• doğru yazılışı ichthyosaurus olup

ichthyo : balık + saurus : sürüngen (eski yunanca) kelimelerinin birleşmesinden türemiştir
  • yunuslar gibi yüzen (hatta yunusların atası sayılan) etobur bir dinozor türü. deniz sürüngeni olarak geçer. kuyruğu hilal şeklindedir. 20 ft. büyüklüğünde irileşebilen bir yaratık.
    (bkz: hey gidi günler)
  • mafyamızın güzide (ama gizli) üyelerinden biriyken, bugün itibariyle teketek sınava girmiş; uçsuz bucaksız, karmakarışık rüyalarımı derleyip toplayıp bir düzene sokacak derken mezun oluvermiştir. tarihe malum dersten tek derse kalan ve tabii diğer malum dersten f'leyen tek kişi olarak geçecektir o ayrı... bir de düşündüm düşündüm kime benzetiyorum ben bu sosyolog hanımı diye, buldum sonra: şeker kız candy.

edit: dünden sonra bu şekerhanfendinin rüyalarımın kırık dökük parçalarını gerçekten toplayabileceğine dair hissiyatım fevkalade kuvvetlendi. bir de öyle bir gözünüzün içine bakıyor ki nereye saklanacağınızı şaşırıyorsunuz.
  • 340 milyon yıllık fosili gebze-diliskelesi yarımadası’nda bulunmuş deniz canlısı. o zamanlar dünya tek kıta, tek millet. herkes pangealı.

sabah gazetesinin sitesinden paylaşmamak için haberi, dinozoru dinazor yazan adamların oluşturduğu web sitesinden paylaşıyorum.
  • hafızam yanıltmıyorsa, jules vernein "arzın merkezine seyahat" romanında adı geçen arkaik deniz yaratığı. yerin altında bir denizde karşılaşıyordu kafile bu yaratıkla, sonra yardımcısı hayvanın adını iki harf hatalı söyledi deyu profesör trip atıyordu asistanına falan feşmekan...
  • şişkodur, patatestir, domatestir. domatesin arkadaşıdır.
  • sürüngenler çağı olarak bilinen ve 250 ila 65 milyon yıl öncesini kapsayan mesozoyik dönemde yaşamış, hem sürüngenleri hem de yunusları andıran canlı.
  • bunca senelik ömrümde gördüğüm tek kanlı canlı uyuyan dinazor, sürekli acıkıyor, bidi bidi anlatıyor bir de. uyuyor sürekli demiş miydim?.
  • bir deniz canlısı olarak, fosilinin korunma şansı kara canlılarına göre daha yüksek. nedeni de yaşadığı çevrenin daha az erozyona maruz olması. fosilleşme için bir takım faktörler önemli. bu faktörler, diğer canlılar tarafından dağıtılmama ya da daha az dağıtılma oranı, yumuşak dokuların çürümesinin yavaşlığı, süratli akıntıların ve dalgaların küçük kemikleri taşımaması gerekliliği gibi faktörler. bunları sağladığı için sıkça fosiline rastlanan bir canlı ihtiyozor.
  • [kendisinin* tek isteği, insan denilen o yaratıklardan tümüyle arınmış bir dünyada yaşamaktır. zaten tarihöncesi canavarlar gibi "yaradılışın yanılgılarından biridir insan" ("man is one of the mistakes of creation, like the ichtyosauri").] mina urgan - d. h. lawrence
hesabın var mı? giriş yap