şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bayram, yılbaşı vs öncesi kutlama mail'i atmak
  çocuğu olanları nazar boncuğu resimli mail'le diğer çalışanlara haber vermek
  işe yeni girenleri mail'le tanıtmak
  cumartesi çalışma var mı konusuna açıklık getirmek ( bu konuda biraz yavaşlar ama. bakıyorum saat 14:04 daha ses yok)

  zorunlu edit: öncelikle bazı vizyon sahipleri için açıklamalıyım ki bu maddeler esprili ve hafif ironi içeren bir dilde yazıldı. ve yazıya konu olan ik'cılar piyasada çoğunluğu temsil eden kesim. elbette işini çok düzgün yapanlar da vardır. bunu yazıda belirtmediğim için iyi ik'cılar niteliklerinden bir şey kaybetmezler, sadece yazılanlara gülüp geçerler.
  aşağıdaki yazar da çoğunluğun bu şekilde olduğunu kabul ediyor fakat bunları genellememek gerektiğini söylüyor. o yüzden bundan sonra eleştirdiğimiz her kesimle ilgili yazının sonuna ''tabii iyilerini tenzih ederim'' gibi bir not düşeceğiz. neden? çünkü böylece onlar kendilerini izole ve diğer kesime gülebilecek rahatlıkta hissedebilecek.
  kendi yazdıklarının tam tersi şekilde beni hiç tanımadığı halde vizyonsuz olarak nitelendirmesinden bahsetmiyorum bile. 4 satır yazı için yazmak zorunda kaldığım 8 satır açıklama. işte vizyon budur.

  yarın çalışıyoruz bu arada.
 • başlık sahibine benzer birçok sayıda vizyonsuz aday arasından yetenekli olanları belirlemek ve çalıştığı organizasyona kazandırmak.

  (bkz: staffing)
  (bkz: sourcing)
  (bkz: recruiting)

  edit: bazı arkadaşlar gerçekten bilip bilmeden atıp tutmuş. bunu yapan arkadaşların da ik ile uzaktan yakından alakası olmadığı çok belli. izin verirseniz madde madde hepinize cevap vermek istiyorum.
  1-öncelikle şu taşaklı olan şirket ortağı arkadaşım: arkadaşım, istersen taşakların istediğin kadar büyük olsun, hiç farketmez. bilgi güçtür. malesef bilgi o taşakları kolaylıkla ezebilir. şöyle ki: kurumsal ve ne istediğini bilen şirketlerin misyon ve vizyonuna uygun bir şekilde belirlenmiş `competency framework`ler vardır. bu framework'ten pozisyonun ihtiyaç duyacağı ve yapılacak iş için gerekli olan yetkinlikleri seçersin. (bu arada bunları tabii ki sen belirlemiyosun. genellikle ik önderliğinde bir komisyon kurulur ve o komisyon belirler. buna da iş analizi denir.) bu yetkinlikere göre ki genelde bu yetkinliklerde "organizational/behavioral competencies" ve "professional competencies" olmak üzere iki-üç noktaya odaklanılır. ik, soft skillleri de barındıran ilk ikiyi, sen de recruiting manager olarak "professional competencies"i değerlendirirsin. sonuç olarak herkes kendi işini yapar. ikcıdan işin teknik kısmını bilmediği için sorgulayamazsın. büyük ihtimal çalıştırdığınız ikcılar generalist idi. böyle bi durumda hata yine sende çünkü generalist adamdan it konusunda teknik bilgiye sahip olmasını bekleyemezsin. it konusunda uzmanlaşmış it recruiter alırsan ancak kapatırsın o gapi. bunu sen yazdığın için "sen" diye hitap ederek yazdım. başkasının sorumluluğudur orasını bilemem. malum şirket ortağısın, taşaklısın*.
  2-vasıfsız insanlar ancak ikcı olur diyen arkadaş: mühendislik mezunuyum + üzerine mba yaptım. umarım yeterince vasıfsızımdır. gerçi bunun okumayla ilgisi yok. koç mezunu olup, üzerine mba yapıp ikcı olup daha shrm, cipd kimdir nedir bilmeyen insanlar var.
  3-bazı arkadaşlar verdiğim bkz'lardan ötürü benim yetkim olmadığını, staffing'i departman amiri yapar demiş. ben aksini söylemedim. ben vizyonsuz adaylar arasından yetenekli olanları belirler ve organizasyona kazandırırım. sen departman amiri olarak bu filter'ı istemiyorsan malsındır ve senden departman amiri olmaz, olsa olsa gazino patronu olur.

