• benzer bir durum maalesef yunan kralı agamemnon'unda başına gelmiştir.

"babası agamemnon av sırasında tanrıça artemis'in kutsal geyiklerinden birini öldürür. bunun üzerine artemis rüzgarları keser ve troia savaşı için giden filoları engeller. artemis tek bir şartla rüzgarların yeniden esmesine izin verir: kızını artemis adına kurban edecektir. en başta buna yanaşmayan agamemnon daha sonra ülkenin çıkarları için kabul eder. kızını kurban etmek için bir sunağın üzerine koyar ve bıçağı boğazına yaklaştırır; ama kıza acıyan artemis kızı havaya kaldırır ve onun yerine bir geyik koyar."

http://tr.wikipedia.org/wiki/artemis

hikaye sizede tanıdık geldi mi?
  • enteresan ve işin içinden bir türlü çıkamadığım bir olay.

başlığı görünce resmen heyecanlandım düşüncelerimi rahatça yazabileceğim diye zira her yıl olduğu gibi bu yıl da, çevremdekilerle bu konuyu düşüncelerimi süzgeçten geçirerek tartışmaya çalışıyorum. ablama anlatıyorum; "noollur banyo yaparken durulama suyuna iki damla sirke dök" falan diyerek bana şeytan çarpmış muamelesi yapıyor mesela. dökemiyorum rahat rahat içimi.

neyse, şimdi şunu okuyalım.

özetle; hz. ibrahim'in hiç çocuğu olmaz. yaşı 86'ya ulaşmış bu büyük peygamber davasını ve ailesini devam ettirecek temiz bir evlat arzu eder. allah'tan ister. ve o arada da "bana bir evlat verirsen o'nu kurban ederim" der.
    şimdi; peygamberler ve mübarek insanlar dünyevi mutluluklardan kendilerini arındırmış insanlardır benim bildiğim. yani çocuk hasretiyle yanıp tutuşup, "bana bir evlat verirsen o'nu kurban ederim" demezler. dememeliler. "allah'ım sen bana bir evlat ihsan etmediysen, vardır bir bildiğin" falan derler, demeliler.

hadi bir hata yaptın ve böyle bir adak adadın. ki mübarek bir insanın böyle bir dua edebileceğine inanmıyorum ben o ayrı ama, hadi adağını adadın ve çocuğun olunca allah senden sözünü tutup oğlunu kurban etmeni istedi ve sen de bunu yapmayı göze aldın, allah'a olan aşkın yüzünden. o zaman katliam gibi aynı anda kesilen milyarlarca hayvanın sorumlusu da sensin. zira sen böyle bir adak adamasaydın, kurban bayramı diye bir şey olmayacaktı.

bir de bunun "aaa öyle deme, hayvanları kurban etmesek çocuklarımızı kesecektik" diyen türleri var. he canım hee, hz. ibrahim çocuğunu kesti diye hepimiz çocuğumuzu kesecektik. adam yapmış bir hata, çocuk özlemiyle bir adak adamış ve adağını gerçekleştirmiş sonra diye hepimiz çocuklarımızı kesecektik. allah verecekti, biz kesecektik.

nasıl bir mantığa sığdırıyorsunuz bu durumu hiç anlamıyorum ben. kuran'ı kerim'e inanmıyor değilim, dinimi inkar ediyor da değilim fakat aklıma hiç yatmayan şeylere de körü körüne inanacak değilim.

ben eğer böyle bir durum var ise bile, bunun yanlış yorumlandığını düşünüyorum. artık meali mi yanlış ya da en baştan mı yanlış yazılmıştı bilemiyorum ama var yani bir yanlış.

"bana bir evlat verirsen o'nu kurban ederim" kısmının tam da bu şekilde olmadığına inandırmak istiyorum kendimi. ne bileyim "allah benden oğlumu kesmemi istese, yapardım" demiş olsun mesela. onu da dememiş olsun tabi de, en azından "bana bir evlat verirsen o'nu sana kurban ederim" şeklinde bir pazarlığa da girmiş olmasın. böyle bir dua edenin mübarekliğine inanmam ben, saygı duyamam.

allah vicdan vermiş bana, merhamet vermiş. allaha duyduğum aşk için ya da dünyevi isteklerim için birilerini kesmeyi adayamam ben. allah oğlumun canını alabilir belki ama, ben adayamam böyle bir adak.

tamam, hadi diyelim o böyle bir adak adadı, sonra allah hz. ibrahim'in ona iman ettiğini görüp, oğlunu kesmesin diye ona koç indirdi ve hz.ibrahim'de onu kesti. ee arkadaşım neden devamını getirdik bunun biz? neden o günden beri her yıl katliam gibi hayvanları kesiyoruz? tamam işte bitmiş kapanmış konu. koçu kesmişsin bitmiş işte tamam. neden adet haline geldi bu?

hayvanları kesmeyelim demiyorum, yararlanalım tabi etinden sütünden fakat neden böyle kanlı bir bayram yapıyoruz biz hz.ibrahim oğlunu kesecekti diye?

benim çocuğum olmasa; çok imanlı biri olmamama rağmen "hayırlısı buymuş demek ki, belki katil olacaktı, belki hırsız..." falan diye teselli ederim kendimi.

bir de şey var; o kestiğimiz kurbanların sırtında geçecekmişiz sırat köprüsünü. fakir ama iyi insanlar ne yapacak acaba? acayip acayip işler.

edit: ek olarak; diyelim hz.ibrahim "kurban ederim" derken, "onu senin yoluna adarım" demek istedi ama yanlış bir kelime kullandı. ee allah bilmiyor mu sanki onu ne anlamda söylediğini. diyelim biliyor ama hz.ibrahim'in imanını denemek istedi, o sebeple "hadi oğlunu kurban et, sözünü tut" dedi. ee o zaman biz neden yine bunu devam ettirip toplu toplu kesiyoruz bu hayvanları, bayram yapıyoruz. o onun sınavıymış işte, bitmiş gitmiş.

yani dön dolaş, yine aynı yerdeyiz gördüğünüz gibi. dinden çıkacağım bu gidişle, evet.

iyi bayramlar.

edit: çıktım, çok oldu.
  • 2013 yılında adamın biri oğlunu kesmeye çalışırsa hukuk, psikiyatri ve toplum ne düşünüyorsa ben de aynısını uyandıran insan, durum ve tanım.
  • oğlunu kesecek tıynette bir adamın peygamber olmasıyla bağlantılıdır.
  • bronz çağında orta doğu'nun bir köşesinde vuku bulduğu rivayet edilen bir salaklık.

.
  • "my three delightful children are my only chance of at a second life, or even an immortal one. and i'll tell you something; if i was told to sacrifice them to prove my devotion to god and admire the man who said, "yes, i'll gut my kid to show my love of god." i'd say, no... fuck you!" - christopher hitchens

cevirelim:
    uc guzel cocugum benim ikinci bir hayat veya belki olumsuz bir hayat icin tek sansim. ve size bir sey soyleyeyim:
    eger tanriya sadakatimi kanitlamak icin cocuklarimi kurban etmem istenseydi veya "tanriya olan sevgimi gostermek icin cocugumu keserim!" diyen birine (ibrahim'e) hayranlik duymam istenseydi, sunu derdim:
    "hayir, siktir git".

http://www.youtube.com/watch?v=uvolovvsupm

bir de bu var eglencelik: http://www.youtube.com/watch?v=vdfoj29cr4e
  • bir ruh hastalığının bedelini trilyonlarca hayvanın ödeyecek olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap