• şırnak’ın beytüşşebap ilçesine bağlı kovankaya köyünde yaşayan 71 yaşındaki hurmüz diril ile 65 yaşındaki şimuni diril’den tam bir yıl önce haber alınmamaya başlandı ve ne yazık ki şimuni diril’in cansız bedeni 20 mart 2020’de oğlu tarafından evin yakınlarında bir dere kenarında bulundu. hurmüz diril’den ise halen haber yok. dahası soruşturma “gizlilik” kararı ile yürütüldüğünden herhangi bir bilgi de edinilemiyor.

süryanice ismi mehre olan ve devlet tarafından 1989’da boşaltılan kovankaya köyü gözaltında kayıp vakalarının yaşandığı bir yer. 1992 yılında dört aile yerleştiğinin köy, 1994’te tekrar boşaltılmış. baba hurmüz diril emekli olur olmaz ve gereken bütün izinleri de alarak, 2011'de eski yıkık evlerini eşi şimuni diril'le tekrar inşa edip yaz aylarını köyde geçirmeye ve 2014’ten itibaren de yaz kış köyde yaşamaya başlamışlar. zaten köyde kalıcı olarak yaşayan diril çifti ve bir de komşularıymış. olayın tek görgü tanığı, aynı zamanda ailenin akrabaları da olan ve çelişkili ifadeler veren apro diril. apro diril'e göre çifti kaçıran pkk.

dahası şimuni diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp. 1994 yılında 12 yaşında olan ilyas diril ile 16 yaşında olan zeki diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamış. köyleri 1989’da boşaltılınca istanbul’a taşınan ve burada kazandıkları parayı eve götürmek üzere 1994’te istanbul’dan şırnak’a doğru giderken gözaltına alınmışlar ve bir daha kendilerinden haber alınamamış. her iki çocuk için başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış ve zeki diril’in ailesi avrupa insan hakları mahkemesi’ne (aihm) başvurmuş. aihm, zeki diril’in kaybolmasından devletin sorumlu olduğuna karar vererek türkiye’yi oybirliği ile mahkum etmiş.

boşaltılan köyler, gözaltılar, ölü çocuklar, ölü anneler, kayıp babalar, yalancı akrabalar, gizli soruşturmalar, pkk, devlet...

https://youtu.be/tzfnlilw5ms
  • tam 1 aydır kayıp olan çift. şırnak'ta yaşayan son süryani/keldani ailelerdenmiş kendileri. dosyalarına getirilen gizlilik kararı, 1 aydır tek bir iz bile bulunmaması, süryanilere karşı sessizce yapılan baskılar, ülkeyi terk eden aileler ve bu olayların basında yer bulmaması beni derinden üzüyor. anadolu'nun bir rengi olan insanları kaybediyoruz. umarım en yakın zamanda sağ salim bulunduklarına dair haberleri alırız.
  • https://twitter.com/…tatus/1346019510495682561?s=21

şırnak ın bir köyünde yaşayan bu hristiyan çifte ne oldu?

bu videoyu izlediğimde çok üzüldüm, sanki haritalarda bile yeri olmayan bir köyü onarmaya çalışan bir insanı, hiç var olmamış, hiç nefes almamış saymak...

eşinin cesedi bulundu ama kendisinin cesedi bile yok.

bir yılı geçti ve ben bu ülkenin bir bireyi olarak bilmek istiyorum, bu insanlara ne oldu? bunu sormak da öğrenmek de benim hakkım, haktan öte görevim. yarın öbür gün ben kaybedilirsem, sen kaybedilirsen hesabı sorulabilsin diye! daha doğrusu, kimse kaybedilemesin diye!!!
  • kime ne zararları vardı, asla kimseden nefret etmeyen kin tutmayan insanlardı, bu olayı hatırladıkça üzüntüden hiçbir şey yapamıyorum.

kimseye zararları olmayan, kendi halinde yaşamaya çalışan bu çiftin oğlu remzi diril'i tanıyorum. kendisi tanıdığım en iyi insanlardan birisi, anne babası da öyleydi. şu insanlara cansız bedenlerini vermekten bile acizsiniz. kimin neden yaptığını devlet gayet iyi biliyor.
  • inatla bu olayı gündemden düşürmeyen değerli yazar kay adams'a referansla kaybolma olayının üzerinden 461 gün geçmiş. vahşice katledilen şimunu diril dışında kocası hurmüz diril hala bulunmuş değil. çiftin kızlarının ifadelerine bakılırsa olayın tek görgü tanığının ifadeleri de çelişkili. bu yüzden söylediklerinin pek ciddiye alınır tarafı yok. bu yüzden fail hala meçhul.

