şükela:  tümü | bugün
 • en önemli kuralı şudur: sevdigin mesleği yap. işini sevmiyorsan bırak ve sevebileceğin bir iş bul kendine.
  * gün içerisinde ne kadar arazi olursan ol, i$e asla ama asla geç kalma ve i$ten asla ama asla ilk cıkan da sen olma.
  * işini ne kadar iyi yaparsan yap mutlaka etrafında seni çekemeyenler olacaktır. ilk ba$larda yüzüne güleceklerdir, sakın kahramanlık yapma, kimseyi kar$ına alma.
  * illa arazi olacaksan işlerin en yoğun oldugu zamanda ol, daha az dikkat çekersin.
  *ne olursa olsun, yerden göge kadar haklı da olsan, yönetim kadrosundan birine topluluk içinde hoşuna gitmeyecek davranı$larda bulunma.
  *dünyanın en mükemmel çalı$anı sen degilsin, her işe elinde tuz ile atlama. sadece yanındakilerle iyi geçin. ortaya nifak tohumlari ekme yeter.
  * herzaman $ık giyin, elin yüzün düzgün olsun. .
  * düzgün bir pozisyona çalı$arak gelebilecegini sanıyorsan yanılıyorsun. sen kimsin de bunun hayalini kuruyorsun. bir an öncekendine çeki düzen ver ve fark yaratmaya bak. sıkı çalı$. iyi çalı$... birisi gökten dü$er gibi senin üzerinde işe ba$larsa sakın hayata isyan etme. kendi kendine tepinir durursun ve tepki çekersin. ülkenin gerçeği budur. ne kadar cabuk kabullenirsen o kadar hızlı yol alırsın
  * torpille gelenlere sinir oldugunu asla belli etme. ya da belli et için rahat edecekse. nasılsa bir işe yaramayacak.
  * herşeyi akı$ına bırak. gereksiz yere strese girmekten çekin. işin tadını cıkarmaya bak
  * i$yerinde yeniysen seni başkaları ile * mukayese edeceklerdir. senden daha fazla çalıştıgını ve i$inde çok iyi oldugunu söyleyeceklerdir. sakın inanma senden önceki muhtemelen hiçbir i$e yaramayan salağın tekidir . gidişine çok sevinmişlerdir ama seni de gaza getirmekten çekinmezler. sakın benim için de iyi dü$ünsünler diye kendini hırpalama. bildigin i$ini yap.
 • bilmediğini asla çaktırma ama biliyormuş gibi de yapma. öyle bir çizgi ki kıldan ince kılıçtan keskin.
 • kimi işyerlerinde deliliğini ilan etmiş kişilikler bulunmaktadır. nevi şahsına münhasır bu şahıslar (kişiden kişiye değişmekle birlikte) bağıra çağıra muhabbet ederler, yüksek sesle konuşurlar, kahkaha atarlar, şarkı mırıldanırlar, telefonda konuşurlar, alakalı alakasız her konu, konuk ve durumla ilgili yorum yaparlar, maillere saçmasapan cevap verirler (bu örnekler çoğaltılabilir) ancak tüm bunlara karşın, ilahi bir güç tarafından korunuyormuşçasına, şirkette yine de el üstünde tutulurlar. bunun kökeninde diğer insanların söz konusu kişiler için takındığı "aman bulaşmayayım, ağzımızın tadı bozulmasın ali rıza emmi, şimdi durup dururken başıma bela olmasın, bir de onunla uğraşmayayım vs." tabanlı öğrenilmiş çaresizlik soslu tavır yatar. daha da enteresanı bu tür insanlar deli deliyi görünce çomağını saklar misali yukarıda anlattığım davranışlarını kendileri gibi davranan diğer tiplemelerde değil ses çıkarmayacağını bildikleri, tartışmadan kaçınan mülayim insanlar üzerinde uygularlar ve genellikle de başarılı olurlar.

  yeni girilen bir işyerinde çok lafa girmeden etrafı kolaçan etmek, insanları tanımaya çalışmak, ortamın delisinin kim olduğunu anlamak genellikle işe yarar. deliyi bulduktan sonra ise ilgili şahsın size ilk çatmasından sonra mütekabiliyet esasına göre sopanızı gösterip kontratağa çıkmanız ise sizi "the king" seviyesine çıkaracaktır. bu andan sonra kadrolu deli thank you mario but princess is in another castle tarzı sizinle uğraşmayı bıracaktır. diğer yandan, işe başladıktan sonra hala delinin kim olduğunu anlayamadıysanız, tebrikler o meşhur deli sizsiniz, insanlar muhtemelen sizi idare etmeye çalışıyordur. orgazm sigaranızı için ve bol ünlemli mailler atmaya devam edin. yakışır.
 • artık sözlükte yazılıdır.

  iş dünyasının bütün heyecanını, esrarını, gizemini kaçırdınız lan.

  yarın istifa edicem.
 • üstünüzü asla toplu bir ortamda eleştirmeyin. o top gider yetiştirir.
 • erken gelen çayı demler. (bkz: öğretmenler odası)
 • kritik bir konuda hata yaptığında panik bir sekilde sağa sola koşturup ortalığı telaşa verme, iş hayatındaki başarının önemli bir kısmını böyle durumlarda takındığın tavır oluşturur..kısacası her daim soğukkanlı ol, olamasan bile öyle görünmeye çalış..
 • telefon çalar çalmaz açmamak. azıcık çalmasını bekleyin karizma yapın.

  biz ki sikik yaşamın beyaz yakalı oç'larıyız.
 • aslında senin görevin olmayan bir işe kalkıştın diyelim. belki iyilik için, belki de değişiklik için. eğer o işin altından kalkamazsan, seni acımazsızca eleştireceklerdir. halbuki bu iş senin görevin değildi bile. bunu söyleyince de "e o zaman kabul etmeyecektin kardeşim" diyeceklerdir. kimler mi? bu işi senden güleryüzlülükle rica eden insanlar!