şükela:  tümü | bugün
 • incil'in degistirilmesinin tanri katinda hosgorulmeyisindendir.

  "aha bu son, bir daha da size kitap mitap yok."
 • kuranin degistirilmedigini sananlar oldugunu gordugumuz olaydir. hayir bir de degistirmekten daha kotusunu yapanlar var. bu yazanlari saga sola cekistirenler, her anlami katanlar. millet degismedi sanip yasayip gidiyor oyle. neyse canim cok yedik boyle laflardan.
 • her iki dinde de onlarca mezhepin, tarikatin ve alt olusumun olusmasini engellememiştir,
 • kuran'ın indiğinden yıllar sonra kitap haline getirildiği gerçeği göz önüne alınınca zaten baştan yanlış olan durum. *
 • --- son derece kişisel görüş ---

  kimin yazdığı belli olmayan kitapların orijinal içeriklerini koruyup korumamaları önemli olmadığından tartışmaya değmeyecek konudur.

  --- son derece kişisel görüş ---
 • savas nedenidir...(bkz: karl marx)
 • incil'in değiştirilmesinden çok, tanrı kelamı olamayacağı daha çarpıcıdır... bilindiği üzere incil, havariler tarafından yazılmıştır. yani isa'nın ölümünden uzun yıllar sonra havarileri oturup incil'i kaleme almıştır. yıllar içinde ortalıkta yüzlerce ayrı incil'in dolaşması üzerine 4 tanesi iznik'te kabul edilip son şekli verilmiştir...islamın incil'i kutsal kitap sayması (islam'ın şartları) ayrı, hıristiyanların bu iddiada bulunmamaları ayrı ilginçliktir.. bütün bu konular çerçevesinde "kuran'ın içeriği değişmedi ama incil'in değişti naaaaber" deyip şark kurnazlığı ile hıristiyanlığa ayar verilme çabası gülünçtür.
 • diyelim ki kuran'ın tek kelimesi bile değiştirilmedi. hristiyanlık kaka, iznik konsülü. masa sallamalar, iğrenç papalar, protestanların katledilişi, katoliklerin amerikayı güzelce yağmalamaları, puritenler, neoconlar say say bitmez. ama müslümanlık güzel. çünkü kuran değiştirilmedi diyorsunuz. değiştirilmemiş olsa bile, müslümanlığın uygulamalarına bakın; nerde kutuplaşma varsa kutuplardan bir tanesi ahlak mastürbatörleri ve din satıcıları. diğeri de buna karşı olanlar. bir millet millet olamıyorsa kendine yeni bir kimlik kartı çıkartmak istiyorsa gidiyor kendinde her hangi bir dinden yepyeni bir kimlik bastırıyor. recmler, sanat eserlerini, kitapları, filmleri yakmak sansürlemek zaten adetten bu ahlak anlayışına göre. kadınlar tehlikeli yaratıklar. erkek zikinin peşinde koşan yarak kafalı bir yaratık sanki de kadının kılı görünse azacak tepinecek. içki kumar zina yalan berbat şeyler ilan edilmiş ancak kötülüğe kötülük diyenlerin kuran'dan okuyup yaptıkları tüm uygulamalara bir bakın.

  dinlerin tamamı aynı temele dayanır. doğru görünen teoride gerçekten işlediği söylenen bir sisteme. ancak insan, sistem mistem dinlemez kardeşim. sistem denen şey insanın halet-i ruhiyesine ters. kuran değiştirilmeyip mükemmel bir sistem kurmuş olsa bile, neden eklemelere, yorumlara, mektubatlara ihtiyaç var? bunları neden belli insanlar yorumlamış ve bu yorumlayanlara da tapılmış? hatta peygamberin ağzından çıkan sözlere, hatta o sözleri söyleyenlere bile tapılmış? en ufak bir eleştiriye en ufak bir yoruma bile hösssstt denilmiş? uydurma hadisler, buhari, ebu hureyre, sahabeler bunların hepsi kendi bildiğini okumuş?. müslümanlığın tek dayanağı madem kuran, neden hadislere gerek var öyleyse? neden insanlar yeteri kadar dogmaya sahip değilmiş gibi, yeteri kadar putu yokmuş gibi yepyeni putlar edinmek zorunda? kuran mükemmel bir kitap olsa da, tek kelimesi değiştirilmemiş olsa da artık bu önemsiz. çünkü yapılan uygulamalar, dinin getirdikleri yeteri kadar yoketmiş dünyayı. düşünmeyi bile yasaklamaksa eğer kuran da yazan, sizce bu kitap değiştirilmemiş olsa ne olur, değiştirilmiş olsa ne olur.