bu olayla ilgili ilginç bir ayrıntı da, aynı aileden daha önce de benzer bir olay yaşanmış ve aihm bu ortadan kaybolma olayından sonra devleti mahkum etmiş.
  • 386. gün.

remiz diril'in açıklamaları:
    "annemin bütün kıyafetlerini bulduk ancak babamla ilgili herhangi bir ize rastlamadık. yaz boyunca da aramalarımız sürdü. annemin ölümüyle ilgili adli tıp raporunda, ölüm sebebi olarak sadece yaralama ve darbeden bahsediliyor. ne şekilde öldüğüne dair herhangi bir detay yok. rapor bizi ikna etmedi, çünkü annemin naaşını kaldırdığımızda kafasında ve sırtında kurşun izi vardı. daha sonra bulduğumuz montunda ve yeleğinde de aynı izin olduğunu gördük. ancak adli tıp raporunda bunlar yoktu”

“aramalarda bize yardım etmek için bizi tanıyan yaklaşık 20 kişi gelmek istedi ama jandarma gelmelerini engelledi. ne afad geldi ne de sivillere izin verildi. izin verilseydi biz annemi o süreçte hemen bulurduk, babamla ilgili de bir bulguya rastlardık. biz tam 1 yıldır babama ne olduğunu bilmiyoruz. annemi öldürüp suya atanlar babamı da öldürmüştür. 1 yıldır babama ne olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz ve babamı aramaktan da vazgeçmeyeceğiz. dava dosyasında neden hâlâ gizlilik var, onu da anlamış değiliz."
  • bir futbol maçının başlığı kadar degeri yok şu başlığın, başlığı gündem yapalım bari de daha çok insan görsün, katilerin yakalanmasını falan geçtim, insanlar en azından ne kadar çok kötülük var memlekette onun farkına varır.
  • 165 gündür kay adams isimli suserin bas bas bağırdığı fakat kimsenin görmediği bir vahim olay.
  • ilk defa duydugum, gordugum a-acayip bir olay.

cocuklarina sadece sabirlar dileyebiliyorum.

olay netlestirilmeli, kamuoyu aydinlatilmalidir. gerceklerin, birgun ortaya cikma gibi kotu bir huyu vardir.

kay adams arkadasimiza, bilgilendirmekte gosterdigi cabadan dolayi tesekkur ediyorum.
  • şimoni diril hala bulunamamıştır, eğer öldürmüşlerse en azından cenazesi bir şekilde ailesine teslim edilmelidir. savaşta bile düşman karşı tarafın ölüsüne saygı gösterir.
    olayda 3 fail vardır;
    1-diril çiftinin hem komşusu hem de akrabası olan apro. bu kişi doğruları söylerse olay çözülür. evlerinin arası 50 metre mesafe ve olay sırasında diril çifti ile beraber köyde yaşayan 3 kişiden biri. bu kişi daha önce diril çiftini defalarca tehdit etmiştir. 90lı yıllarda apro’nun iki çocuğu istanbul’a gidiyorlar ve eve dönmüyorlar. simoni diril de istanbul’a gidip çocuklarla konuşuyor ve onları eve dönmeye ikna ediyor. apro’nun iki çocuğu istanbul’dan şırnak’a dönerlerken yolda göz altına alınıyorlar ve kendilerinden bir daha haber alınamıyor. bu olaydan ve arazi anlaşmazlığından kaynaklı bir husumetleri var.normal şartlarda baş şüphelidir ama soruşturmaya gizlilik karası verilmesi ve yavaşlatılması şüpheleri farklı yerlere çekiyor.
    2- pkk; ilk ifadesinde apro, pkklıların diril çiftini kaçırdığını söylüyor ama daha sonra ifadesini değiştiriyor ve korktuğu için böyle söylediğini ifade ediyor. kimden korktuğunu söylemiyor veya yetkililerce açıklanmıyor. pkk olayla bir ilgimiz yok diye açıklama yapıyor.
    3- bölgede koruculuk yapan bir aile; bazı kaynaklar, o bölgede koruculuk yapanların diril çiftini rant ve çıkarları için kaçırdıklarını ve öldürdüklerini söylüyorlar. bazı kaynaklar da bölgeye geri dönmek isteyen ailelere göz dağı vermek için yapıldığını söylüyorlar. soruşturmaya gizlilik kararı verilmesi ve soruşturmayı adeta yapmamak gibi nedenler bu failleri korumak için gibi bir algı oluşturmuş durumda.
    bu yaşlı, kendi hallerinde yaşayan, kimseye zararları olmayan çiftten kim ne istemiş olabilir?
    kimlerin çıkarına çomak sokmuş olabilirler?
    bütün dinlerde bu çifte bu zulmü yapanların hak ettikleri yer cehennemin dibidir.
hesabın var mı? giriş yap