• iş bankası bu konuda o kadar güvenilir ki bazen ben bile kendi hesabımı kullanamıyorum..
  • turkiye'de allah belasini versindir.

parola, sifre, tek kullanimlik sifre, musteri no, ebenin ami derken yemin ediyorum bankadan da islem yapmaktan da sogudum.

neyin paranoyasindasiniz arkadas?
  • sevgili memoli elinde kahveyle tuvaletimize girip yatak odamızdan çıkarken, telefonumuzu kurcalayıp "iddia ediyorum bununla ihaleye bile girebilirsiniz" derken iyiydi.

şimdi sıra bende, ben de utanmadan iddia ediyorum: internet bankacılığında paranoyakça dayatılan sözde "güvenlik önlemleri", normal şartlar altında şifre unutma problemi olmayan insanları dahi (eski ve mevcut) şifrelerini bir yerlere yazmak zorunda bırakarak güvenlik zafiyeti yaratmaktadır.

hadi bakalım.

(bkz: sanal klavye/#19902874)
  • bi türlü tam randımanlı kullanamıyorum. sebebi şifre. benim öküzlüğüm tabi. arkadaş adamlar güvenliğin dibine vurmuşlar. öyle şifreler oluşturmanı istiyorlar ki 3 gün girmezsen sen bile her şeyi unutasın istiyorlar.
    çabalarını takdir ettim. ne zaman kullanmaya kalksam hatalı şifre giriyorum, şifrem bloke oluyor. sonra bankam beni arıyor, böyle böyle oldu yarram şifreyi yine yanlış girdin, değiştiriyoz diyorlar.
    eyvallah değiştirin diyorum. sonra sen gel yeni şifre oluştur. o daha kötü. son 3 şifreniz olamaz diyor. içinde harf bulunacak, rakam bulunacak, en az 8 karakter diyor.
    kullandığım topu topuna 2-3 şifre vardır. bunlar böyle deyince ne oluşturacağımı şaşırıyorum, panik yapıyorum anasını satıyım.
    geçen heyecandan rıfkı354 yapmışım. rıfkı kim olm, 354 nedir belli değil.

ne zaman kullanmaya kalksam, şifre bloke. bankam her gün beni arar oldu, adam da alıştı artık, hep aynı adam mıdır nedir. şifrenizi yine bloke ettiniz, tebrik ederize bağladılar. her şey çok rutin, anamın kızlık soyadının 2. ve 3. harfleri.
    inanır mısınız her seferinde annemin kızlık soyadının başka harflerini soruyorlar. adamlar resmen anamın soyadını çıkardılar lan araya araya. eminim aralarında taşak geçiyorlardır, bu çocuğun anasının kızlık soyadını öğrendik pih pih diye.
  • 40-45 yaş üstü için genellikle anlaşılmaz hadise..

-baba şu işi internet bankacılığıyla yapsan

-güvenemem ben öyle şifre falan

-baba çok güvenli artık, cebine geliyo şifre, burdan yatırırsın faturaları falan

-olmaz bana yatırıldı kağıdı vericekler

-baba onu da veriyolar mail gelir dekontun

-olmaz elime vericekler kagıdı tutucam güvenemem ben mail falan

-baba basarız printerın da var bak masanda

-yok kızım güvenemem ben öyle printer falan, damgalı imzalı olcak dekont dediğin

-baba elektronik imza.. neyse baba boşver....
  • bgys'den, kurumların uymak zorunda olduğu bilgi güvenliği politikalarından bihaber olanların kötülediği sistemdir.
  • musteri acisindan evet cok rahat, kolay, basit bi olay ama bankalar acisindan hic de oyle degil. teknik acidan cok buyuk yuk getirir bankalara (daha dogrusu web master'lara). sanal klavye, sms falan haricinde web security olayi $u $ekilde i$ler:

