• genellikle e.coli nin neden olduğu hastalıktır. genellikle sık idrara çıkma ,ağrılı idrar yapma ile karakterizedir.
  • normalde her gün yaklaşık 2.5 litre su içmeniz, bir gün dahi bu rutini bozmanız durumunda işlevsiz kalıyor bu hastalık için. sabahında resmen çişiniz acır.
  • müthiş ağrı.
  • kendisiyle tanismamin uzerinden rahat 15 yil gecmistir. kronik sistit, genetik yatkinlik (kisa uretra + bazik vucut), ailenin neredeyse tum kadinlariyla birlikte benim de basimin belasi. bu 15 yillik zaman zarfinda zaman zaman ayda bir zaman zaman iki ayda bir tekrarlayan korkunc sistit ataklarim deneme yanilma yontemiyle yilda bire kadar dustu. bu zaman zarfinda kizilcik serbeti, karnibahar suyu, kurbaga gozu gibi virt zirt herseyi denedim. ise yarayanlarin kisa bir listesi asagidadir:
    1) sistitin geliyorum demesiyle birlikte alinan tek doz monurol.
    2) sistitin geliyorum demesiyle birlikte komple birakilan kafein, alkol ve kullaniliyorsa nikotin (tamamen semptomatik, bu super uclu sistit yanmasini yanmadan zonklama kivamina getiriyor)
    3) monurolla birlikte c vitamini yuklemesi (1000 mg civarinda falan)

tabii onemli olan o sistitin en basta hic tetiklenmemesi. onun da yollari soyle:
    1) gunde en az 1 litre su tuketimi
    2) duzenli dusuk doz c vitamini kullanimi (500 mg falan - idrar asiditesini arttiriyor, bakteriler nafis)
    3) duzenli egzersiz (haftada 3-4 kez. egzersiz genel olarak bagisiklik sistemini guclendiriyor, millet gripten surunurken ben iki hapsiriyorum sadece)
    4) kadin kismisi, sozum size: ic camasirinin kuru ve temiz kalmasi. pamuklu degil polyester camasir kullanin tiril tiril. evet poponuz usuyecek ama sistit olmaya yegdir. o camasir her gun degisecek, tembellik yok. mumkunse tampon kullanilacak. islak mayoyla plajlarda suzulunmeyecek, o mayo degisecek, her gun sabunla yikanacak, guneste kurutulacak. haftada bir ayrica camasir makinasina girecek kaynar kaynar yikanacak. deniz suyu = seyreltilmis kanalizasyon eninde sonunda. havuz suyu daha da igrenc ogg.
    5) tuvaletten sonra antibakteriyelle temizlenmeek. bak bu resmen hayatimi degistirdi. su antibakteriyelli el temizleme jelleri var ya, arkasinda e.colilerin %99unu oldurur diyen, hah onu kullanin. biz yine temiz bir milletiz ama su maalesef yetersiz. bu e.coli denilen serefsiz zaten aslinda hayatini sizinle birlikte surduruyor. yerini bulunca uretraya sinsi sinsi tirmaniyor. e.coli yoksa sistit yok.

bu kadar. misir puskuluyle, uzum cekirdegiyle ugrasmaniza gerek yok.
  • muharrem ince'nin, yoklugu firsat bilip genel baskanligi ele geçireceginden korkuldugu için ameliyat ve tedavisi sadece yarim gün süren hastaliktir.
    ebedi genel baskana geçmis olsun ...
  • geleceğini hissettiren ve tam o noktada purinol’e başvurulması gereken enfeksiyon.
  • idrarınızı yaparken yanma hissi oluşuyorsa enfeksiyona yakalanmış olasılığınız yüksektir, bi dahiliyeye uğrayın efendim siprofloksasin kesin çözümüdür ama bitene kadar kullanılmalıdır ilaç. ayrıca taş tümör vs bi şeylerin habercisi olabilir, salt enfeksiyon tedavisi uzun vadede sorunu çözmeyebilir.
  • rahatsızlığı anlık kesmek için abd'de satılan cystex adlı tabletin üzerine tanımam. tedavi değil ama iyileşmeyi hızlandırma ve dürtüyü ve acıyı azaltmak için birebir. etken maddeleri methenamine 162mg ve sodium salicylate 162.5mg. türkiye'de muadili varsa bilen lütfen yeşillendirsin.

tanım: bir kere dadandı mı kurtuluşu olmayan rezalet hastalık.
  • böbrek taşıyla birleşince (bkz: sabahlar olmasın)

böbrek taşı ya da kum varsa idrar yolları enfeksiyonu öyle su, purinol vs içmekle geçmez. hemen doktora gitmezseniz öyle bir hale gelirsiniz ki zaten isteseniz de yerinizden kımıldayamazsınız. insanlıktan çıkarır öyle bir işkence. zaten acısını ağrısını geçtim hemen müdahale edilmezse böbreklerinizi elinize verirler.
hesabın var mı? giriş yap