• çok bilmişlerin doluştuğu başlık.araba piyasasını kısa ve öz şöyle izah edeyim;
    her önüne gelenin eleştirdiği yorum yaptığı söz sahibi hissettiği meslek grubu hangisi tabi ki öğretmenlik neden çünkü herkesin bir bağlantısı var göz önünde kiminin çocuğu kiminin yiğeni kiminin komşusunun çocuğu herkesin öğretmenlerle minimalde olsa bi bağlantısı var ve herkes kendini bu yüzden söz sahibi zannediyor iyisi kötüsü eleştiriyor veya övüyor.
    araba piyasasıda tıpkı böyle herkesin kapısında arabası var herkes kendini uzman sanıyor değerlendirip yorum yapıyor 20 yıldır aynı arabaya binen komşum bile geçen gün piyasa analizi yapıyordu.işin özü kimsenin bu ülkede yarın ne olacağına dair bir fikri olamaz olsa bile sallar tutarsa bilmiş olur övünür aylar önce yazmıştım der ,tutmazsa böyle piyasanın der söver sayar.
    kapanışı yapayım elinde araban varsa zaten senin araban arttığında diğeride artacak azaldığında seninkide azalacak üst segmentlerde artış yüzdesi bir tık daha fazla olacak,onun için elinde arabası olan olmayana göre çok şanslı olmayan içinde şunu diyebilirim boşver ilerde olur inşallah ama baya ilerde hatta çok ilerde.altını,gümüşü,bitcoini nasıl öngörmek çok zorsa bu piyasayı öngörmekte o kadar zordur.(bkz: havanda su dövmek)
  • balonnnnn
  • ilk 1.5 motorlu corolla tanesinin düştüğü piyasadır. sıfır fiyatı 228300 olan 1.5 dream multidrive s'in ikinci el bir örneği şu anda 237500 tl'ye satışta. aradaki 9200 tl'yi ise al satçının ileri görüşlülüğü sayesinde yaptığı mükemmel yatırım için ödüyorsunuz.

ilanın başlığında ise büyük harflerle "hemen teslim" yazıyor. bu yazıyı görünce ilk başta, fabrikadaki üretim bandından inen sıfır corolla'nın, soğumadan kapınıza getirileceğini falan düşünüyorsunuz. ama öyle değil. belki haftalar önce alınmış, ve artık ikinci el olmuş corolla'nın, müthiş zeki sahibi tarafından size hemen teslim edileceği anlamına geliyor bu yazı. oysa ki şöyle bir durum var: bütün ikinci el otomobiller hemen teslim edilir zaten.

o yüzden böyle "ya tutarsa" manyığıyla hareket eden tiplerin yazdığı fiyatların bir geçerliliği olmadığını bilmek lazım.

edit: gün içerisinde üç 1.5 corolla ilanı daha geldi. bu üç ilanın fiyatı sıfıra çok daha yakın.
  • faizler düşmedikçe piyasa düşecek , passat ocak ayı fiyatlarını düşürdü bile
  • düşmedi dediğim önerme.
    fiyatların düştüğü falan yok kendinizi kandırmayın. daha çok beklersiniz bu gidişle . alınmış mal alınmıştır. bir gün bile önce alan kazanır bu ülkede . adi ne olursa olsun. yükselen piyasada 220 bin tl değerinde olan corolla makyajlı kasa 2016-2017 model d4-d otomatik vites touch paket araca , 240 bin tl isteyen satıcı aralık ayında fiyatı 230 bin tl ye indirdi. olan biten bu .
    gerçek değeri 220 bin tl idi zaten. ve asla gerçek değeri olan fiyata bile düşmedi. bilmem anlatabildim mi. rakamlar araca ilavelere göre, fazlalığına eksikliğine göre değişir km ye ve hatasızlık durumuna göre değişir şimdi biri ordan çıkıp altımda kalan yorumlarda çıkıp da demesin ben aralik ayında aynı arabayı 205 bin liraya aldım diye .. ben de alırım hemde 170 bin liraya ama 300 bin km de ve 5 takla atmış sonra da boncuk gibi toplanmış olanını. dediklerimi bu tarz muhabbetler yaparak saptırmayın anlattığım şey daha farklı benim önce bunu anlayın alttaki gereksiz insanlar pis cahiller .
  • almanya da bin euroya en kral arabayı alırsın diyen üç kağıtçı tiplerin sürekli yükselttiği piyasa.
  • fiyatlar düşmemiş durağanlaşmıştır. faizler dustukten sonra tekrardan yukarı hareket baslar diye dusunuyorum. bu dönemde araç alan kazanır. ytd.
  • düştü evet. sıfırı 200 bin araca 300 bin istenmiyor artık. düşen bu.

ikinci el araç değeri sıfır araç değerinin altında olmalı zaten mantık bu.

