• cok kral arabadir. lafa da cok iddiali girince, turing ve otomobil sporlari konfederasyonundan gelip agzimi burnumu kiracaklar gibi geliyor ama du bakalim. konfederasyon da cok ciddiymis yalniz. konfederasyon baskani olsam, dakika durmam surekli demec verirdim herhalde. neyse, arabaya geri donelim.

her kullanici, kendi deneyimlerini aktarsa, eksisozluk ne de guzel bir yer olur, tuketicinin erkan abisi olur.

kendisinin, 2006 model, 26.000 km de, 2.0 motor, otomatik vitesli bir turunu, yaklasik 14 aydir kullanmaktayim. nasil ki mercedesin -manda kasasi- var, hyundai'nin de, 2006-2007 arasinda cami$ kasasi var. kasa bildigin cami$. yok hayir manda degil. iri kiyim. audi a4 u andiriyor cizgi olarak ama on kaput ile degisiyor.

gelelim diger hissettigim ozelliklere: bakin hissettigim falan diyorum, cunku bu isin profesyoneli degilim, sonra vay efendim lafina uydum sonata aldimdi da, en son yokusta akulu araba got attirdi 360 dondu etrafimda da rampada sagladi olmasin. kullandigim farkli araba sayisi 6 dir maksimum. buna gore bir karsilastirma yapiyorum.

yol tutus-bak mesela burasini cok begenmedim. neden? neye gore? 2001 chyrsler sebring'e gore (amerikan cikis) . 140-150 den sonra, arabada, -ya o degil de bir ara ilhan irem vardi o ne oldu- gibi konuyu baska yone getirmeler mi dersin, direksiyonun cok az titremesi mi dersin, bu tur dersin ortasinda ocamocamocam tuvlete gidebilir miyim diye paniklemesi mi dersin, ince bir rahatsizlik hissi var. yine de yol tutusu 2011 hyundai accent era'ya gore guzel. artik ona gore bir skala cizersin sayin okuyucu.

hizlanma - motorla dogrudan alakali elbet, ama gayet guzel, kasa cami$ ama o kasaya gore hizli tepki veren bir araba. beklentilerin uzerinde

konfor - bak burasi cok ince bir cizgi. ben arabada uyuyabilen adamim. aslinda ben her yerde rahatca uyuyabilen bir adamim. o ayri, ama, arkadas, arabaya binene bir rehavet cokuyor yemnediyorum, yol bitince inen adam, -ya yol iyiydi, inmeyemiydik?- diyor. tabii bu cumlenin sarfedildigi gun, yolun bittigi yer ankara cin cin mahallesi ve yolun bittigi saatin de 02.35 olmasi, bu cumleyeye etken olabilir. bilemiyorum. yine de, -arabada uyuyanlar, sanatsal anlamda ekspresyonist bir imlecin izdusumu, ya da kisaca g.tunu devirip uyuyanlar adli bir sergi acmaya kosacak olsam elimde bol bol data mevcut. ben illa skala karsilastiracagim bilader!! diyorsan,

1999 bmw 7.50i (ki bilader o nedir, icinde faks olan araba lan bu benden zeki olmasi beni uzdu acikcasi) > 2011 passat tdi > 2008 honda accord = 2006 hyundai sonata > 2011 gold tdi > 2011 hyundai accent era > 2007 mitsubishi l200 sifir+sifir pick up. (santiye arabasi olarak da bilinir. ya da bildigin tomruk.)

dayaniklilik - bak canim kardesim, bak guzel kardesim, bak aslan kardesim, sen guzel bir arkadasa benziyorsun. benim yasim 55. sen simdi geldin bana dedin ki, abi beni servis servis gezdirme, beni yedek parcaci yedek parcaci gezdirme, ne yapayim?

bak o zaman bu arabayi alabilirsin. 14 aydir, araba tik demedi. gunde ortalama 60-70 km yol yapiyorum. ulan tik demez mi bi araba? bi yana cekeyim, bi balans ayari isteyeyim, nebleyim, bir filtrem tikansin, aman efendim egzosuma patates sokmuslar gibi bogureyim, yok arkadas! araba tikir tikir, saat gibi isledi.. kullandigim yer de col ambiyansi, ver tozu, ver kumu, ver diz cokmus saga sola kum atan mecnunu, yanlis olmasin.

ha ben yine skala isterim! dersen, yine bak mabadima guvenerek, sirf kullandigim anlardaki hissiyatim ve karsilastiklarimdan yola cikarak:
    hyundai sonata > passat > bmw 7.50 i (eski olmasinin da payi var helbet.) > sebring .

