• kayıt formunda dininizi öğrenmek isteyen bir oda.

- beyefendi? (gözlüğün üstünden kağıda bakmaya devam eder)
    + evet?
    - buraya ne yazdınız acaba, anlayamadım.
    + bakayım. ha o mu, jedizm yazıyor orada.
    - cedizm?
    + evet jedi'ım.
    - ama neden?
    + inancımı sorgulayan ilk kurumsunuz, dürüst olmak istedim sadece.
  • yıllardır üyesi olduğum, yeri geldiğinde oldukça sert eleştirdiğim, siyasal anlamda desteklediğim insanların yönetiminde olmasına rağmen demokrat bir görünümden çok uzak olduğunu itiraf etmek zorunda olduğum odadır.

aylık aidatı vardır, ses etmem. bir sivil toplum kuruluşunun ya da meslek örgütünün giderlerini karşılaması, faaliyetlerini gerçekleştirmesi, kendini ve üyelerini geliştirmesi için finansal desteğe ihtiyacı olması doğaldır.

ama ne doğal değildir ona bakmak lazım. aylardır işsiz üyesi vardır. odaya da başvurmuştur, oda işsiz olduğunun farkındadır yani. sonra kariyer siteleri, bin bir mülakat vs. derken bir iş bulur. iş yeri basit bir oda kayıt belgesi ister. bu oda aylardır işsiz olduğunu bildiği üyesine der ki, bu belgeyi almak için önce aidat borcunu kapat. hatta bulunduğun tarihten bir sonraki haziran veya aralık dönemine (hangisi yakınsa) kadar olan aidatını da öde. üzerine 30 tl (en son böyle idi, artmış da olabilir) belge parası ver. kendisine bile işsizim diye başvurmuş olan bu üyesine utanmadan, sıkılmadan der bunu.

sonra bakarsınız, bu odanın imkanlarından kimler daha çok yararlanıyor diye. bir bakarsınız hdp aday tanıtım toplantısı imo konferans salonunda olur. bakarsınız ödp, tkp aday tanıtım toplantısı burada olur.

kimse de çıkıp demez ki ağa bu ne? nerede senin demokratlığın, bir meslek odası olarak siyasal tarafsızlığın? sen chp'li, akp'li, x'li, y'li, z'li olamazsın. çünkü senin o siyasal kanattan olmayan üyelerin de var. ve inşaat mühendisleri odası diğer odalara benzemez. istemeyen üye olmasın diyemezsiniz meşhur imza yetkisi muhabbeti dolayısıyla. bu alanda çalışmak istiyorsa dincisi de, ülkücüsü de, sosyalisti de bu odaya üye olmalı. o nedenle bu oda siyasallaştırılamaz. bu şekilde kullanılamaz.

önce üyelerinin haklarına sahip çık. üye hakkına sahip çıkmak, kıytırık bir düzenleme ile, benim üyem asgari şu kadar liraya çalıştırılabilir demekle olmuyor. buyurun sizi biraz da sahalara alalım da görün inşaat mühendisleri piyasada ne konumda. bir meslek grubu için "falancanın kilosu kaça, alırız 3-5 tane işe" diye espri yapılabiliyorsa ve bu meslek örgütü halen başka davaların peşindeyse, yöneticilerinin aynaya bakmaya yüzü olması gerek.

peşin edit : o partilerin hepsinin bir çok etkinliğinde yer almış birisi olarak şimdiden söyleyeyim, kimse çarpıtmaya kalkmasın. özet basit, meslek odası kendi asli görevlerini tarafsızca yapacak.
  • 04 aralık 2011 tarihli 11 nolu toplantıda, aidat borcu bulunan üyelerin, borçlarını ödemeleri için tebligat yapma kararı almışlar.

evet yaptıkları tek şey bu. toplanıp biz bu paraları nasıl toplarız diye düşünürler. şimdi bana geçmiş döneme ait toplam 52 ay aidat borcu çıkarmışlar. internet sitesine bakıyorum aynen şu cümleleri yazıyor:

*askerliğini yapan üyelerden askerlik sürelerinin tamamı boyunca üyelik ödentisi alınmaz.
    * inşaat mühendisliği alanında yüksek lisans yapan üyeler, yüksek lisanslarını bitirmeleri koşuluyla 2 yıl süre ile sınırlı olmak üzere üyelik ödentisinin %50'sinden muaftır.