ama kimse kalkıp da sıfırı 300 bin olan 1 yaşını 10000 km doldurmamış aracı 100bine alacağını falan düşünmesin.

ikinci el fiyatını yalnızca ve yalnızca sıfır fiyatı belirler.

geçen seneki fiyat şişkinliğinin sebebi dünyanın en saçma devlet politikasıdır.

sıfır araç yok piyasada üretimler ağırlaşmış. devlet diyor ki taşıt vergilerini düşürdüm.

ulan araç yok araç.

bastığın paraları dağıttın insanlara harcasınlar diye. insanlar da enayi değil devlet ucuz para vermiş. selamınaleyküm diyen 100bin ihtiyaç kredisini 60 ay 0,80lerden alınca tabii ki birşeylere harcayacak. bulduğu sıfır aracı aldı sıfır araçlar bitince ikinci ellere saldırdı bu sefer de ikinci el araçlar altın oldu.

şu an ihtiyaç kredisi vadesi 36 ay faizi 2 lere yaklaşmış neredeyse.

devlet yarın dese tekrar alın size yine para 60 ay vade 0,45 oran. egea 300bin olur.

çünkü sıfır yine tükenecek. ikinci el yine uçacak.
  • şu anda bu piyasadaki en mantıklı hareket bayiye gidip sıfır araç fiyatı almadan kesinlikle ikinci el otomobil alımı yapmamaktır. bazı firmalar liste fiyatından büyük indirimler yaparken bazıları liste fiyatının üstünde satış yapıyor. bu nedenle liste fiyatlarına kesinlikle inanmayın, bayiye gidin ve fiyat alın, aramak da çözüm değil. sosyal mesafe kurallarına uyarak mutlaka gidin, araç var mı, yoksa ne zaman gelecek öğrenin.

bayinin istediği fiyata göre ikinci el otomobil ilanlarına bakın.

ikinci el ilanlarında özellikle donanım seviyesine çok dikkat edin. en düşük donanım seçildiyse herhangi bir problem yok ancak orta veya üst paketlerde bu oldukça önemli. örneğin en düşük donanım seviyesine, bir üst pakette olan +8 donanımdan sadece 1 tanesini ekleyip fotoğraflarda onu öne çıkarıp aracın orta donanım paketinde olduğunu iddia edebiliyorlar. fotoğraflarda o donanım seviyesinin ayrıntılarına bakabilirsiniz. biraz paranoyakça bir yaklaşım olabilir ama çakallara para kaptırmayın.

bu süreçte ikinci el ilan sahiplerini aradığınızda yüksek fiyat çekenlere bayide daha ucuz diyebilirsiniz, küfür yiyebilirsiniz, aldırış etmeyin.

karşılaştırmanız sonucunda hangisi kafanıza yatıyorsa onu satın alın.

21 ocak’taki ppk toplantısında faizin sabit tutulması beklentisi var, düşüş olması çok büyük sürpriz olur ve son 2 aylık toparlamayı çöpe atmak anlamına gelir, bu nedenle en olası sonuç euro’nun bir süre daha 8.9-9.1 aralığında seyretmesi olacaktır. türkiye’de yaşadığımızı ve son yıllarda döviz kurlarında neler olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. sıfır araç fiyatlarının önümüzdeki 2-3 ayda nasıl olacağına dair beklentinizi buna göre oluşturun.
  • hala acil araba alın yükselecek diyenler var. hayır nereye yükselecek daha? sıfır araçlar euroyu 10 liradan fiyatlamış zaten. gecen yıl pandemiyle beraber kendi içinde saadet zinciri kuran sistem patladı arkadaşlar. anlıyorum araba aldınız her ay düzenli olarak 10 bin artsın istiyorsunuz ama o paralar yok artık. yok derken gerçekten yok. kimsede para yoktu zaten ucuz krediyle dönüyordu piyasa. ucuz kredi de bitti. ekonomi gerektiği gibi yönetilse olması gereken olup faizler zamanında yükseltilse zaten asla bu fiyatlara çıkmazdı araçlar.

girin sahibindene bakın 2020 model sıfır km araçlar olduğu gibi duruyor. bi arkadaşımda bu panikle focus alacaktı 230bin liraya. al satcının biri gaza getirmiş abi daha bulamazsın 250 olacak zaten diye gittik bayiden 205bin liraya sıfır focus aldık. bir kısmını da sıfır faizle odeyecek. o al satcı da 235 bin yazmış arabasına öylece bekliyor. şimdilik böyle bekleyen insanlar olacaktır ama nereye kadar bekleyecekler göreceğiz.

yani elinde nakiti olan adam panik falan yapmasın artık bu piyasa artmaz aksine daha da düşer. zaten artacağı kadar artmış ve bu saadet zinciri patlamıştır arkadaşlar.
hesabın var mı? giriş yap