al kardesim, dayaniklilik istiyorsan ben gayet mutluyum. 14 ayda, araba icin cebimden cikan para, 60 lira. gel buradan yak. ve bu noktada fiyat/performans olarak da o saydigim arabalar arasinda en ustunu konumuna geliyor. araba, emsalleri arasindan %15-20 daha ucuz.

valla bunlardan gayri akliniza gelen soru varsa, bu arabayi alacaksaniz, ya kardesim, ben arabanin bagajini actim, icinde beyaz tenli, 80-90 kg agirliginda, elleri bagli bir adam gordum, bu standart donanim midir? ekstra paket midir/ he gulume? gaziklayis olmasin sonna? gibi ucubik sorulariniz bile varsa sorun, cevaplamaya calisayim.
  • dış görünüşü ilk bakışta jaguar'ı anımsatan, hyundai modeli
  • polisin çevirmediği, trafikte cüssesinden ötürü pek kimse laga luga yapamadığı bildiğin urfalı apti'nin otomobil versiyonu.
  • hyundai'nin bütün arabalarını birbirine benzetme tutumunun kurbanı olmuş araç, halbuki crown victoria benzeri kasasıyla 4. jenerasyon ve 4.jenerasyonun facelift modelleri ne kadar da güzeldi; gerçi bu tutum sadece hyundai'e ait değil, tüm markalarda bir tektipleşme başladı, bütün araçlar birbirine benzemeye başladı.
  • 99-2000-2001 modellerinde v6 2.5 litrelik hacimle 172 hp güç üreten bir motor kullanılmakta. vergisini göze alırsanız 17-18 milyar gibi bir fiyatla, motor performansına doyarsınız derim.
    artı özellik olarak deri-ısıtmalı koltuk, sunroof, hız sabitleyici de hediyesi.
  • özellikle arkadan gördüysem, çoğu zaman bir x type gördüğümü sanarak sevinmeme neden olan araç. önden de benziyo meret. yanıan yaklaştığımda hayal kırıklığı yaşıyorum. aslında ben akıllanmadım, antalya da bi jaguar a ratlamak ay tutulması izlemek kadar seyrek rastlanan bi durum. sonata için bi benzetme yapamıcam, sadece tasarımcılarını kınamakla yetiniyorum.
  • aralik ayinda 2. koprunun ustunde yaklasik 90km/h ile karsi yonden gelen kamyonetin 110 km/h ile kukalar ile acilmis seritte giden bize kafadan carpmasi sonucu normalde sag cikilamayacak bir arabadan sag cikmamizi sağlayan otomobil.helal olsun adamlar saglam araba yapmislar.
  • makyajlı modelleri ülmezide satışa sunulmuş otomobil. iç ve dış tasarımında yapılan değişikler, artırılan motor gücü akabinde yeniden ayarlanan yol tutuş dinamikleri ile güncellenen model 3 donanım seviyesine sahip.
    dış tasarımında uygulanan makyaj operasyonunda çizgilerine sadık kalınarak detaylara önem verilmiş. hyundai logosu ön plana çıkarılan radyatör ızgarası, yenilenen farlar ayrıca tamponda daha fazla yer alacak şekilde tasarlanan hava alığı, yenilenen sisfarları olarak toplanabilir. tüm bu dış tasarım değişikliğini donanım seviyesine göre kullanılan 16 ve 17 inch yeni antlar tamamlıyor.
    iç mekanda ise beyaz ledli göstergeler ilk göze çarpan unsurken kullanılan malzeme kalitesi ile farklı bir ambiyans yakalanmış. 6 cd çalarlı mp3 destekli müzik sistemi usb, ipod, aux girişlerine izin veriyor.
    ülkemize getirilen tek motor seçeneği olan 2 litre dizel motor yapılan mekanik iyileştirmelerle selefinden 10 bg daha fazla güç üretir hale gelmiş. ayrıca bu motor 304 nm tork üretebilmekte. h-matic şansızman seçeneği dışında 6 ileri manuel şanzımanla da alınabilen aracın donanım listesi bir hayli kabarık.

(bkz: copy paste değil alın teri)
  • gürcistan'da son modelini kullandım, tam bir apaçi arabası olmuş, güzelim arabanın ağırlığı kalmamış. kafa kafaya takas etseler 2011 sonatamla değişmem, 2009-2011 kasasının şıklığı yeni mercedes e serisinde bile yok bana göre, aynı kasaya dönene kadar başka araba almam herhalde.
  • 2008 de orta konsolu değişince adama benzeyen,sadece marka değeri yüzünden 10bin tl daha ucuza alınan maliyet-etkinliği oldukça yüksek bir araç. lakin sırf "h" harfi dikey olduğu için 5 bin fazla verip ben accord alacağım.(ve bundan hep utanacağım)
hesabın var mı? giriş yap