şükela:  tümü | bugün
  • ekrem imamoğlu'nun kopenhag c40 belediye başkanları zirvesi'nde sunumunu ingilizce olarak gerçekleştirmesi olaydır.

istanbul üniversitesi'nde ingilizce bölüm okuduğunu biliyordum ama kesin o kadar yıldan sonra konuşmaya konuşmaya unutmuştur diye düşünüyordum. harika bir konuşma yapmış; gönülden tebrikler.

binali yıldırım'ı aynı ortamda düşünemedim.

link

edit: mesaj kutuma aşırı derecede fazla, binali yıldırım'ın da ingilizce bildiğine dair video geldi.
    ben daha önce görmemiştim ama paylaşmış olalım.

edit 2: beğenmeyen yazarların tamamı ingiliz kraliyet ailesinin birer ferdidir.
  • sevğili belediye başkanları.

pardon bu imamoğlu değildi.
  • recep tayyip erdoğan da ingilizce biliyor. bir defasında one minute demişti.

edit: imla hatası düzeltildi. teşekkürler ekşi sözlük tdk timi.
  • ben trol başlık sandım c40 zirvesi falan yazınca.
  • ingilizce bilmediği için gururlanan cehalet övücülere ders niteliğindedir. öyle horozlanmakla olmuyor bu işler. derdini anlatmayı, kendini ifade edebilmeyi öğreneceksin.
  • başkan oldukça kötü bir konuşma yapmış ama hiç önemli değil çünkü aksanından ve ingilizce seviyesinden utanmayıp konuşma yapmasını çevirmenle oraya oturup rezil olmasına tercih ederim.

zamanla daha iyi seviyede konuşursun zaten başkanım, önemli olan bu öz güvenin.
  • kulak kanatan konuşmadır. fatih terim'in biraz gramer bilen versiyonuna benzemektedir. keşke çevirmen kullansaymış. yabancı dille ilk kez 18 yaşında, üniversitede haşır neşir olursan ancak bu kadar öğrenirsin işte. lisan ancak küçük yaşta, zihin berrakken öğrenilebilir.
    (bkz: anadolu lisesini 7 yıl okuyan nesil)
  • belki adamın pratik yapacak fırsatı olmamıştır, o yüzden çokta fazla laf sallamamak lazım dediğim konuşmadır.
  • tamam kötü ama bu günleri de gördüm ya artık gam yemem, adam hiç değilse denemiş.
  • derdimi anlatacak kadarın gerçek tanımı olan konuşmadır.

edit: imla.