• "niye dusuneyim, ne luzumu var, kim ugrasacak?" seklindedir ve duygularima tercuman olmustur. daha da onemlisi ise turk toplumu ve yalnizlik ozelinde yaptigi tespitlerdir. ıdoldur: http://webtv.hurriyet.com.tr/…evlilik-cevabi_100390
  • her zamanki egzantrik yorumlarına bir yenisinin eklenmesidir.
    not: laf aramızda son derece de doğru bir tespittir.
  • hayret, evlilik övücü yeni evliler gelip burada kafa ütülememiş. beyni az gelişmiş yeni evlilerin ''sevgi tatmamış hiç öhühü sevdiceğe sarılıp uyumak öhühühühüh'' diye çene patlatmalarını beklerdim. sonuçta bunlar herkesi kendileri gibi yalnız kalamayan, ilgiye muhtaç aciz canlılar gibi sanıyorlar.

insanın en kıymetli şeyi zamandır diyor ilber hoca. aslında açık açık ''zamanımı hayatı stratejiden, dedikodudan, kavga gürültüden ibaret olan bir kadın milleti için harcayamam'' demek istiyor belli ama, törpülüyor cümleleri işte.
  • özetle:
    ''niye düşüneyim? ne lüzumu var, kim uğraşacak? ben yalnız yaşamaya çok alışkınım. benim vaktim bana ait olmalı. bizim toplumumuz birbirleriyle neyi paylaşacaklarını, neyi ayıracaklarını bilmezler. bizim kadın ve erkeklerimiz mekanı ve hayatı paylaşmayı bilmiyorlar.'' demiş.
    haklı.
    zaten bu adam ne derse desin, neyi savunursa savunsun bana haksız gibi gelmiyor ya.

bu arada kaç sene geçmiş üzerinden. neden şimdi gündeme geldi ki ilber hocanın bu konudaki görüşleri?
  • neden birbirinizle bu kadar polemiğe giriyorsunuz? evlilik insanların yarattığı bir kavram, hiçbir anlamı yok.
    muhim olan sevmek kimi hayatında sarılıp koklayacağı güvendiği biri olsun ister kimi yalnız olmak ister. bu kişisel bir tercih bunun için birbirinizi yemenize gerek yok.
    bir de benim gibi hem yalnızlığından şikayetçi hem de ona vazgeçemicek kadar bağımlı garibanlar var onlar ne yapsın.
  • oha aynı ben lan süper . evlenip de hayatımı ve zamanımı neden başkasına adayayım saçmalık tamamıyla. kendi yaşamını sürdürmek varken bir evde oturup kadın dırdırıyla ömür boyu kendini hapsetmek böyle bir dönemde mantıksız ve cahil işi.ayrıca tek eşlilik insanlar için geçerli bir şey değildir.yürü ilber hocam. no woman no cry :)
  • adam diyor ki bizim toplumumuzda erkekler "özel hayat" kavramını suistimal ederler, karılarını evde bırakır giderler, aldatırlar. evde bırakılan, kendini oyalayacak işi gücü, aklını meşgul edecek bir fikri, meşgalesi olmayan kadınlar da dırdır ederler, adamı bezdirirler. ve hem kadınlara hem erkeklere genel bir eleştiri getiriyor ve diyor ki "türkler yalnız kalmayı, meditasyon yapmayı, tefekkürünü geliştirmeyi bilmez, dedikodu yapar, boş boş işlerle uğraşır." yani adam özetle diyor ki bu ülkenin insanları mıçmıç ilişkiler ve evlilikler yaşar, kendi iç dünyaları sığ olduğu için birbirinin tepesine biner, dedikodu eder, kadını da erkeği de yalnız kalmayı, kendini geliştirmeyi, birey olmayı bilmez, birbirine saygı duymaz, dolayısıyla bunların yapacağı evlilikten de bir halt olmaz, sadece zaman kaybıdır.

ben burada ne kadın düşmanlığı, ne evlilik karşıtlığı görebildim. eleştirinin gittiği yer belli, ve o eleştirilenler de muhtemelen bu videoyu izleyip, ana mesajı anlamayıp "ilber hoca da evlilik boş iş diyo yea" şeklinde konuşacaklar orda burda.
  • parası ve ünü olmasa görürdü hastalıklarla yalnız, sevgisiz ve desteksiz yaşlanmayı.
  • buna en ilginç yorumu engin ardıç yapar kesin.
hesabın var mı? giriş yap