şükela:  tümü | bugün
 • kira
 • bu kelimeyi küçüklüğümde duyardım. ilgilenemediğimiz tarla, bahçelerin ekim, ürün alınma işlemleri için tanıdıklara, hısım akrabaya verilirdi.* ürün belirlenen bir oranda paylaşılırdı. genelde mal sahibi emek sahibinin takdirine razı olurdu. emeğinin karşılığını emek sahibi belirlerdi.
 • arapcadan dilimize gecmistir. kiraya verilen herhangi bir degerden elde edilen kira bedeli anlamina gelir. daha cok hukuk dilinde kullanilan bir kelimedir.
 • apple'ın çıkaracağı araba markası. direksiyonu ayrı satılacakmış.
 • apple'ın vw ile ortaklaşa bir çalışmayla üretmeyi planladığı arabadır. apple'ın her türlü ürününün icar direksiyonundan yönetilebileceği rivayetler arasında. ama tabii araba büyük ihtimalle, arabamız çizilmesin diye normalinden 4 kat pahalıya satılan araba temizleme kitleri, ipod'umuzu koymak için alınan pahalı plastik parçaları, araba macbooklar gibi random shutdownlara başlayınca da servise vereceğimiz 3 araba parası gibi sonuçlarına da katlanmayı gözönünde bulunduracak olan deli apple fanleri arasında oldukça tutacaktır. şüphesiz ki neredeyse her apple** gibi bu da bir tasarım harikası olacaktır ve bu nedenle de çok pahalı bir alet olacaktır.
 • (bkz: apple car)
 • yakiti icin; (bkz: igaz)
 • müstecirin mecur için düzenli olarak verdiği miktar.
 • apple'ın yeni ürünü. muhtemelen önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek. şöyle özellikleri var:

  - direksiyon yok. icar yönlendirmeleri kendisi yapıyor. bazı durumlarda manuel sürmek isteyebilirsiniz ama apple ceo'su direksiyonun gereksiz olduğunu söyleyerek zaten ilerleyen yıllarda direksiyona ihtiyaç olmayacağını belirtmiş.
  - icar'da direksiyon yok dedik. araç yönlendirmeleri etrafındaki yolu ve araçları sensörleri vasıtasıyla tarayarak yapıyor. ama yolun iway ve diğer arabaların da icar olması zorunluluğu var. zaten iway'de sadece icar'la yolculuk yapabiliyorsunuz.
  - icar kırmızı ışıkta kendisi duruyor. ama kırmızı ışığın apple'ın ilamp modeli olması gerekiyor. bazı ülkelerde bu sistemin desteklenmediğini bildiklerini ama zaten gelecekte ilamp'in standart trafik lambası olacağını söylemişler.
  - icar türkiye'ye gelmeyecek. yani direk satışı olmayacak. daha önceki ürünlerinin türkiye distribütörü olmasa bile yeterli miktarda satılabildiğini farkeden şirket yetkilileri "kullanıcılar daha önceki ürünleri nasıl elde ediyorlarsa icar'a da öyle ulaşabilirler. ister amerika'dan arkadaşlarına getirtirler isterlerse de internetten online satış yapan sitelerden satın alabilirler" demiş.
  - icar yakıt olarak elektrik enerjisi kullanıyor. şarj edebilmek için istation'a gitmeniz gerekiyor. merak etmeyin en son teknoloji pilleri sayesinde aracın hiçbir fonksiyonu kullanılmazsa şarjının günlerce gittiğini söylemişler. istation'ların mahellenize gelmesi biraz zaman alabilirmiş.
  - icar'ın piyasaya sürülmesinden yaklaşık 1 yıl sonra icar 2'yi satışa sunmayı planlıyorlarmış. icar 2 daha hızlı, şarjı daha çok giden ve arka camları da otomatik olan bir araba olacakmış.
 • apple cikarirsa muhtemelen 2-3 sene sonra pil omrunu tamamladigindan cope gidecek elektrikli aractir.