• a. hüsnü güreli
    avukat ve yeminli mali müşavir

1952 yılında istanbul'da doğdu. orta öğrenimini işık lisesi'nde, yüksek öğrenimini istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde tamamladı. baro avukatı sertifikası alarak iş hayatına hesap uzmanı ve sınav birincisi olarak başlayan güreli, kendisine ait güreli danışmanlık hizmetleri a.ş.'yi kurdu ve yeminli mali müşavir ve ortak baş denetçi ünvanlarını kazandı. uluslararası bir danışmanlık firması olan nexia international'ın türkiye temsilcisi ve ortağı olan güreli ingilizce bilmektedir. önceki dönemlerde bjk yönetim kurullarında görev alan güreli, evli ve iki çocuk babasıdır.

(bkz: bjk 2000 2002 yonetim kurulu)
  • "washington'a sacramento (kings) - (washington) wizards macini izlemeye gittim" diyen ancak bu lafi carpitilan adam.
  • başbakan olsa türkiyeyi mali krizden kurtarabilecek nitelikteki insan.

edit: kötülemeden önce bu entrynin 9 sene önce yazıldığına dikkat edersek...
  • baslarda hic sevmedigim bir yonetici olmasina ragmen giderek yonetimde en akli basinda isleri yapmaya baslayan, besiktas jimnastik kulübü' nün pratikteki başkanı.
  • 14 şubat 2004 cumartesi günü beşiktaş'la yapılacak maç için denizlispor cuma sabahı saat 8'de yola çıkar. ancak aksilikler yüzünden (kaza dahil) cumartesi öğlen saat 12'de haydarpaşa'ya gelirler. futbolcular saatlerdir tek bir lokma yiyememiştir. cumartesi günü hüsnü güreli'nin yaptığı açıklama:

-denizlispor istanbul'a gelmek için yola vaktinde çıkmamış. duyduğuma göre bu sabah 7 gibi istanbul'a gelmişler.
  • bu abimizle ilgili unutamadığım bir anım da şöyledir: ikinci terim döneminin başıydı. klasik bir mondragon kalacak mı, gidecek mi sorunsalı ile baş başaydık. bonservisi metz kulübünde idi. derken devreye beşiktaş girdi. bir iki gün uğraştılar ve hüsnü güreli basına şu açıklamayı yaptı:

"biz mtz ile anlaştık. mondragon artık beşiktaş'ın malıdır. galatasaray mondragon'u çok istiyorsa gelip bizimle görüşme yapmalı." ve bu sözlerin ardından iki beşiktaş yöneticisi fransa'ya işlemleri bitirmek üzere yola koyuldu. tabi o esnada fransa'ya giden biri daha vardı: özhan canaydın. başkan sadece bir günde işi çözdü, mondi'nin bonservisini aldı ve döndü.

istanbul'a dönmeye yüzü kalmayan beşiktaş yöneticileri ise mondragon bombasını nasıl temizleyeceklerini düşünürlerken ellerinde cordoba ile döndüler ve avuntuları şuydu: mondragon yedek, cordoba birinci kaleci.

ilahi hüsnü güreli...
  • az önce var mısın yok musun programındaki bağış organizasyonuna katılmı$, tamı tamına yirmi be$ bin yetale bağı$layarak buraya dikkat çekmek istiyorum, beni benden almı$tır.

ayrıca daha önceki engelli vatanda$lar için yapılan bağı$a da katkısı olmu$. büyük insan.
  • ofisinde yeni ise baslayanların, hüsnü bey olarak hitap etmesinden hoşlanmayan, buna karşın üstad denmesini tercih eden (ve tembih ettiren) kişi.
  • son 1 sene içinde 4 büyükler'in diğer üyelerinin borsadaki birleşme işlemleriyle görülmüştür ki beşiktaş'ı halka açarken geleceği görmüş ve milyonlarca doları kulübün kasasında tutmasını sağlamıştır. sırf bu yüzden bile teşekkürü hakeden eski beşiktaş ikinci başkanı.
  • ozan güven'in müstakbel kayınpederidir aynı zamanda.

(bkz: yosun güreli)
hesabın var mı? giriş yap