• kesinlikle takmadığım grup.
  • böyle bir başlığı açmış olan koyu bir cahilin karantina altına alınıp, dil bilgisi dersi verilmesi ve bir ülkenin dilinin öneminin tane tane anlatılması gerekli.
  • ana dili konuşmaktan ya da yazmaktan aciz tiplerin zoruna giden güruh.
  • ana dilini de düzgün kullanamıyorsan bir zahmet böyle gereksiz çıkışlarda da bulunma. bunu sana 50 yaşında öğretmeye başlamıyorlar, 6-7 yaşından itibaren eğitim alıyorsun ve hala “orası da sosyal medya yaaa” diye gevşek gevşek konuşuyorsan o da senin ana diline olan -ya da olmayan- saygını gösterir.

dahi anlamındaki de/da’yı ayıramama konusundaki beceriksizliği anlayabilmiş değilim. cümleden çıkardığında anlamı değişmiyorsa ayıracaksın, nesi zor bu bilginin de bir boşluk koymaya üşeniyorsun? ama sorun boşluk bırakmak değil ki, sosyal medyada klavyede hızlıca tüm sorunlara çözüm bulacakken düşünmeye tenezzül etmemek işte; dönüp okusan, bir baksan anlamına sen de ayırt edeceksin de neyse!

şunu da eklemeden geçmeyeyim, o hayatınızın her yerine giren cep telefonlarınıza da tdk'nin uygulamasını indirebilirsiniz. burada başlık açıp insanlara laf yetiştirmekten daha az zahmetli. hem hataları da önceden görmüş olursunuz, güzel değil mi?
  • ana dilimiz ya hu! alt tarafı birkaç yazım kuralını çok iyi bilmemiz gerekiyor. ne var bunda?
  • bu tiplerle yazışırken bilerek imla hatası yapıyorum
  • belki de en ironik olanı, -mi ya da -de eklerini ayrı yazmak konusunda hata yapanların çoğunluğunun milliyetçi - muhafazakar tayfadan olmasıdır. türkler şöyle böyle desen celallenirler ama anadillerini yazmaktan acizdirler.

itinayla engellenip hayata devam edilmelidir.
  • yahu bende dikkat etmeye çalışıyorum ama yeter artık bıkkınlık geldi. siz düzelttikçe insanlara laf söyledikçe ben sıkılıyorum yeter.
  • çok işlevsel benim için, kişinin eğitim seviyesiyle ilgili çok kesin sonuçlar veriyor imla kuralları. kullanın, kullandırttırın
  • "bilmemek degil, ogrenmemek ayip"a verilebilecek en guzel ornek bence su de/da'nin kullanimini hala bilmeyenler.

bi kere anlam karmasasi yaratiyorlar, bunun farkinda bile degiller. yanlis olan benim okurken konsantrasyonumu bozuyor, o yuzden cumleyi bastan okumam gerekiyor. biraz sarsilip kendinize gelmeniz gerek de/da yazmayi bilmeyenler olarak.

baglac olan de/da

bulunma durumu eki -de/-da
hesabın var mı? giriş yap