browser penceresinin acildigi ilk andan itibaren, bankayla ileti$im kurulurken, klavyede basilan her tus, her mouse hareketi*, kullanim sirasinda pencerenin boyutu, konumu, bilgisayarda cali$an diger programlar denetlenir. bu denetleme bilgileri, diger bir deyi$le, bankaya yollanan her bit match-status yontemi ile bir veya iki kez banka ile bilgisayar arasinda gider gelir. her gidi$ geli$ sirasinda encoding ile decoding arasinda eger en ufak bir uyu$mazlik ile kar$ila$ilirsa, ilk kez yollanan bit ile son kez yollanan bit arasinda farklilik olursa, database deny eder. bu bitler error detection ve (eger varsa) error correction bitleriyle birlikte yollanir. eger cok yuksek bir guvenlik seviyesi isteniyorsa, error correction bitleri kullanilmaz, bu bitlere reserve edilen location'lara ekstradan error detection bitleri konur. bir nevi hata denetleyicileri denetleyen bit yani.

normal bir web sitesinde boyle olmaz tabi. yazacaginizi yazarsiniz, gider web sitesine.
  • iş bankası üzerinden bir eft için beni iki(2) kez şubeye gönderip sonra da yapmayarak delirten uygulama. neymiş eft yapacağım hesabı önce şubeye tanımlattırmam gerekiyormuş. hem de kendi şubeme. ulan 50 milyon şehirlerarası otobüs parası verecek olduktan sonra götürür elden verirdim kirayı.
  • vakıfbankın, eft işlemleri üzerinden hiç masraf almazken önce 500 bin lira almaya başlaması, bugünlerde işlem başına masraf tutarını 1 ytl çıkarması üzerine beni biran;

"bu bankalar bizi yavaş yavaş alıştırıyorlar. zamanla kredi kartı, kira, fatura ödemelerini şubelerden kabul etmezler, işlem masraflarını da katlarlar biz de bütün işlemleri internetten yapar, aslında işlem karı, daha ilerki aşamalarda işlem vurgunu, işlem soygunu vs... olarak nitelendirilebilecek tutarları tıpış tıpış öderiz. banka patronları da televizyona çıkıp bizimle dalga geçer gibi "biz x bankası olarak operasyonel giderlerimizi internet üzerinden yapılan işlemlerinden elde ettiğimiz bankacılık gelirlerinden karşılıyoruz" şeklinde açıklamalar yaparlar"

şeklinde düşüncelere gark eden faaliyet...
  • akbank'ınkinde her seferinde kayboluyorum arkadaş. ok yok, tabela yok, fosforlu uyarı işaretleri hiç yok. vatikan arşivlerine gittiğimde bile aradığımı bulacak gayrete sahipken, akbank'ın internet bankacılığı sayfasında mağarada yüzüğünü kaybeden smeagol gibi mal gibi bakakalıyorum.

en son evvelki hafta otomatik ödeme komutu verdim. veriş o veriş. tüm ayarlamaları doğru yaptığıma, faturadaki milyon tane numarayı doğru girdiğime eminim. hiçbir abonenin faturasını yanlışlıkla ödeyecek durumda değilim. buna rağmen otomatik ödemelerde tık yok. paramda oynama gözükmüyor, cep telefonuna gelen "gerilme koçari, faturan ödendi" mesajı yok. meçhule mi ayar yaptım olm ben. yukarıdaki arama kutucuğundan sorunumu aramaya kalktım. otomatik ödeme, ödeme otomatik, automatic, ödeme, para, xxx, softcore yazdım çıkan hiçbir sonuç bana mısın demedi. arama ve yardım alanları da çalışmıyor sanırım. e madem çalışmıyor, niye koydunuz. hadi çalışıyor, ben niye çalıştıramıyorum. mal mıyım ben? hem orada neden bir panik butonu yok. neden asp.net sayfalar söz konusu olduğunda duvara tosluyorum.

yarın bir gün elektrik ve telefonun kesilmesi hasebiyle annem bana gelişine çakarsa hıncımı senden fena çıkarırım akbank. tüm tabelalarındaki k'yı q yaparak başlar, bir değil birkaç e-mail ile genel müdürlüğe kadar herkesi hiyerarşik bir biçimde haşlarım. ulan gene bu ay da fatura sırası gözüktü bana.
hesabın var mı? giriş yap