şükela:  tümü | bugün
 • muafiyet sınavı inanılmaz abuk olan ders. karşınızda word, excel değil de screenshotlarla çalışan saçma bir program olduğu için hiç de gerçekçi olmayan şekillerde sorulan soruları cevaplamak için pixel avlamanız gerekir. örneğin "paragrafı seç" gibi orjinal bir soruyu çözmek için paragrafı seçemediğiniz ve bunun sonucunda cevabınız geçersiz sayıldığında farkedersiniz ki soruyu hazırlayan arkadaş paragraf seçimi için nereyi işaretlediyse siz de ona göre davranmalısınız (bkz: pixel yakalama) (bkz: ya sabır).

  dün itibariyle sonuçlar belli olmuştur, değil 1350ler 1100'ler bile muaf olmuştur bu dersten.
 • odtü'ye giren öğrencilerin bilgisayar okuryazarlığı kazanmasını amaçlayan ders. tam adı "introduction to information technologies and applications". kayıtta "computer literacy" adıyla tüm öğrencilere otomatik olarak eklenir. odtü enformatik enstitüsü tarafından üst kur hazırlık ve birinci sınıfta okuyan tüm öğrencilerine zorunlu ders olarak verilir. dönem başlamadan yapılan muafiyet sınavı ya da dönem içinde derslerdeki sınavlar, ödevler vb sonucu öğrenciye başarılıysa s (satisfactory), başarısızsa u (unsatisfactory) ya da derse devam etmediyse n/a (not attended) notu verilir. n/a notu alanın bir sonraki muafiyet sınavına girme hakkı yoktur.

  muafiyet sınavını kaçıranlara tavsiyem online alınan sınavları erkenden bitirip ders asistanına bildirmeleridir. eğer notları belli bir seviyenin üzerindeyse derse devam zorunluluğu kalkar, öğrenciye s notu verilir.

  "is100 man" adlı yazılımı çok başarılı değildir, ancak üç yıl öncesine kadar britanya bazlı netg firmasının (http://www.netg.com/) bir programı için intermedia firmasına (http://www.im.com.tr/) her yıl binlerce dolar kaptıran odtü'nün buna benzer bir programı kendi bünyesindeki birkaç asistanla 4-5 ay gibi kısa sayılabilecek bir sürede yaratmış olması gözden kaçırılmamalıdır.

  ismindeki bu "is" ne ola ki diyorsanız (bkz: is/#1685820)

  bu dersin official web sitesi nedir diyorsanız bkz http://www.ii.metu.edu.tr/is100
 • su an ilk dersine girmiş oldugum sıkıcı ders.
 • is100 man adlı programa 2 saat bakarak muaf olduğum sınav.
 • 4 kere kaçırdığım muafiyet sınavı sebebiyle hatrı sayılır bir ün kazandığım umarım bu dönem unutmayıp sınavına gireceğim ders
 • odtuye giren her ogrencinin almasi zorunlu olan ve temel bilgisayar bilgilerinin ogretilmeye calisildigi asenkron birderstir. soyleki derse asistanlar girer ancak her ogrenci dersi 100man isimli bir programdan takip eder, asistanlar ders konusu anlatmazlar; sadece ogrenciler takildiklari bir yer olursa asistana danisirlar. donem icinde 4 sinav, donem ici aktiviteler ve odevler olur; sikici bir derstir, oyuzden ders icerigini bilenler icin donem basindaki muafiyet sinavi kacirilmamalidir, oldu da kacirdiysaniz, ilk 4 haftada 4 sinavi pespese alip yinede dersten muaf olma sansiniz devam etmektedir.. pekseveni yoktur bu dersin..
 • mimarlık bölümü öğrencilerinin artık almadığı, yerine arch100 kodlu, aynı adlı fakat içeriği tamamen değişik (introduction to computational design) halini aldıkları ders.
 • odtünün en dandik lablarında olur be ders genellikle(15" monitör, overclocklu bir piii,
  azcık ram, internete girmek bile o kadar rahat değil).ders şu şekilde işlenir:

  örneğin, şu an dersteyim, asistan masasında oturmuş kitap okuyor. is100man adlı programda kategoriler olarak dersler var... ilk başta bilgisayar nedir v.s den girip, input,outpu storage devices v.s gibi bilgiler verir...

  bu gün dersten öğrendiğim tek yeni şey scroll lock tuşunun ne işe yaradığıdır....
 • muafiyeti kaçırınca kafamı taşlara vurduğum,bugün de bilgisayarda 1.5 saat bir word dosyasının aynısını copy-paste yapmadan oluşturmak zorunda kaldığım,gereksiz olduğuna inandığım ders.hocaları da bu derslerde msn açmaya,herhangi bir siteye göz atmaya izin vermeyip "ben çok kıskancımdır,kıskanırım."diye bit açıklama getirmektelermiş genelde.sınavında da sizden birkaç şey ister,bir saniye boş bulunup yanlış yere tıklarsanız puanlar teker teker elinizden gider.
 • askerliği ertelemek için bilerek geçmeyenlerin de olduğu derstir bu; bu dersi almadan mezun olamadığınızdan dolayı okulu uzatmek için bire birdir, çünkü aşırı kolay olduğundan, mezun olmak istediğiniz zaman size mezun olma hakkı tanınmış gibi olur.

  ayrıca:
  (bkz: ghostzilla)