• yahudilerin konuştuğu, israil'in resmi dili. ayrıca şeytanın dili olarak da bilinir. bir bağıntı kurabilen var mı aranızda? ayrıca bu dili bilen ayda yedi milyarı garantiliyor. eski türk lirasıyla tabi.
  • ogrenmek icin yaklasik 1 bucuk sene ozel ders almis olmama karsin yalnizca 4 haftadir ogrendigim rusca'yi kendisinden cok daha iyi konusabildigim omrumden yemis mistik dil. kullanimi yaygin bir dil olmadigindan pratik yapma imkaniniz bu orana paralel olarak oldukca sinirlidir. eger ogrenmeyi gercekten kafaya koyduysaniz tavsiyem yaz tatillerinizi kibbutz programlarinda ya da eilat sahillerinde gecirmeniz olacaktir.

ayrica her gordugunuz yahudi arkadasinizdan size ibranice ogretmesini beklemeyin. ulkemizde ibranice konusabilen yahudi nufusu oldukca azdir.
  • (bkz: ibranca)
  • dünya müziğine pek çok kalıcı örnekler bırakmışlardır. evrensel müzikten hoşlananlar için;
    (bkz: ve shuv itchem)
  • ilginç bir dil.türkçe'de olan bazı kelimeler ibranice'de de mevcut.mesela "bira" ve "zeytin" iki dilde de aynı şekilde söyleniyor ve anlamları aynı.

seneler sonra gelen edit: zeytin ibranicede "zayit" anlamına geliyor.
  • hafızayı oldukça zorladığını düşündüğüm, türkçenin gırtlağı daha çok kullanılan versiyonu gibi kulağa gelen dildir. israilli arkadaştan öğrendiğim birkaç kelime şöyledir :

toda - teşekkür ederim
    bevakasha - please
    shalom - barış
    neshikot - öpmek/ öpücük
    ata (erkekler için) / at ( kadınlar için) - sen
    ani - ben
    yam - deniz
    hof - plaj
    ahava - aşk
    ohev(erkekler için) / ohevet(kadınlar için) - sevmek
    aohel - yemek
    maim - su
    otobos - otobüs
    mehonit - araba
    monit - taksi
    matos - uçak
    latos - uçakla bir yere gitmek
    madhim(erkekler için)/ madhima( kadınlar için) - harika, muhteşem
    ani ohev otah ( bayana söylemek için) - seni seviyorum
    ani ohevet otha ( erkeğe söylemek için) - seni seviyorum
  • bir kıza sen demek için at demek dilin ayrı bir güzelliğidir.
  • kaba bir dil olması ve dünyada çok az kişi tarafından bilinmesi sebebiyle ısınamadığım vasat dil.
hesabın var mı? giriş yap