• çok iyi düşünülmüş, faydalı bir sistem.
    ınternette akif beki'nin, ertuğrul özkök'ün falan saçma bir yazısına denk gelip dayanamayıp tıklıyorum, okumak için hürriyet sosyal üyeliği istediğini görünce "amaan salla değmez" deyip çıkıyorum. ohh mis! :)
  • beklenen olmuş ve hürriyet internet ekibinin ellerinde patlamış saçmalık. bugünden itibaren şifresiz olarak girilebilecekmiş. bu işin olmayacağı belliydi, sözlükte bile herkes bu iş tutmaz diye bin kere yazdı. inadım inat diye devam ettiler ama en sonunda pes ettiler.

https://twitter.com/…kaya/status/593648573725675520
  • bir it uzmanı olarak kesinlikle kullanılmamasını tavsiye ettiğim uygulama.

insan fişleyip siyasi görüşlerinizi alenen kendi datalarında depolamaktan başka hiçbir mecraya hizmet vermiyor.çok basit bir örnek ile yola çıkarsak bu uygulamaya üye olduğunuzda size kazandıracağı tek şey haberlere yorum yapıp kendi fikirlerinizi beyan etmenize olanak sağlıyor. (aslında sağlamıyor )

internet ortamının özgürlük anlayışını kimseye anlatmama gerek yok ekşi sözlük bu özgürlüğün başını çekmektedir. ( yarak özgürüz afedersin sedet sikti sözlüğü) sözlükte yazarlarımız her türlü giydirme operasyonunu alenen gerçekleştirebilmekte (bende bu enrty de bol küfür kullanıyorum) lakin hurriyet sosyal ortamında bu tarz argo bir uslup kullanımı mümkün değil hatta imkansızdır.sosyal medyanın özgürlüğü bu ortamın yanından geçmemekle birlikte canlarının istediği yorumları yayınlayıp istemediklerini editör onayı çart curt diye sikip atmaktadırlar.

ayrıca her zaman olduğu gibi üye kayıt işlemlerinde bütün bilgilerinizi donunuza kadar aldıkları için hangi sayfalara meyillisin hangi köşe yazarlarını okuyorsun hangi haberlere sinirli tepki verip hangi haberleri kendince destekliyorsun bu gibi datalar kişisel profilinde saklanmaktadır.

çok afedersiniz de hurriyet gibi bütün haber sitelerinde zaten üye yorumları yıllardır mecvut bu uygulamanın size sizi fişlemekten başka ne katacağını düşünüyodunuz ki..
  • hürriyet'e allah razı olsun! beni hürriyet okuma alışkanlığımdan kurtardı bu uygulama ile. hala daha sabahları hürriyet'i açıyorum bi heves okumak için ama yok arkadaş illa sosyal'e üye ol dediği için "amk yapacağınız işe" deyip kapatıyorum.böyle böyle çıkarıcam hayatımdan inşallah hürriyet'i. burdan tekrar teşekkürlerimi iletirim hangi sivri zekalının fikriyse bu uygulama...
  • ahahah. götümle güldüm.

nihayet akıllanmış birileri anlaşılan. akıllanmaları için bir yıldan fazla zaman ve kullanıcılarının yarısına yakınını kaybetmeleri gerekti ama bu bile başarıdır hürriyet için.

hoş onu da daha deneyeceklermiş.

du bakalım sitelerinde ultra saçma haber başlıklarından ne zaman vazgeçecekler. meraktayız.
  • sevgili hürriyet tasarım/kodlama ekibi; öncelikle hepinizin odin belasını versin. bu iletişim çağında bula bula yenilik diye bunu mu buldunuz lan? ben; güne gazete haberleriyle başlayan, hemen her gazeteden bir kaç köşe yazarına şöylece bir göz gezdiren sıradan bir okur olarak bu gerizekalı uygulamayı yayına aldığınız günden bu yana tek bir köşe yazarınızı dahi okumadım. bilginiz olsun.
    alın bu da alexa rank'ınızın düşüş grafiği:

http://www.alexa.com/siteinfo/hurriyet.com.tr

bakın bu gerizekalı uygulama (muhtemelen) sayfa gezinme sayınızı artırdığı için aslında varolan düşüşün çok daha azı yansıyordur alexa'ya ama bilin ki zamanla daha fazla okur/ziyaretçi kaybedeceksiniz. insanları bir şeylere zorlamanın aptallığı umarım en kısa zamanda kafanıza dank eder.

