şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle bu boyutta akran zorbalığı gerçekleştiren çocukların kesinlikle aile içi yaşantılarının incelenmesini, gerekirse de sosyal hizmetler tarafından koruma altına alınması gerektiğini düşünmekteyim. konunun çok da basit olmadığını düşünüyorum.

  çok ilginç bir şekilde 2 ilkokulda denk geldiğim, erkek çocukların genellikle hemcinslerine zaman zaman da karşı cinse yapmış oldukları cinsel taciz boyutundaki şaka diye adlandırılan, zayıf ve sessiz olan çocukların kalçalarına dokunmalar, cinsel organlarını deydirmeler vs... gibi hareketlerdir.

  ilk şahit olduğum okulda rehber öğretmene konuyu bildirmemle birlikte okulda seferberlik ilan edilmiş konunun çözüme kavuşturulması için ciddi hassasiyet gösterilmiştir. aynı tarzda olaylara ikinci defa başka bir okulda daha şahit olduğumdan dolayı da konunun biraz ulusal boyutta olduğuna her okulun tabiri caiz ise kanayan yarası olduğuna kanaat getirdim.

  konuyla alakalı görüştüğüm bir pedagog, eylemi gerçekleştiren çocukların yaşlarının çok küçük olmasından dolayı cinsel taciz başlığı altına alınmamasını eylemin, cinsellikle alakası olmadığını söylemesinden dolayı da nasıl tanımlanması gerektiğini de bilemedim. o yüzden başlık sınırı olmasaydı, başlık; "ilkokullardaki cinsel taciz boyutundaki akran zorbalığı" olacaktı.

  muhtemelen sözlükteki öğretmen arkadaşlar konuyla alakalı çok daha fazla bilgiye sahiptirler diye düşünüyorum.

  çocuklarınızı kontrol edin sayın veliler. iş sizde bitiyor. konuşun onlarla. eğitin. insan gibi.

  eğitemiyorsanız da sosyal hizmetler alsın çocuğu.