şükela:  tümü | bugün
 • cabucak elde edilsin ki daha da cabuk tuketilsin odakli talep. aninda zevk olarak cevrilebilir. amerikan menseili oldugu icin bizde birebir karsiligi yok. muradina sabretmek zorunda kalmadan erismek isteyen dervis mottosu. bir nevi on sevismesiz orgazm.

  bir de antimaddesi var tabi ki : (bkz: deferred gratification)
 • modern çağ olgusudur. etrafındaki her şeyin sen buna yönlendirmesi de fayda etmiyor tabii. sosyal medya bağımlılığı buna örnek gösterilebilir. ınstagrama fotoğraf yüklendiği andan itibaren sayfayı yenilemek mesela. bu dürtüyü beslemek hayat kalitesinde ciddi düşüşlere yol açabilir kanımca, zira instant gratificate eden hiç bir şey uzun vadede hayat kalitesini yükseltmeye yönelik şeyler olmayacaktır.
 • günümüz tüketim toplumunu bireylerinin tercih ettiği haza yönelik yöntem. sapiens kendiyle alay etmeye başladı. birileri garip biçimde diğerlerinin seleksiyona uğramasını bekliyor ve bunun için de bugüne kadar din, ahlak, aile, kültür, hukuk gibi anlık hazların önüne set çeken mitleri, neoliberalizmin getirdiği özgürlük ve bireysel hazcılık mitiyle yıkıyor, sonuçta hızlı hazlar peşinde koşan ama ne için yaşadığını asla sorgulamayan ahmak yaratıklar ortaya çıkıyor.
  işte anlık hazcılığın bizleri getirdiği yeni nokta, madem bu kadar çoklu ilişki ayan beyan ortada artık evlilik denen müessesenin anlamı kalmamıştır. evet bu doğrudur. eskiden de belki poligami fazlasıyla mevcuttu ama kimin kiminle yattığını ayan beyan edemezdi. insanlar toplumsal dışlanmadan, işini, eşini, arkadaşlarını ve toplum içinde bulunduğu konumunu, itibarını kaybetmekten korkardı.
  entyyi fazla uzatıp okuyanı da manasızca darlamadan diyeceğim şey şu ki, (bkz: şimdi aşklar hep yalan domal)
 • (bkz: bataklık)
 • anında tatminden ziyade "anlık tatmin" anlamı taşıdığını düşündüğüm kavram.
  yalnızca o anı kurtardığı, derinlemesine bir doyum sağlamadığı için de sürekli yinelediğiniz hareketlerdir.
  alkol alımı, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı, junk food tüketimi, sosyal medyada ilgi çekme amaçlı paylaşımlarda bulunma, ihtiyacınız haricinde alışveriş yapma, sizin için bir anlam ifade etmeyen insanlarla günübirlik cinsel birliktelikler yaşama bunlar arasına dahil edilebilir.
  (bkz: anlık zevk)
 • cipsi daha ödemeden markette açmaktır.
 • şu anda 1000 tl'yi, 6 ay sonra 5 bin tl'ye tercih etmektir. yalnızca tercih ile ilgili değil hayat bu yönde ilerler, ona doğru adımlar atılır.

  adhd ve obezite hastalarının instant graification ile ilgili ortak bir genden kaynaklı meyili olduğu ortaya çıkmış. ( 2017 haberi )
 • (bkz: hazz-ı acil)