bu uygulamayı kaldırdığınız gün marduk'a her işinizin rast gitmesi için dua edeceğim. ama devam ettiği sürece zeus'un en kısa zamanda belanızı vermesini diliyorum. selam eder, gözlerinizden öperim.
  • dun itibariyle nihayet kose yazisi okumak icin uye girisi yapma zorunlulugu sacmaligini kaldirmis hede.

hatanin neresinden donulse kardir demislerdir ama, bir senede anca fark etmisler hatalarini. dunyanin hafif batisinda olsa bu fikri bulan da onaylayan da coktan kapi disari edilmisti.
  • twitter'da anonimligi savunan, devletin herkesi fislemesini duzenli olarak haber ve yazarlariyla gundeme getiren ve elestiren, fikir hurriyetini, insanların ozgurce fikirlerini paylasmasini savunan memleketin bence en adi gazetesi, benim, haberlerine ve yazarlarina yorum ve elestiri yapmam icin uyeligi zorunlu hale getiriyor.

aklinca adimi, adresimi, cinsiyetimi, ip numarami, kimi okuyup kimi okumadigimi, hatta hangi sitelere girdigimi takip ederken 'okuyucuya ozel gazete, bu bir ozellestirme hamlesi, kisiye ozel yapi' gibi cafcafli seyler sican bu guzide gazetemizin, devletin, istihbaratcilarin ve diger sirketlerin fislemelerine karsi konusmasi en basitinden ikiyuzluluktur kardesim.

ben hurriyetim uyesiydim, yorum yapmak icin ta 2006'da uye olmustum. bu sosyal bidi bidisi ciktigindan beri imkanim varsa baska kaynaklardan okumaya calisiyorum, cok merak ettigim bir yaziyi, kose yazarlarini bu olay ciktigindan beri okumuyorum, sign in olmuyorum. uyuz oldum.

twitter'da ona buna cakan tiplere ozgur cocuklar istedikleri gibi konussunlar, devletin bunlari fislemesi hos degil diyen, polisin twitter icin evleri basip insanlari karakola goturmelerini ozel haber yapan bir gazete ve yazarlarina ip numaram ve sair bilgilerim olmadan twitter'daki gibi cakmak istiyorum, yorum yapmak istiyorum. ama yapamiyorum. niye abi? sen kimsin?

not: ilk gunden beri merak ediyorum tr'nin en 'buyuk' gazetesinin okunma rakamlari dustu mu vs diye. boyle bir haber vs de goremedim hic. bir aksam hayal meyal laf arasinda ertugrul ozkok 'sosyalden sonra biraz dustu ama yukselecek oyle gorunuyor' diye bir cumle sarfetti tv'de. gercekten bilen varsa bir zahmet bilgi verse, millet alisti mi, eski hitlere geldi mi diye... meslegim icabi bu bilgi benim icin kiymetli.
  • yazarlara 3 - 5 kuruş yedirerek eşki'de reklam yapan işlevsiz uygulama.

bu çıktı çıkalı hürriyet okumaz oldum, hayatımdan da bir şey eksilmedi. zaten günümüzde hala foto galerili haber yapan ciddiyetsiz kurumlardan gündemi takip edenin vay haline. yazarları desen, popüler olanları zaten berberde yaptığın muhabbeti allayıp pullayıp köşe diye yazıyor. daha az popüler olan ama en azından analiz yapanlarının da bloglarını takip edince, niye 15dk boyunca, hipnotize olmuş gibi, ilk okul seviyesinde hazırlanmış power point slayt şovlarını izleyim...
  • hurriyet sosyal olayım derken asosyal olacak uygulama.
    köşe yazısı okumak için bir zorunluluk var bu ülkede.
    ınatla üye olmayacağım uygulama.

hürriyet gibi bir gazete de özgürlüğü kisitliyorsa daha ne yapalım.
hesabın var mı? giriş yap