  edit2: sonuç itibarıyla diyeceğim şu ki, tabii ki ikcıların çoğu boş beleş. ama genelleme yapmadan önce azınlığa hakkını vererek genelleme yapın. ne konuştuğunuzu bilin. insanlar yıllarını vererek ve severek yaptıkları işle ilgili düşüncesizce yorum yapamazsınız. yapmayın ki, bir süredir götünüzden şırıngayla kan alan adamdan bir farkınız olsun*.

  edit3: bu işi hakkını vererek yapan birini tanıyorum. ilgili olan arkadaşlar blogunu buradan takip edebilir.

  edit4: kullandığım kısaltmalara (shrm, cipd) takılanlar olmuş. bilerek açılımını vermedim ki, her bok hakkında fikri olan bilgisizler şapkasını önüne koyup bir dakikalığına düşünsün.
 • mülakatlarda kemikli gözlüklerinin üstünden tek kaşlarını kaldırarak kıl kuyruk sorular yöneltmek.
  (bkz: sordum soruyu koydum boruyu)
 • önemli bi alan ama gerçkten profesyonel anlamda gerçekleştirildiğinde. zira bir çok ık personeli starbucks'tan seçme toplanmış gibi hem cahil, hem hitap problemi olan insanlar.
 • şirkette kıllık yapmak
  mülakat esnasında adamı germek
  yönetime yakın durarak uzun seneler/süreler kadroda kalmak
  ispiyon mu desek, laf/iş taşımak mı demek yada yalakalık mı desek
  ne oldumculuk
  birde biraz parayı/maaşı ve değeri gördüğü zaman adam seçmek adam yerine koymamak
  sevmem kendilerini
 • anlatılmaz yaşanır.
  hepsinin birbirinden ayrı güzel özellikleri var !!!
 • patronun/genel müdürün göt yalayıcısı olmaktan başka işleri yoktur. kurumsal şirketlerde dahi bu böyledir. işe girişte size tebliğ edilen her türlü kural-kaide, hak-hukuk bir anda ik çalışanları tarafından esnetilip evrilip çevrilip götünüze sokulabilir. "e ama bu böyle değildi" dediğinizde de "bu seferlik bu şekilde olacak çünkü mahmut bey öyle istiyor" yüzde 99,9'u basiretsizdir. kısacası patron köpekliği yaparlar.

  siz bakmayın sourcing, recruiting, staffing yazan amelelere. hiçbir vasfı olmayan insanlar ya polis olur ya uzman çavuş olur ya da ik'cı olur.

  edit: türkiye'de sanırım bu işi hakkıyla yapan 8 kişi falan var. 1'i de yukarda kendini belli etmiş zaten. koç burslu mühendis mba falan.
 • işe alım yaparlar (hep torpillileri alırlar zaten çok bi işleri yok), eğitim verirler(onuda düzgün yapamazlar bu nasıl bir eğitim), motivasyon çalışması yarlar( beni motive etme para ver ben motive olurum), görevde atama yükseltme yaparlar (bunlarda hep torpilli), maaş öderler (zaten düşük ücret veriyorlar onuda yanlış hesaplarlar), performans ölcerler ( beni değerlendiremezsiniz bu sistem hatalı ), personelin şikayetini dinlerler, üst yönetimin azarını yerler(iki tarafa da yaranamazlar), öyle kendi kafalarına göre insanları işten çıkarırlar(kendileri dokunulmazdır, üst yönetim istediği için değil),
  şık şık giyinip elit takılırlar hep goy goy yaparlar (bunun için birde ücret alırlar), ekşi sözlükte gezip entry yazarlar(bkz: tekmeyekafauzatan)

  ik'ya gerek yokmuş kapatabiliriz.
 • şirket patronu ne derse onu yapmak.
  at deyince atmak sat deyince satmak yala deyince yalamak.
  ve tüm bunları ingilizce bir terminolojinin arkasına sıkıştırmak.
 • işsizim. staj yapacak yer bile bulamadım. son umut işkur'a başvurcam. olmadı 2-3 yıl yaptığım avm'de tezgahtarlığa geri dönecem.

  bir yerde amcası,dayısı olanlar sayesinde vasıfsız insanlar ikcı olurken ik mezunu işsiz olur.

  welcome 2 turkei

  edit: bankaya bankacı yerine mühendis alınmasından bahsetmedim bile. mühendis mühendisliğini bankacı bankacılığını ikcı ikcılığını yapsa çok şükela olacak.