şükela:  tümü | bugün
 • incil'in degistirilmesinin tanri katinda hosgorulmeyisindendir.

  "aha bu son, bir daha da size kitap mitap yok."
 • kuranin degistirilmedigini sananlar oldugunu gordugumuz olaydir. hayir bir de degistirmekten daha kotusunu yapanlar var. bu yazanlari saga sola cekistirenler, her anlami katanlar. millet degismedi sanip yasayip gidiyor oyle. neyse canim cok yedik boyle laflardan.
 • her iki dinde de onlarca mezhepin, tarikatin ve alt olusumun olusmasini engellememiştir,
 • kuran'ın indiğinden yıllar sonra kitap haline getirildiği gerçeği göz önüne alınınca zaten baştan yanlış olan durum. *
 • --- son derece kişisel görüş ---

  kimin yazdığı belli olmayan kitapların orijinal içeriklerini koruyup korumamaları önemli olmadığından tartışmaya değmeyecek konudur.

  --- son derece kişisel görüş ---
 • savas nedenidir...(bkz: karl marx)
 • tabi ki kuran da aynen nasibini almış, iktidar sahipleri tarafından çıkarlarına uygun olarak editlenmiştir.yoksa siz hala kuranın orjinal olduğunu sananlardan mısınız?

  kuran defalarca değiştirildi.hz. muhammed öldüğünde dahi kuran hala yazılı bir kitap halinde değildi.ancak yıllar sonra ebu bekir zamanında kitap haline getirildi.üstelik bu nüshanın sağına soluna ebu bekir tarafından çeşitli sureler iliştirilmişti.

  en azından mantığınızı kullanın.siz iktidar sahibi bir insansınız, nüshaları çıkarınıza göre değiştirmek istiyorsunuz.ne kadar zor?topu topu kaç tane kopya var?bunları imha edip yerine yenisini (arada ufak değişikliklerle) yazdırmak çok mu zor?

  buyrun birbirine zıt farklı iki kaynaktan kuranın toplanışı hakkında

  alıntı:

  sayıları 40’ı bulan vahiy kâtipleri “kemik, tahta, papirüs, deri ve kiremit inceliğindeki pişirilmiş tuğlalardan” bulabildikleri malzemeler üzerine yazıyorlardı. hz. peygamber (sav) zamânında vahiy devam ettiği için iki kapak arasına alınamamıştı. hz. ebû bekir’in halifeliği zamanında meydana gelen yemame savaşında 70 kadar hâfız sahâbenin şehit olması müslümanları telaşlandırdı. hz. ömer’in teklifi ile, hâfız ve vahiy kâtiplerinin en meşhuru olan zeyd bin sâbit başkanlığında bir komisyon oluşturuldu. komisyon, sahâbede bulunan kur’an nüshalarını, rasûlullah’ın huzurunda yazıldığına dair iki şahit şartı ile toplattı. böylece yazılı bütün metinler toplanarak bir araya getirildi. kur’ân’ın asıl nüshası yazılarak halife hz. ebû bekir’e teslim edildi. bu nüshaya “imam nüsha” denildi.

  (bkz: http://www.ilkadimdergisi.com/…ahmetagmanvermez.htm)

  alıntı:

  kuran'ın ilk orijinali: küçük taşlar, deri, ağaç parçası, kemik gibi çeşitli nesnelere yazılıydı.yakıldı. (mehmet akif'in yapmış olduğu türkçe kuran tercümesi de yakılmıştır).

  kuran'ın ikinci orijinali: ebubekir döneminde yapılan derleme. yakıldı.
  kuran'ın üçüncü orijinali osman döneminde oluşturulan "azmalar".bunlar da dünyanın hiç bir tarafında yok.

  yapılan inceleme ve aktarmalarla görülen o ki: muhammed'in "vahiy katiplerine yazdırdığı" bildirilen "kuran"ın ne "aynı" ne de "tümü" eldeki kuran'da. halife mervan kendi gerekçesini şöyle açıklar; "onda yazılı olanlar, osman tarafından yazdırılan mushaflara geçmiştir. artık ona gerek kalmamıştır. yakılıp yok edilmeseydi, zamanla kuşkulara yol açılabilir, ondan alınarak yazılan mushaflar çevresindeki kuşkuları önlenemeyebilirdi. bundan korktum, o nedenle yaktırdım."(kaynak: ib ebi davud, leiden 1937, yay.,s.243-suphi e's-salih mebahis fi ulûm-il kuran).

  (bkz: http://www.alevileriz.biz/showthread.php?t=1801)

  (bkz: http://en.wikipedia.org/…ki/kuran#making_mus.27haf)
 • incil'in değiştirilmesinden çok, tanrı kelamı olamayacağı daha çarpıcıdır... bilindiği üzere incil, havariler tarafından yazılmıştır. yani isa'nın ölümünden uzun yıllar sonra havarileri oturup incil'i kaleme almıştır. yıllar içinde ortalıkta yüzlerce ayrı incil'in dolaşması üzerine 4 tanesi iznik'te kabul edilip son şekli verilmiştir...islamın incil'i kutsal kitap sayması (islam'ın şartları) ayrı, hıristiyanların bu iddiada bulunmamaları ayrı ilginçliktir.. bütün bu konular çerçevesinde "kuran'ın içeriği değişmedi ama incil'in değişti naaaaber" deyip şark kurnazlığı ile hıristiyanlığa ayar verilme çabası gülünçtür.