunu ogrenebilecegim gunleri dort gozle bekliyorum.
  • olmayan olay.

arada 1-1.5 saniyelik bir ping vardi. inanmayanlar oyun baslamadan once tolga'nin sordugu sorulara 1-2 saniye gecikmeli verilen cevaplara bakabilir. o yuzden aslinda oldukca basit olan bir oyunda millet cuvalliyordu zaten. kaya yuvarlaniyor ve tek yapman gereken 4'e basip sola atlamak. ama o tusa hep gec basilirdi.

tolga: kaya geliyor hemen sola atla!
    ...
    zaaaattttt... (4'e basma sesi)
    tolga: gec kaldin!
    ttttttt....... (ping)
  • hugo oyununda kullanılan teknoloji bugünkü online oyunlarda kullanılan bir teknoloji değil. telefon tuşlarının her birinin ayrı bir notası oluyor. siz buradan telefon tuşuna bastığınızda, karşı tarafta o sesi duyan sensör bunu alıp o notaya denk gelen yönlendirme komutuna çeviriyor. mesela 6 tuşuna bastığımızda atıyorum la notası çıkıyor ve karşı taraf la yı duyunca sağa git komutunu veriyor oyun platformuna. hugo tarzı oyunlar bu şekilde çalışıyordu. yani sesiniz ne kadar gecikiyorsa bastığınız komut da o kadar gecikir. eş zamanlıdır ikisi de. ama gecikme elbette var.

ping ise iki cihaz arasındaki tcp/ıp mimarisiyle inşa edilmiş protokol katmanında ıcmp (ınternet control message protocol) mesajı gönderip geri gelmesini bekleyen bir olay. dijital altyapı üzerine inşa edilmiş paketler üzerinde çalışan bir şey yani.

hügo teknolojisi ise analog üzerine gelişmiş bir sensör aracılığıyla adc (analog to digital converting) yapılarak sesin digital bir komuta çevrilmesine yarayan teknoloji aracılığılya çalışmaktadır.

not: bugun bankacilik vesairede telefondan islem yaptiginizda da buna benzer bir uygulama calisir. dtmf teknolojosi hala kullaniliyor.
  • o karanlık eski türkiye'nin hasır altı edilen meselelerinden biri daha. yavrularımız tuşa zamanında basmalarına rağmen noluyordu? hooop hugo aşşağıya. evet! biz bunları yaşadık. değerli kardeşlerim oralardaaaan bugünlere geldik. fark bu. farkımız bu.
  • yanlış tespittir. ben basıyorum hugo gitmiyor serzenişini oldukça çok duymuşuzdur.
  • tolga: kaya geliyor hemen sola atla!
    ...
    zaaaattttt... (4'e basma sesi)
    tolga: gec kaldin!
    ttttttt....... (ping)
    çocuk: hugonun amına koyiiim
    tolga: aa nası lsözler onlar öyle çok ayıp
    çocuk:senin de amına koyiiim.
  • yanlış önermedir. oluyormuş bak (bkz: ben ikna oldum)
hesabın var mı? giriş yap