şükela:  tümü | bugün
  • sürekli bacaklarını sallayan insanların kendilerinde olduğunu zannettiği sendrom. huzursuz bacak öyle bir şey değil, yaşanmaz anlatılır. siz sadece bir nevi tik olarak bacaklarınızı sallayıp duruyorsunuz. huzursuz bacak sendromunda içten gelen ve insanın içini kemiren bir "hemen şimdi bacağını biraz da olsa hareket ettiriyorsun" emri vardır. ilacı vardır, ama illa ki doktor kontrolünde kullanmak gerekir.
  • huzursuz bacaklarin yaninda uyuyamamak.
  • çok nadiren de olsa gece yaşadığım, hareket ettirmediğim vakit (inatlaşınca) istemdışı, bacağımın germe veya atmasıyla karşılaştığım uykuya dalmayı engeleyen zor bir durum
  • muzdarip olduğumu kısa zaman önce öğrendiğim rahatsızlık.

bütün o gereksiz kıpraşımların, uyukuya dalabilmek için illa bacak sallama hissinin, uyuşmaların sebebi bu illetmiş demek... doktormuş, ilaçmış hiç düşünmüyorum doğrusu. yaşam kalitemi olumsuz etkilememekte. huzursuz bacaklarım ve ben, gül gibi geçinip gidiyoruz şu hayatta.
  • bel fıtığına dayalı bir rahatsızlık, inceden inceye başlayan karıncalanma ile bacağınızı kesip atma hissi uyandıracak kadar delirten durumdur. tedavisi fizik tedavi merkezinde 6şar günden 3 tekrar tedavi süreci var.
    çekenlere geçmiş olsun
  • yılın belirli aralıklarında ortaya çıkan, neden ara ara olduğunu bilmediğim ama strese bağlı olabileceğini düşündüğüm, anne tarafı genlerimden miras kalan, tam uykuya dalmaya hazırlanırken tüm gece uykumdan eden berbat bir hastalık.

tam yatağa yatarsınız ve uykuya dalacak zaman genellikle tek bacağı hedef alır. sanki o bacak bana ait değilmiş gibi bir his. kalçadan beri bacak kemiğini çeker gibi kasar. sürekli bir hareket ettirme isteği ve akabinde uykusuzluk.

dedim ya anne tarafından miras ama annem sağ olsun rahatlatmanın yolunu da öğretti.

bacağınız huzursuz olmaya başladığı anda yataktan kalkıyorsunuz, direk banyoya. duşa girip pijamanızı dize kadar çekiyorsunuz. buz gibi suyu açıp dizden aşağı tutuyorsunuz. devamında dayanabildiğiniz kadar sıcak suyla aynı işlem ve tekrardan buz gibi suya tutup şoklama yapıyorsunuz ve rahatlıyorsunuz. geçmiş olsun.
  • ara ara bunun bende olduğundan şüphelenen insanlar olduğunu gözlemliyorum.

arz edeyim sözlük:

vaka 1: yıllardan 2006 olmalı. bilmediğim altgeçitlerden geçip görmediğim bir insan kalabalığının içine girmiştim. hayatımda ilk kez kamera ile mikrofonun aynı anda bana yöneldiği bir akşamdı. tıkanmak nedir ilk o akşam sezecektim... dur sözlük, o ayrı cümleler tarlasının mevzuu. ben sahneye çağırılışımdan önceki diz titretmemden bahsedeceğim. bendeki bacak kesinlikle huzursuz değildi... fakat yanımda oturan büyük manevi destek gördüğüm insan, sanki huzursuz bacaktan mustaripmişimcesine avucunu dizime bastırdı ve titreyen dizimi durdurdu. ne ilaç ne bişey! zaten huzursuz bacak da değildi benimki... fırlamaya hazır bir yay gibi gergin insanın bacağıydı belki, çağrıldığı sahneye basamakları değil en yakın zıplama noktasını seçerek, sıçrayarak yükselen insanın bacağıydı... kesinlikle huzursuz değil!

vaka 2: sene bu sene, 2013 sözlük. michael jackson öleli kaçbeş sene olmuş emin değilim. fakat adamı yeni bir kulakla dinleme safhasındayım. işe gidiş geliş de uzun oluyor bizde, saatlerce servis seyahati. maykıl kulakta, ben seyahatte... derken bi baktım benim dizler zıpır zıpır zıplıyor. soluma baktım, kuşku ihtiva eder bakışlar. da kimse bişey demiyor. huzursuz bacak sendromu sahibiyim sanıyor insanlar. oysa ben speed demon gazını vermişim kulaklara, kulaklar dizlere basınç ediyor. bir bacak sendromu var ise huzurlu bacak sendromu bendeki...

çok şükür huzur yahut heyecan eseri dengesizleşen dizlere sahibiz sözlük. maykıl da rahmet istedi gece gece, iyi mi?
  • bacaklarınızı birer kişinin götüne sokmak için can atacağınız durum...genellikle seroquel isimli ilaç neden olur...
  • hakkında bu kadar entry girilince huzura kavuştu sandığım sendrom.
  • tepetaklak oldugunuz ve uyuyabilmek icin ilac kullanmak zorunda oldugunuz donemleri kollar. lanet pislik.
hesabın var mı? giriş yap