şimdi bu aidat borçlarını hangi ilim insanı hesapladı bilemiyorum ama, ulan ben mezun olalı 5 yıl oldu. odaya kayıt olduğumda yüksek lisans yapıyordum ki bunu kendilerine beyan ettim. bunun üstüne mezun olduktan sonra yüksek lisans diplomasıyla gidip, askere gittiğimi beyan ettim. madem bunları bildirin diyorsunuz, neden bildirdiğim şeyleri dikkate almıyorsunuz. sabahtan akşama kadar orada boş boş oturup para toplayın. bir de solcuyuz biz diye geçinirler. seçim zamanı kapımda yatmayı ihmal etmezler.

hadi ben neyse de, yeni mezun bir arkadaş vardı. iş bulamadı 1 yıl. daha sonra işe girmek için belge gerektiğinde bilmem kaç lira belge parası ve üstüne geçmişe yönelik aidat parasını istemişler. ulan şakamısınız arkadaş. adam 1 yıldır işsiz. aç! sen gidiyorsun adamdan para istiyorsun.

sonuç itibariyle birinci paragrafta aldıkları kararları uygularlar. başka ne yaparlar bilmiyorum. 5 yıldır inşaat mühendisiyim. daha bir kez bile işime yarayan birşey yapmadılar. diploma vb. belge gösterimi hariç bir kez bile işim düşmedi. senin yeni mühendisleri 600 tl ile işe başlıyor. bunlar gidip onlardan para nasıl koparırız diye düşünüyorlar. ne diyim ayıp be!
  • inşaat mühendisleri odasının kapatılması için üyeler arasında oylama yapılsa kapatılsın diyenlerin %80 in üzerinde çıkacağına kalıbımı basarım. hayatım boyunca bu kadar uyuz olduğum başka bir kurum olmadı. özel sektörde gece gündüz çalışıyorum bağlı olduğum oda gevşek davranınca çıldırıyorum. umarım reyis gitmeden ipinizi çeker sevgili odam. böylece reyisin bana da bir hayrı dokunur. imo lütfen yok ol kaybol.
  • şantiye ortamından, ülke koşullarından, ekonomik durumumuzdan bağımsız olarak konuşuyorum ki ben de olağanüstü ağır çalışma saatlerine sahip bir inşaat mühendisiyim. bu durumdan gurur duymadığım gibi utanıyorum.

bir meslek odasının esnek çalışma saatleri kısmını özellikle vurgulayarak üyelerine iş ilanı yayınlaması rezalettir. kurumun kendini inkar etmesidir. oda yöneticilerinin kendi kendilerine hakeret etmesidir.
  • secimlerden secimlere uyelerini hatirlayan, fahi$ fiyatlara yetersiz egitimler veren, ama israrla aidat toplayan kurum, para bollugundan cani sikilan kodaman in$aatcilarin solculuk oynadiklari mekan ..
  • her yıl aidat ödeyip ajanda ve kalem alarak evime döndüğüm mekan.
  • ölen üye veya üye yakınlarını (anne, baba) telefona mesaj atarak hangi camide hangi vakitte defnedileceğini bildiren, haricinde bir işe yaradığını görmediğim oluşum. mühendis odası mı sela veren mahalle mescidi mi belli değil.
  • bu başlığa girdiğim 2. entry olacak.

az önce attıkları mail yüzünden sinir krizine girdim akşam akşam.bir işe yarıyorlarmış gibi aidat istiyorlar.bazı cümleler var ki insanın kendini diri diri mezara koydurup üzerine beton döktüresi geliyor.
    şöyle yazmışlar örneğin;
    “üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ekonomik kriz karşısında ayakta kalmaya çalışan meslektaşlarımıza olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz”
    bak bak bak kıçına 32’lik nervürlü giresice seni.üyelerine yardımcı oluyormuş...

ödemiyorum lan ödemiyorum.ne zaman ki ayaklar altına düşmüş bu mesleği ayağa kaldırmak için bir fikir üretirsiniz o zaman arkanızda durmayan namerttir.bakın fikir bile bulsalar diyorum.icraat demiyorum.
    çıkıp desinlerki
    “kontenjanlar ebesininkine kadar arttırıldı,2 yardımcı doçent maaş alsın diye bölüm açılıyor her yere,buralardan mezun olanların da minimum 4 yılı heba oluyor,yine buralardan mezun olanlar yüzünden işverenler elimi sallasam ellisi modunda geziyor, gelin bi çözüm arayalım vs vs” ulan yürüyün be aidatları da iki katına çıkarın demezsek ne olalım.
    tanım2: işi gücü çay kurabiye gömmek,bilmem hangi üyenin ebesi öldü diye sms atmak olan bok gibi oda.
    not: küfürler için affınıza sığınıyorum.çok doluyum bunlara.
  • üyelerden topladıkları paralarla çok anlamlı yatırımlar yapan meslek örgütüdür. örnek vermek gerekirse imo istanbul şubesi geçtiğimiz mayıs ayında, karaköy'de 4 katlı, 1200 m2 kullanım alanına sahip yeni bir bina satın almıştır. binaya ödenen miktar 2.350.000 liradır. tüm meslektaşlarım adına oda yönetim kuruluna teşekkürlerimi bir borç bilirim, çok makbule geçti valla.
hesabın var mı? giriş yap