şükela:  tümü | bugün
  • sri nisargadatta maharaj'ın türkçeye de çevrilmiş kitabı.
  • akasa yayinlarindan cikan kitap, soru-cevap diyaloglarindan olusmaktadir. sri nisargadatta maharaj ne oldugunu bilmenin ne olmadigini bilmekten gectigini, kisinin salt beden ve zihin olmanin otesinde bir anlam ifade ettigini, biri disinda tum dusuncelerin reddedilmesi gerektigini savunmaktadir. bu dusunce ise ben'im (var olanim) dusuncesidir.
  • sri nisargadatta maharaj'ın türkçe'ye "ben o'yum" adıyla çevrilmiş kitabı. soru-cevap şeklinde yazılmış kitap, maharaj'ın ruhani yükseliş, var olmak, ne olduğunu bilmek ile ilgili konulardaki düşüncelerini anlatmaktadır.

adı türkçe'ye her ne kadar ben o'yum diye çevrilmiş olsa da anlam ve içerik bazında "ben buyum" düşüncesini taşıdığını düşünüyorum; ben buyum, ben var olanım...

kitaptan;

"maharaj'ın 'doğal' yogası, nisarga yoga şaşırtıcı şekilde basittir- hep oluşum halinde olan zihin kendini tanımalı ve kendine nüfuz etmelidir; kendini şu ya da bu, şurada ya da burada, o zamanki ya da şimdiki olarak değil, sadece zaman-ötesi öz varlığı ile tanımalıdır."

ayrıca,
    (bkz: sri nisargadatta maharaj/#27575395)
  • hayatımı değiştirmese de hayli sarsmış bir kitaptır. tekrar elime almaya korkuyorum, çünkü anlattıklarına ikna olmamak için hiçbir sebep yok. "ben o'yum" başta çok basit sıradan bir söz gibi gelse de kitabın sonunda sanki hayatın bir sırrını keşfedecekmiş gibi olduğunuz hissi uyandırmaya başlıyor. çok basit sözler, ama bir o kadar da derin...
  • ne zamanki istikrarla, benliğinle dışarısı arasında ilişki kuruyorsun yani aslında varolanın diyalektiğini "kendi içinde" yeşertiyorsun, yol uzun ve de dolambaçlı ama zıtlıkların bütününe, çemberin başına, esas olana, ben o'yum'a varıyorsun.
    (bkz: hiç doğmamak)