• meslek sormayı neden muhabbetin doğal seyrinin dışında dışında tuttuğu belli olmayan birinin ortaya attığı iddia. bence böyle bir iticilik yoktur. meslek de hobi de maaş da oturulan yer de yaş da ve diğer konular da insanın hayatına dair karşı tarafa bilgi verir, dolayısıyla yeni tanışan insanların bunları birbirlerine sormasında ve söylemesinde bir sakınca veya iticilik yoktur.
  • muhabbetin doğal seyri neymiş merak ettim doğrusu. boyun, kilon kaç dese, resim istese dediklerini bir yere kadar anlarım fakat meslek gayet de normal bir soru. insan çeşitli alanlarda ortak konuşma konusu bulmak amacı ile genel geçer sorular sorar ezelden beri yeni tanıştığı kişilere. o sorulardan biri de meslektir ve bunun internet tanışmaları ile de ilgisi yoktur. şöyle de bişey var, bir konu seni bu derece irrite ediyor ve abartılı tepki vermene neden oluyorsa, bilinç altında o konu ile ilgili halledemediğin çok önemli sıkıntılar vardır. bir de son dönem yeni nesil oğlan çocuklarında (erkek demeye dilim varmıyor) şöyle bişey var herkes benim paramı yicek, ben para makinesi değilim taammı ? işte esas itici olan bu. üstelik bunu diyen adamlar da zengin falan değil az biraz ortalama maaş zilyon yıllık kredi borcu ile alınmış ev, ortalama bir araba. dostum gerçekten komiksiniz.
  • sadece meslek değil. sığ sorular soran kişilere tahamül edemiyorum. yani klişede de olsa bazı giriş çümleleri vardır. kabulüm. ilk konuşma da demokrasiyi başkanlık sistemi ve yarı başkanlık sistemi üzerinden tartışabilir misin? denmez. . . yok yaşın kaç, boyun kaç, maaşın ne kadar ( meseği sorarak üstü kapalı nu soruya cevap aranıyor) bık bık bık.
    kategorize sorulara bayılıyoruz.
  • yalnız olmadığımı hissetim sonunda.

zira bu soruya tepki gösterdiğimde bana androidmişim gibi davranılıyor.
    hiç tanımadığın birine mesaj atıyorsun, ya da bir yerde sohbet etmeye başlıyorsun.

-merhaba nasılsın? ( şu sorudaki samimiyetsizlik beni benden alıyor ama diyaloglarda mecbur yapılan bir şey)
    - adın ne? ( iki dakika sonra unutacağın birine ismini sorman yine bana samimiyetsiz geliyor ama diyaloglarda yine mecbur yapılan şey)

ve bomba geliyor.

-mesleğin ne? ne iş yapıyorsun? ( işte burda ben zıvanadan çıkıyorum. arkadaş sanane?! neyin tanışması bu? bilsen ne? bilmesen ne? sana bunu bilmek ne kazandıracak. tersliyorsun, bir dünya laf işitiyorsun. cevap vermiyorsun, yine hakaret yiyorsun. cevap veriyorsun, bu sefer bu konu üzerine daha da konuşuluyor. iş dışındaki bir kişi ile, hele hele tamamen yabancı biriyle ne iş yaptığımı ve nerede çalıştığımı neden söylemek zorundayım. bununla ne statüsü belirleyeceksiniz? )

ben bu soruyu soran insanla diyalogu orada kesiyorum. artık buna katlanmak da istemiyorum. zaten en başta hayata bakış açımız farklı, olayları değerlendirmemiz, değer vermemiz, önemli/önemsiz ayrıntılar. hepsi çok farklı. daha da uzatıp boşuna birbirimizin vaktini almayalım diye düşünüyorum.

siz de öyle yapın. basit bir diyalogu kuramayan insandan üç gün sonra saçmalayan insana dönüşme hızlı olur. sonra da eski sevgili krizi yaşar durursunuz.
  • ilk mesajın ne olduğunu merak ettim doğrusu. sözlükte entrylerle ilgili mesaj atanlarla hiç öyle isim, yaş, boy, kilo, meslek muhabbetine girmedim. anonim olarak buradayım zaten. ama mevzu entry değilse ya da başka bir sosyal mecrada tanışma ve muhabbet amacıyla atılmış ise eğitim ve mesleğin sorulması neden doğal seyrinde olmuyor anlamadım. mesleğini öğrendiğinde tanımış olmayacağın gibi ismini, yaşını, boyunu, yaşadığı ili, ilçeyi öğrendiğinde de kişiyi çözmüş olmayacaksın. bunlar dışında da tanışma kalıplarının dışına çıkan erkeklere rastlamadım sosyal medyada mesela. hani paylaştığı bir resime, şiire, yoruma mesaj atmışsındır hakkında fikir teatisi yapmak için ama birden meslek ne demiştir anlarım. ama zaten klasik isim, yaş, şehirden girip kendince bir süzgeçten geçiriyorsan gelecek sorular meslektir, eğitimdir, boydur, kilodur açıkçası. bunlar da birbirini takip eder genelde.
  • çok doğal bir sorudur, ismini sormak kadar doğaldır. bunun itici geldiği kişilerin özgüven problemi olduğu kanısındayım.
  • ben ilk mesajda soruyorum. problem solved.
  • iticilikten ziyade net aptal insan işi.

mesleğinden ötürü insan kategorize eden dünyanın en aptal, en vizyonsuz kişisi benim gözümde.
  • aaaaaa, vay anam neler denmiş serhat ya.

şimdi bulduramayacağım ama geçmişte oldu yaptığım iş veya şimdiki meşgalemle ilgili entry girdiysem ilk soru bile olsa normal karşılarım.

burada eğer terimlerine veya detaylarına hakim olmadığım ama ilgi duyduğum bir konu hakkında tumturaklı makale gibi döşenirseniz ve kafamda özellikle de konuyla ilgili biraz uzman bilgisine ihtiyacım varsa ilk sorum da olabilir.

"konuya dair çok detaylı bir entry olmuş, mesleğiniz ne?"
    diye aldım da yazdım da. ne bana soranı bu kategoriye koydum, ne sorduğumu?

hele de şu sıralarki meşgalemle ilgiliyse, meslek banko sorumdur; "profesyonel portföy yönetici falan mısınız, yoksa iş arasında hobi amaçlı bir borsa yatırımcısı mısınız?"
hesabın var mı? giriş yap