• sağ alt çenemde bir dişime yapıldı, inanılmaz korkarak gittim hatta koltukta yatarken çarpıntım devam ediyordu. ancak ne işlem sırasında acı oldu ne de sonrasında aşırı ağrı oldu. işlem sırasında dinlemek için şarkı listesi yapmıştı eşim, diş hekimi korkumu gördüğü için işlemi o kadar hızlı yaptı ki listeyi açsak herhalde ilk iki şarkıda biterdi.

playlist:
    implant
  • implant yapılan hastalarda cerrahi alan enfeksiyonu tanımı 1 aydan 1 yıla çıkar.
  • bazen son çaredir.
    her türlü bakımı vermenize rağmen, genetik olarak bok gibi bir diş yapısına sahipseniz küçüklükten itibaren diş hekimleriyle samimiyetiniz başlıyor.
    çok genç yaşlardan beri dolgu, sonrası kanal yapılan bir sürü dişim var. tecrübesi olan bilir ki kanal yapılan diş artık ölü bir dokudur ve normal dişten daha kırılgandır. belli bir süre sonra sizi hepten terk edecektir.
    2 gün önce sağ alt çeneye 2 implant yaptırdım. mevcutta 1 tane vardı 3'ledim çivilerimi. benim yapılacak alandaki dişlerim ayrı zamanlarda ve geçen yıl içinde çekilmişti. yapılırken hiçbir ağrı acı olmuyor sadece çivileri takarken bir şeyler yapıldığını hissediyorsunuz. 2 implantın yapım süresi toplamda yarım saat civarı sürdü. birkaç dikişle de konu kapandı. şimdi 2 ay kadar sonra üstleri takılacak.
    implant alanının üstüne denk gelen alanda bir dişime de kanal yenileme yapılacaktı. ancak dişe tekrar baktıklarında dikine kırıldığı ve yapılacak bir şey olmadığı çıktı. işlem sonunda ona da veda ettik. mental olarak mahvoldum. şimdi birkaç ay sonra onun da çivisi yapılacak.
    bu işlemlerin yapıldığı gün sürekli buz kompres yaptım, sıcak veya taneli bir şey yiyip içmedim. antibiyotik ve ağrı kesici kullanıyorum haliyle hiç ağrı sızı yaşamadım. yüzümde çok hafif bir şişlik oluştu ama o kadar da olur.
    yaklaşık 2 sene önce yaptırdığım implantsa kendi dişimden farksız. yapım süreci bir miktar zahmetli görünse de diş kaybı kaçınılmaz olduğunda son çare gerçekten. takma damak, köprü, protez gibi yöntemler kemik yapısı implanta müsait olmayan ya da tek damakta çok fazla diş kaybı olan belli yaş üstü kişiler için makul olabilir ama 33 yaşımda bunu tercih etmezdim. mevcut tabloda implanta müsait bir yapım olduğu için şükrediyorum.
  • bugün sabah itibarıyla ağzıma 2 tane eklenmiş olan vida taneleri. babam öyle bir korkuttu ki ayılıp bayılcam, dünyam yıkılacak, komalık olcam sanıyordum.

sağ ve sol tarafta alt çenemde karşılıklı 2 azı dişim çekilmişti. onların yerine aynı anda ikisi de çakıldı. işlem 6 dakika sürdü korkmaya zamanım kalmadı desem yeridir.

işlemin üstünden 5 saat geçti, arveles aldım ağrım dayanılır düzeyde. yüzüm gözüm şişmedi. 2-3 gün çorba-püre ağırlıklı besleneceğim. antibiyotik kullanacağım bir hafta. haftaya dikişleri aldırmaya gideceğim. 3 ay sonra da vidaların üstüne dişler yerleştirilecekmiş.

benim kendime yaptığım gibi insanların sizi korkutmasına izin vermeyin. zaten öncesinde röntgen çekiliyor. kemik yapınızın uygun olup olmadığı kontrol ediliyor.

kendime ve tüm yaptıracaklara geçmiş olsun diliyorum
  • (bkz: #161725594)

alerjik reaksiyona yol açar mı, ürtikeri tetikler mi merak ettiğim diş tedavisidir.
  • tarafıma yapılan bütün uyarılara rağmen yerlisine yönelip burnumdan gelen eksik diş yenileme yöntemi. yaptıracaksanız paranıza kıyıp alman, japon, isviçre mallarını tercih edin. paranız yetmiyorsa yerli yaptırmadan önce başka yöntemleri değerlendirin. nucleoss marka yerli implantımın üzerine hekim bir türlü protez dişi monte etmeyi başaramadı. 5 aydır iki protezi değişik nedenlerle kaybettim. yarın üçüncü denemeyi yapacak ama şahsen hiç umutlu değilim. dişçinin dediğine göre türk malı implantların üst yapıları iyi değilmiş ve bu tarz problemleri ara ara yaşıyorlarmış. müşteriyi kaçırmamak için baştan da söylemiyor uyanıklar.
  • 2 yıldır kullandığım yerli implanttan gayet memnunum. sadece 1 kez kürdan sokarak zorladığım için kaplaması yerinden çıktı, diş hekimi 30 saniye içinde yapıştırıp tekrar yerine oturttu. ithal implantlar daha kaliteli olabilir fakat ithalatçı firma kapandığı anda yedek parça temininde problem yaşanabiliyormuş.
  • bugun akşam bir adet sahip olduğum vida. yapılan lokal anestezinin yarattığı hissizlik ne zaman geçer? sanırım geçici yüz felci geçirdim. dudaklarım, çenem saga kaydı. konuşmakta zorlanıyorum. üzerinden 3.5 saat geçti. doktor 3 saat sonra geçer demişti. daha da kötü bir hal aldı.
  • sağ tarafa iki, sol alt tarafa üç adet implant taktırmıştım. sıkıntılı bir süreç, kolay olmuyor. hele yuvalar takıldıktan sonra,ilk 1 hafta çok zor geçiyor. özellikle yeme içme konusunda. yapıldıktan sonra güzel duruyor, orası ayrı dava.
hesabın var mı? giriş yap