şükela:  tümü | bugün soru sor
 • maalesef durum böyledir. 2400 lira maaş alırlar, lojmanları vardır, kira ödemezler. günde 5 vakit namaz kılan bir adamdan fazlasını pek yapmazlar. arada bir kuran kursları verirler o kadar. kebap iştir.

  edit: http://www.internethaber.com/…-butcesi--428670h.htm

  edit: öğretmenlerin durumu, bir ülkenin gelişmişlik endeksi ile doğru orantılıdır. din adamlarının durumu ise o ülkenin gelişmemişliği ile doğru orantılıdır.

  edit: "hiç bir" yerine "hiçbir" yazmalıydım. (zaten başlık düzeltilmiş)
 • akbabalar gibi olmak da bir iştir diye insanın karşı çıkasının geldiği fikir. şöyle ki; akbabalar çok yararlı canlılardır. onlar olmasa serengeti, merengeti bilimum doğa harikası alanları pislik götürür. onlar ne yapar... ölüleri yer bitirir, doğanın dönüşümü içine tekrar sokarlar. imamlar da bir nevi öyledir. ölünün olduğu yere tüneyip orada beklerler. belki farklı olarak bu işi azcık parayla yaparlar ama olsun o kadarı da. ölümüz öyle dışarıda mı kalsın yani.
 • ivan ilyiç'in "okulsuz toplum" veya pink floyd'un "the wall" zaviyesinden bakıldığında sosyal bilimler alanındaki öğretmenlerle özdeş bir konumlandırmadır.
 • imamların çoğu için doğru bir önermedir. ancak olayı "hiç bir iş yapmaması" şeklinde değilde, yaptıkları işin ne kadar gerekli olduğu şeklinde görmekte fayda var. memlketin hemen her yerinde en küçük köyde bile cami ve imam için lojman yapılıyor maaş veriliyor ancak cuma günleri dışında namaz kılmaya gelen tek bir kimse olmuyor. o köydeki öğrenciler ise her gün taşımalı eğitim çilesini çekiyorlar.
 • çoğu zaman için doğru olsa da özellikle perslerle karşılaşmanız durumunda yanlış olan önerme. tanesi 100 gold'dan 20 tanesi ile üzerinize gelen koca bir fil ordusunu convert edebilir ve rakibinizi kendi silahı ile vurabilirsiniz. onun dışında pek bi işe yaramazlar. relic melic falan oyun kazandırmaz, hiç kasmayın.
 • yanlış tanımlanan durum, çok meşgul olan bir grup devlet memurunun çabalarının eksik değerlendirilmiş hali.

  imamlar, resmi bir din inancına sahip olduğu halde bu inancın tercih ettiği bir yorumunu ( vahabi-sünni islam ) laisizm diye yutturmaya kalkan devletin tüm özlük hakları tanımlanmış memurudur; tüm devlet memurları kadar iş yaparlar. hatta bu da yetmez arada sünnet, düğün, cenaze vs. gibi ara durumlarda da vatandaşa hizmet verirler. ve bu gruptan adamları bal gibi islam dini içre ruhban kadro oluştururlar. bu ise gözümüzün içine bakıla bakıla inkar edilir... yani kallavi bir yalanın %99 ekseriyeti arkasına almış bir kadro tarafından içe sindirilmesini sağlarlar.

  tüm din inançlarına eşit mesafede durması gereken laik devlet aygıtının resmi tv-radyo kanalları, hangi siyasi otorite aygıtı altında bir mezhebin ( sünni islam ) sürekli olarak ibadet esaslarını yayınlayıp, propagandasını yapar, bilin bakalım!
 • katılmadığım tespit. bi' kere çalışma saatleri çok garip. günde 5 vakit namaz, ilki sabah 5'de, son namaz akşam 10:30 gibi. cenazesi, ölü yıkaması, pamuk, mevlid, düğün, sünnet hep ayrı tantana. cumartesi, pazar, yılbaşı tatili yok. yok derken hafta tatilinde yerine adam bırakıyor ama bu hafta tatilleri müftülük tarafından sıraya sokuluyor. eğer imam tek başına çalışıyorsa hafta tatili 1 gün. cuma günleri, bayramlar ve kandillerde kesinlikle izin yok. bi' de cemaat ile uğraşmak var, ihtiyarlar en ufak harekette gidip müftüye şikayet edebilir. bak unutuyordum kuran kursları var. tabi en ağırı özel hayatına dikkat edecek, gidip bi' kadeh rakı içeyim dese sıçtı.

  düşündüm de yok arkadaş yapılmaz. bir de papazlığın şartlarına bakmak lazım.
 • imamların görevlerinin -dini görevlerin yanı sıra- biri de sokağına sahip çıkmaktır. anne-babanın, devletin, sahip çıkması gereken kimse onun sahip çıkmadığı çocuklara, imam sahip çıkar.

  sokağındaki aç, kıyafetsiz çocuklara yemek yedirmek, kıyafet bulmak imamların görevidir; şimdi fazla olmasalar da, geçen yıl yaşadığım sokakta şahit olduğum üzere hala varlar. imam, çocuklarla alakadar olup, gerekirse sofrasına dahil eder, yedirir içirirdi. çocuklar da aynı şekilde her akşam imamın evine gidip bi ihtiyaçları olup olmadığını sorarardı.

  ama maalesef sayıları gittikçe azaldığından, insanlar normal olarak ''neye yarar imamlar?'' diye sormaya başladılar haklı olarak.